Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Witam serdecznie,
Za kilka miesięcy przeprowadzam się do lokalizacji, gdzie nie ma pociągniętego internetu po kablu. Obdzwoniłem już wszystkie firmy z okolicy oferujące usługi radiowe - wszędzie otrzymywałem informację, że usługa jest niedostępna. Obdzwoniłem także operatorów telefonii komórkowych na każdej infolinii zapewniano mnie, że lokalizacja jest w zasięgu sieci LTE. Problem jest taki, że bez wzmocnienia sygnału się nie obejdzie. Moja sieć (Play) ma tam słaby zasięg o internecie nie wspomnę - mówię o smartfonie. Aktualnie jest tam podłączony internet Plus na jakimś ich modemie , który podłączony jest do routera (bez żadnej anteny).

Poniżej link do speedtestu wykonanego kilka minut temu.
http://www.speedtest.net/my-result/6006098310

Lokalizacja jest niestety ciężka bo z 2 a właściwie 3 stron jest las:
https://www.google.pl/maps/place/50%C2% ... d18.822807

Podpytałem sąsiada i korzysta z internetu orange z zewnętrzną anteną - osiąga z nią około 30mbit

Potrzebuję skonfigurować sobie internet, podzielę to na kilka punktów:
1) wybór operatora - nie ma to dla mnie znaczenia. Najlepiej jeśli drodzy forumowicze pomożecie mi także dobrać taki sprzęt, który pozwoli mi przetestować internet kilku operatorów. Kupię sobie karty z internetem mobilnym i potestuję.
2) wybór modemu pod kartę - czytałem, że najlepiej od razu celować w takie, które mają 2 wejścia na antenę.
3) porządny router, który pozwoli na podpięcie modemu i rozesłanie sygnału po domu (parter+piętro), piętro ma ok 60-64m2. Aktualny router ma problem z zasięgiem nawet piętro niżej, po przekątnej - brak internetu (router przy ścianie na piętrze, kuchnia na przeciwległej stronie na parterze)
4) dobra antena do tego zestawu + informacją na gdzie ją skierować
5) długość kabla antena - modem, na pewno ma to znaczenie
6) czy jest jakieś oprogramowanie do testowania? Wchodzę na dach ustawiam antenę, wkładam kartę operatora do modemu, podłączam do lapka i sprawdzam siłę, jakość sygnału i prędkości?

To chyba wszystko co mi się teraz nasuwa. Za zakupy / montaż i testowanie zabiorę się najpewniej jak trochę się ociepli żebym się na tym dachu nie zabił. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: dzejk »

zapewne sygnał z Łazisk Górnych http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 83&zoom=14
kup startery plusa i play internet na kartę, aktywuj bonus za rejestrację - zostało 3 dni promocji. To samo z orange, ale tu promocja bonusowa dłużej - do końca lutego. Testy w domu i pod nadajnikami przez telefon z LTE. Na nim apka Network Cell info oraz speedtest by ookla.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: matek451 »

