poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kocur92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-20, 20:44

poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: Kocur92 »

Witam, zastanawiam się jak mogę poprawić zasięg. Mieszkam blisko nadajnika, w odległości około 300m, jak na załączonym schematycznym rysunku. Niestety nadajnik operatora znajduje się na dachu niezbyt wysokiego budynku usługowo-handlowego, który stoi przy tej samej ulicy, która jest zupełnie prosta na tym odcinku. Mój dom jest skutecznie osłonięty od nadajnika kilkoma domkami jednorodzinnymi + drzewami w ogródkach. W domu zazwyczaj mam około 2-3 kreski zasięgu (w lato jak są liście na drzewach to jest gorzej) natomiast jak stanę w ogródku za domem albo na ulicy przed domem (tam gdzie zaznaczyłem niebieskie gwiazdki) to mam niemal pełen zasięg. Załączam też screen odczytów z programu lte watch. Router jaki posiadam to HUAWEI B315s-22. Proszę o pomoc gdyż nie mam pojęcia czy powinienem kupić antenę oraz gdzie mógłbym ją zamocować.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: matek451 »

A skąd wiesz ze te parametry sygnału LTE dotycza tego BTS-a i czy to z niego korzystasz? parametry w LTEwatchH bardzo słabe jak na 300m i nawet te drzewa. Jaki to operator, lokalizacja, prędkości? Pokaz pełnego screena z LTEWatchH.
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: dmgary »

Może się okazać, że ten BTS jest innego operatora .
Wyjaśnią sprawę odpowiedzi na pytania jak wyżej .
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
Kocur92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-20, 20:44

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: Kocur92 »

Pewności czy to ten nadajnik nie mam ale wychodząc poza szereg domków na ulice lub do ogrodu, tak że mam widoczność na nadajnik zasięg gwałtownie wzrasta więc dlatego obstawiam, że to ten właściwy. Może na tak słabe parametry mają też wpływ grube ściany (stary dom) i to że sąsiada dom jest sporo wyższy i stoi w niedużej odległości od mojego. Odpowiadając na pytania:
Operator: T-mobile
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Prędkości: bardzo różne od około 15DL/10UP do 50DL/20UP ale te wyższe prędkości to zazwyczaj tak o 2:00-3:00 w nocy. Przeciętnie mam około 20-30dl. Generalnie prędkości nie sa takie złe (chyba) ale bardziej denerwująca jest ich niska stabilność.
Brakujący fragment screena z ltewatch w załączniku

Nadajnik jest Orange według BTS search i o ile to ten nadajnik o którym myślę.

edit: Sprawdziłem według instrukcji na forum, na podstawie Cell ID już wiem że to na pewno z tym nadajnikiem się łączę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: matek451 »

A robiłeś testy prędkości i sygnału z B315s-22 za oknem?
Kocur92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-20, 20:44

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: Kocur92 »

z tym routerem nie. Mam jeszcze mały mobilny router Huawei E5377T to jak go wystawiałem w lato za okno to jest trochę lepiej. Jutro mogę sprawdzić i podać bardziej konkretne wartości. Przeniesienie punktu odbioru sygnału na zewnątrz na pewno by coś pomogło tylko nigdzie nie mogę znaleźć rekomendowanych anten dookolnych, a mam obawy czy panelowa będzie działać bo nie mam możliwości zamontowania jej na moim domu tak żeby dom sąsiada nie przysłaniał widoku na nadajnik. Mógłbym ją zawiesić na altanie w ogrodzie żeby był widok na nadajnik ale kabel pewnie by musiał mieć z 20 m i nie wiem czy to nie za dużo.
Kocur92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-20, 20:44

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: Kocur92 »

zrobiłem test przy pomocy E5277T bo nie chciało mi się odłączać wszystkich kabli od B315. W załączniku wyniki w trzech lokalizacjach, na szafce tam gdzie stoi B315, na parapecie w środku i na parapecie na zewnątrz. Mam jeszcze pytanie, czy antena panelowa musi widzieć nadajnik bez żadnych przeszkód?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: matek451 »

a jak ta poprawa sygnału przekłada się na prędkości i czy za każdym razem łączysz się z tym samym BTS-em i na tym samym pasmie?
Kocur92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-20, 20:44

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: Kocur92 »

za każdym razem łączy się z tym samym BTS-em w LTE1800. BTS niedaleko mnie nie obsługuje innych pasm LTE w sieci T-mobile. Zrobiłem teraz w nocy test prędkości, poniżej średnia z trzech prób w każdej lokalizacji:
na szafce "tam gdzie B315": 45DL/15UP
parapet w środku: 52DL/21UP
parapet na zewnąrz: 64DL/31UP

Za oknem mogę złapać LTE800 jak wymuszę w ltewatch to pasmo ale BTS z którym się wtedy łączy jest oddalona o około 5 km, a prędkości są rzędu 7DL/0,2UP. W załączniku screen z ltewatch po wymuszeniu pasma 800MHz.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: dzejk »

Jeśli modem na parapecie odbiera takie prędkości, to z anteną w tym samym miejscu będzie tylko lepiej. Wskazany dualny panel cybertecha na 1800MHz.
LTE 800 odbierasz z ul. Bartniczej w Gdańsku.
Kocur92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-01-20, 20:44

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: Kocur92 »

ta z zyskiem 10dBi wystarczy: http://www.cybertech.com.pl/p116,antena ... -mimo.html
czy raczej dołożyć do tej z zyskiem 15dBi: http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html ?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: poprawa zasięgu blisko nadajnika LTE

Post autor: dzejk »

wystarczy ta o mniejszym zysku. Do tego jeszcze konektory do modemu mifi lub od razu taka ze złączami SMA, pasującymi do b315 i reszty stacjonarnych + konektory z SMA na CRC9.
ODPOWIEDZ