Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Litu44
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-31, 08:49

Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: Litu44 »

Witam,

Czy mógłbym prosić o pomoc w zlokalizowaniu nadajnika którego używa CP dla miejscowośći Sajzy, warmińsko-mazurskie? Standardowe mapy nie pokazują nic z Plusa w okolicy więc zakładam, że korzystają z usług innych? Wiem że działa, bo sąsiedzi rodziców mają Internet z CP i to przez IDO-ODU...

Ja rodzicom poradziłem Huawei B-315 plus antena:
http://allegro.pl/antena-dual-lte-soren ... ml#thumb/3
lub
http://www.cybertech.com.pl/p140,antena ... -b310.html

Będę wdzięczny za pomoc.
Adam
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: dzejk »

i jakie transfery u rodziców? LTE Plusa w Twoim rejonie ma słaby sygnał LTE 1800 MHz z Gąsek (może nie działać) oraz z Ełku LTE 800/ 1800, a w okolicy jest tylko wolne UMTS 900 aero2, z którego plus korzysta (ale nie na idu-odu). Lepiej przetestuj t-mobile, który ma nadajnik z LTE 800 MHz w Janiszach.
Litu44
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-31, 08:49

Re: Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: Litu44 »

Ech, napisałem wczoraj odpowiedź i nie wysłałem...Transfery jakie mają sąsiedzi rodziców (bo rodzice dopiero zamówili Internet od CP i będzie w przyszłym tygodniu) to ok 10Mb/s downloadu a uploadu niestety nie pamiętam. To wszystko na IDO-ODU. Jest to i tak znacznie lepsze niż to co osiągają moi rodzice w obecnego lokalnego dostawcy przez łącze radiowe (2/1 Mb/s down/upload plus częste 15-30% packet lossu). T-mobile nie jest opcją, bo rodzice mają TV z Polsatu i wyjdzie dzięki temu Internet sporo taniej w pakiecie.
Właściwie jedyna moja wątpliwość to jaką antenę, pewnie trzeba by jak najlepszą. Czy któraś z 2 powyżej jest ok, czy coś jeszcze lepszego da się znaleźć?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: matek451 »

To poradziłeś rodzicom bardzo kiepsko. Po pierwsze to SmartDom działa też w Plusie , w Plusie sprzęt na własność w CP na użyczenie i płacisz dzierżawę. Po drugie zamiast rzetelnych testów wykonanych samemu na telefonie LTE z Network Cell Info na karcie Plusa wierzysz w opowieści sąsiadów jak to działa im LTE Plusa na IDU-ODU. Widać lubisz bajki. Zasięg LTE tylko z LTE800Sferii na 800MHz z BTS-a w Ełku.Ponad 10km i na ODU, widać że sąsiedzi fachowcy jakich mało. Po co ci anteny na 1800MHz?
Litu44
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-31, 08:49

Re: Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: Litu44 »

Dzięki za radę. Nie wiedziałem że w Plusie też można skorzystać ze SmartDom. Aczkolwiek robiłem rozeznanie i jeśli chodzi o sam sprzęt to w CP za 24 miesiące zapłaci się 240zł, a sprzęt w Plusie kosztuje 288zł. Niby po ciut ponad 2 latach się spłaca, ale gwarancją martwisz się sam. A tak spokój i nie trzeba się martwić co ma znaczenie u rodziców.
Rodzice mieszkają 350km ode mnie więc ciężko przeprowadzić rzetelne testy. Sąsiadom na pewno działa to IDO-ODU, bo poprosiłem mamę by podpięła się u nich do routera i testy robiła na ich łączu, więc wiem że to działa. Powtórze, że próbujemy tu przebić lokalnego dostawcę z 2Mb....Nie szukam tu transferów nie wiadomo jakich, tylko czegokolwiek by obsłużyć Skype i przeglądanie stron www. Sąsiedzi z desperacji <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> IDO-ODU na próbe i jako że zadziałało to zostali przy tym. Z tego co wyczytałem to IDO-ODU nie należy do szczytów techniki, więc szukam rozwiązania z lepszą anteną.
Mój wybór anten 1800MHz polegał byćmoże na błędnym założeniu że IDO-ODU działa na tym paśmie. Z tego co właśnie wyczytałem to IDO-ODU działa właśnie na tym paśmie...

Więc jeśli mogę prosić o radę w doborze anteny, to będę wdzięczny. Czy jest sens brać coś na 1800MHz (jako że IDO/ODU sąsiadów na tym jedzie), czy jednak skupić sie na 800.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: matek451 »

To wszystko wróżenie z fusów, oparte na subiektywnych wrażeniach osób bez wiedzy na temat internetu LTE i sprzętu. IDU-ODU200 czyli nowsza wersja działa na LTE800 i LTE1800, posiada możliwość wyboru tych pasm. Trzeba sprawdzić parametry sygnału na LTE800 i LTE1900. IDU pokazuje te dane, do tego speedtesty. No i screeny z tego, testy wieczorem, gdy sieć jest obciążona. Tylko wtedy można coś doradzić. Wiara na słowo i "wiedzę" laików może źle się skończyć. A co do CP czy Plusa to router ma 2 lata gwarancji, po 2 latach wypowiada się umowę z Plusem, z DUK negocjuje się nową , korzystniejszą umowę i bierze najnowszy sprzęt ponownie, stary się sprzedaje lub korzysta dużo taniej bez sprzętu na poprzednim czyli B315.
Litu44
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-31, 08:49

Re: Jaki nadajnik w miejscowości Sajzy, warm-mazurskie, Cyfr Posat

Post autor: Litu44 »

Ok, dzięki za uratowanie mnie przed kupnem złej anteny. Okazało sie że IDO-ODU200 sąsiadów połączony jest na 800MHz. Prędkości nie porażają na speedtest,ale nadal jest to lepiej niż obecny net (nawet HSDPA które bez anteny łapie Huawei B315 lepiej działa niż obecny).
Pozstaje pytanie o antenę, będę wdzięczny za radę. 2 pierwsze które znalazłem:
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 7056_5.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 7054_5.htm
ODPOWIEDZ