W Play starter Play Internet na Kartę za 9 zł bonus za rejestrację 100GB, Plus karta głosowa za 5 zł , bonus 50 GB za rejestrację, trzeba włączyć na karcie LTE a na telefonie APN plus. Orange starter za 5 zł , głosowy po rejestracji 100GB +100GB jak podasz dane adresowe Najbliższy BTS z kompletem pozwoleń na wszystkie pasma ma Play przy to Fitelberga w Mikołowie, na pewno działa LTE1800, LTE2100 i LTE800. Play jako jedyny oferuje LTE-A, możliwe że działa już LTE2600. Inne BTS-y Play to Łaziska G. Barlickiego 1 i Mikołów , Gliwicka 85. Zasięg w Orange T-mobile z sieci LTE1800NetWorks, BTS w Łaziskach G. Leśna 1 lub Pl. Ratuszowy lub Gliwicka 3 w Mikołowie. T-mobile ma pozwolenie na LTE800 przy Gliwickiej 85 ale nie działa. Plus najgorszy , przy Leśnej1 ma pozwolenie na LTE800Sferii( działa wolno i kiepsko) do tego LTE1800Aero2 na Pl. Ratuszowym. Ale testy u siebie na zewnątrz pokażą jak jest naprawdę. Pokazujesz screeny z Network Cell Info, z parametrami sygnału i danymi BTS-a , speedtest w godzinach wieczornych. Dla wszystkich operatorów. Po nich dalsze decyzje, nie słuchaj konsultantów, sąsiadów itp Jeśli abonament to Orange Internet LTE dla domu za 59,90 z MF286 czyli routerem LTE-A. w Plusie abonament ale najlepiej ze SmartDom, np. pakiet 50GB z E5186. Play abonament za 69,99 z routerem B618, najlepszy router z LTE-A, wart 900 zł. w T-Mobile abonament za 79,90 z B525, E5186( obydwa wykastrowane sprzętowo i softowo).Jak na kartę to tylko Play z RBM na Kartę 5 z usługa Darmowy Internet LTE bez limitu, koszt 5-15 zł/m-c. Sprzęt LTE kupujesz sam. Do tego antena zewnętrzna w zależności od wyboru operatora i pasma, ustawisz na najmniej obciązony BTS operatora, którego wybierzesz. Lokalizacje podałem, testy obciążenia zrobisz pod nimi tak jak u siebie. do testów nie potrzebujesz sprzętu LTe, telefon z LTE i Network Cell Info jest najlepszym narzędziem. na koniec zasięg WiFi. Jeśli duży dom to na każdą kondygnację dodatkowy AP podpięty kablem po LAN do routera LTE-A, lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej. Jako AP możesz wykorzystać obecny router, skonfigurowany w tym trybie.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Dziękuję za zainteresowanie, w szczególnie matek451 za wyczerpującą odpowiedź.
Jeszcze 2 szybkie pytanka przed testowaniem:
1) Jeśli w play mam abonament z LTE to rozumiem, że karty nie nie muszę już kupować i mogę testować na tym co mam. Bo to chyba nie ma różnicy pomiędzy abonamentem a kartą play internet?
2) Od zawsze miałem abonament a teraz startery trzeba rejestrować / aktywować. Czy to się z czymś wiąże? Mogę kupić starter i później go nie doładowywać? Czy muszę jakoś potem wypowiadać umowę?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: dzejk »

1. To samo, testuj na swojej.
2. Rejestracja jest wymagana przez prawo, ot chcą znać twoje imię, nazwisko i pesel. Po testach możesz starter wyrzucić, nie ma żadnych umów pisemnych, ani cyrografów.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Dzięki. Jutro postaram się dokupić karty orange i plus, zarejestrować i wieczorem przetestować.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Hej,
Porobiłem testy ale zapomniałem zapytać jakie ekrany potrzebujecie z network cell - zrobiłem tylko pierwszy jakby co to dorobię.

Najpierw porobiłem testy w domu, nie wiem czy do czegoś będzie Wam to potrzebne:

Play Dom
Obrazek
Obrazek



Orange Dom
Obrazek
Obrazek



Plus Dom
Obrazek
Obrazek



Play wieczorem na zewnątrz
Obrazek
Obrazek



Orange wieczorem na zewnątrz
Obrazek
Obrazek



Plus wieczorem na zewnątrz
Obrazek
Obrazek
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Ktoś? Coś?
Jakby jakichś informacji brakowało to dajcie znać - jutro tam jadę.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: dzejk »

- play bardzo słaby sygnał, w dodatku z roamingu t-mobile, z lejkiem 3Mb/s.
- orange wcale nie lepiej, zapewne UMTS 900 MHz
- plus, jako jedyny, złapał LTE z nadajnika Zabrze, 3 Maja.
Bez anteny i dalszych testów się nie obejdzie.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Odświeżam temat.

Udało mi się w zeszłym tygodniu wleźć na dach - podsyłam wyniki.
Aktualnie jest tam plus mobilny na abonament z jakimś modemem (ma już kilka dobrych lat) więc sprzęt - router ew. nowy modem musiałbym dokupywać na własną rękę.

Nie ma dla mnie znaczenia czy zostawić plus i dokupić sprzęt czy <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> wszystko u nowego operatora. Chodzi mi o jak najbardziej stabilne łącze i oczywiście w miarę możliwości szybkie.

Proszę o informację co teraz robić?
Czy wybiera się operatora i pod niego dokupuje antenę czy może anteny są na tyle uniwersalne, że działają pod wieloma operatorami?

W każdym razie potrzebowałbym informacji co kupić - antena / modem / router i najlepiej żeby były tam też zawarte rzeczy o których nie znając tematu mogę nie wiedzieć (np. czy przy kupnie anteny mam całe okablowanie i inne rzeczy niezbędne do podłączenia)

Orange

Obrazek
Obrazek
-------------


Plus
Obrazek
Obrazek


Play
-------------
Obrazek
Obrazek
-------------


Tmobile
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: matek451 »

W Orange połaczenie z BTS-em LTE1800NetWorks, Mikołów , Rybnicka 11. Parametry sygnału słabe, przy nich dobre prędkości a SINR zaskakująco wysoki. T-Mobile zasięg LTE z tego samego BTS-a ale karta którą masz nie jest wpuszczana do LTE. Play połaczeni w roamingu T-Mobile bez znaczenia, trzeba było wymusić tylko LTE albo zrobić testy na karcie Play Internet na Kartę o której pisałem. Reasumując sprawdziłeś tylko LTE Orange. Plus tak jak przewidywałem, najgorszego operatora LTE w Polsce możesz sobie darować. Na podstawie tych połowicznych testów oferta Orange LTE dla domu za 59,90 z routerem MF286. Antena Dual LTE 1800MHz. Ale zrób jeszcze testy Play na karcie PiNK i aktywuj dostęp do LTE na karcie T-Mobile.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

matek451 pisze:Plus tak jak przewidywałem, najgorszego operatora LTE w Polsce możesz sobie darować.
ok
matek451 pisze:Ale zrób jeszcze testy Play na karcie PiNK
ok
matek451 pisze:i aktywuj dostęp do LTE na karcie T-Mobile.
ale w innej lokalizacji LTE mi działa, poniżej screeny:

Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: matek451 »

Oferta T-mobile dla klientów indywidualnych gorsza od Orange , zasięg z sieci LTE1800Networks jak dla Orange i na dodatek z własnych BTS-ów LTE800 Mikołów-Rybnicka, Ornontowice i Orzesze . Możliwe że jest szansa na LTE-A o ile działa agregacja z nich na LTE1800+LTE800. Play LTE do sprawdzenia.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Dokupiłem kartę z play i redbull mobile (który niby jest play ale wg testów jest dużo szybszy) i przetestowałem jeszcze raz a właściwie dwa razy Tmobile o czym za chwilę.

Play - złapał mi LTE ale w połowie speedtestu się rozłączył i nie mógł już go znaleźć. Po resecie komórki i odczekaniu ok 2 min znowu załapał LTE i z tych testów zrobiłem screeny.

Tmobile - zrobiłem 2 testy, za pierwszym HSPA bo nie umiał wskoczyć na LTE a potem jak zmieniłem na jakąś inną kartę i wróciłem na Tmobile wskoczył LTE ale o gorszych prędkościach - screeny z obu testów

Redbull - i tu moje zdziwienie, <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> starter ale pomyślałem sobie przecież to też Play - a wyniki wyszły dużo lepsze od zwykłej karty Play.

Play
Obrazek
Obrazek
--------------------------


Tmobile HSPA
Obrazek
Obrazek
-----------------------


Tmobile LTE
Obrazek
Obrazek
-----------------------


Redbull
Obrazek
Obrazek
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Po ostatnich testach temat umarł. Ktoś pomoże coś wybrać?
Operatora, antenę i router?

Czy dobrze widziałem, że orange ma 150gb transferu miesięcznie? Aktualnie na pc mam zużycie w okolicach 45-70gb miesięcznie (ze względu na pracę).

Czy jakiś operator oferuje dostęp do tv?
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Ktoś, coś?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: ja.michal »

neorg pisze:Czy jakiś operator oferuje dostęp do tv?
W jakiej formie? Wszystkie popularne kanały przez łącze mobilne? Jak tak to nie. Tzn. jest Telewizja Tu i Tam w Orange, ale biedne to.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

A pomijając już telewizję czy możecie doradzić na co się zdecydować?

Testy na dachu robione od postu z 2017-01-28, 20:07, wszystkie poprzednie screeny można pominąć. Kilka informacji ode mnie:
1). Play - plusem jest to, że mam u nich 2 numery i gdybym brał internet miałbym wszystko w jednym miejscu. Minusem jest słaby zasięg telefonii komórkowej
2). Orange - sąsiad z domu obok ma właśnie LTE z Orange z zew. anteną i ponoć śmiga mu w okolicach 30mbit
3). Plus - aktualnie korzystam tam z plusa, ale bez anteny - jedyny operator na którym dało się połączyć z netem (Prędkość 1mbit) - po prostu przez jakiś ich modem. Minusem jest to, że nie dostanę już sprzętu (router musiałbym dokupić)
4) Tmobile - znajomy ma jaką usługę u nich i dostał drugą kartę - ponoć z nielimitowanym internetem - za dokładanie się do abonamentu dostałbym tą kartę i mógłbym korzystać. Minusem jest to, że nie dostanę już sprzętu (router/modem musiałbym dokupić)

W pierwszych odpowiedziach, ktoś mi pisał, że jak będą testy przy domu to na ich podstawie trzeba będzie zrobić pod BTS'ami. Czy to ciągle aktualne? Pod którymi BTSami mam mierzyć których operatorów?

A może to niepotrzebne i na podstawie tego co już porobiłem można wywnioskować co będzie śmigać najlepiej.

Może jeszcze jedna ważna informacja - bardziej o szybkości łącza zależy mi na ilości miesięcznego transferu. Jeśli miałbym wybierać między 10mbit/100gb a 30mbit/50gb to wolałbym opcję nr jeden. Oczywiście o ile jakość sygnału będzie dobra.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: wojteks »

Skoro sąsiad ma działające LTE od Orange to jest oferta internet domowy LTE w zestawie z routerem od operatora. Sprawdź u sąsiada z jaką stacja bazową się łączy, poziom sygnału itp.
Ten sąsiad blisko mieszka? Możesz zrobic testy z kartą sim Orange i modemem/routerem LTE u Ciebie na dachu (może da się od sąsiada pożyczyć na testy działający zestaw bez anteny zewnętrznej).
Nie pomagam na PW!
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Mieszka 40m dalej. Co do pożyczania, to raczej nie da rady, praktycznie się nie znamy. A jak mogę sprawdzić BTS? Instalując u niego jakieś oprogramowanie? Boje się, że to też może nie wypalić. a może jakiś uniwersalny modem lte (o ile taki jest)? I z lapkiem wyjść na dach?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: wojteks »

Skoro mieszka 40m dalej to U ciebie powinno być tak samo. Co do modemu to wystarczy smartfon z LTE o sprawdzenie prędkości i numeru stacji bazowej, opisów pełno na forum.
Nie pomagam na PW!
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Prędkości i sygnał już posprawdzałem, ale nie znam się na tym jak to odczytywać i którego operatora wybrać.
Poniżej link do zrzutów wszystkich pomiarów gdzie złapało mi LTE, żeby nie trzeba było grzebać w poprzednich postach.
POMIARY

1. Czy mam jeszcze pojeździć i porobić testy pod BTS'ami (ktoś wcześniej to zasugerował).
2. Czy na podstawie tych screenów można coś wykluczyć, coś wybrać?
3. Jeśli można wybrać to jaką antenę dokupić (najlepiej z linkiem)?
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Widzę, że już chyba żadnych informacji nie uzyskam.

Decyduję się na Orange.

Według tego co pisał matek451:
- Orange Internet LTE dla domu 59,90zł + ZTE MF286.
- W Orange połaczenie z BTS-em LTE1800NetWorks, Mikołów , Rybnicka 11. Parametry sygnału słabe, przy nich dobre prędkości a SINR zaskakująco wysoki.
- Antena Dual LTE 1800MHz << i tu prośba o wrzucenia linka do dobrej anteny. Nie chciałbym kupić jakiegoś bubla.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: dzejk »

http://cybertech.com.pl/p121,antena-dua ... -mimo.html i kable na metry od razu
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: ja.michal »

Skoro łapiesz LTE1800 to tym bardziej złapiesz LTE800. Zastanów się czy nie lepiej wybrać słabszą, ale wielozakresową antenę bo w tej lokalizacji jest już LTE800 i LTE1800, a MF286 ma już agregację dwóch pasm. Orange z T-Mobile przyspieszają uruchamianie lokalizacji z agregacją pasm.
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Zawsze mogę zamówić 2 anteny, sprawdzić, na której lepiej działa a na zwrot drugiej mam 14dni...

Podeślesz link do tej anteny wielozakresowej?
neorg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2017-01-28, 20:07

Re: Konfiguracja Internet mobilny + modem + router + antena

Post autor: neorg »

Chodzi o taką antenę? http://cybertech.com.pl/p17,antena-dual ... k-sma.html

To jedyna na stronie cybertacha, którą znalazłem po frazie MF283
ODPOWIEDZ