Wybór anteny do LTE Plusa

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
flojd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-14, 00:19
Lokalizacja: Skierniewice

Wybór anteny do LTE Plusa

Post autor: flojd »

Witam forumowiczów! Od jakiegoś czasu zgłębiam, wydawałoby się, prosty temat zakupu anteny do internetu Plusa, o co poprosili mnie znajomi spod Łowicza i tym razem ja prosiłbym o zweryfikowanie, czy mój tok rozumowania jest dobry i czy nie popełniam jakiegoś podstawowego błędu. :)
Sytuacja wygląda następująco: Po stronie abonenta mamy modem e3272 oraz dojdzie jakiś router, którego jeszcze nie wytypowałem. Lokalizacja jest jakieś 4km od miasta Łowicz i objechałem wieś z każdej strony ze swoim urządzeniem(tablet+android+sim Plusa LTE) i programik netmonitor wyświetlił w logach w sumie 3 stacje, o oznaczeniach 31040, 31265, 30880. Z tego co sprawdziłem na btsearch.pl to są to nadajniki w Łowiczu, odpowiednio: Sochaczewska 10 - 3,5km, Seminaryjna 6A - 4,5km, Kolejowa 16 - 6km) wszystkie są w podobnym kierunku. Zrobiłem testy w godzinach 20.30-21.30 i jedyny akceptowalny wynik, jaki osiągnąłem to ten z najbliższego nadajnika D:7Mbps;U:22Mbps, bo pozostałe dwa legitymowały się downloadem sporo niższym. Niestety ten najbliższy nadajnik jest w linii zabudowań, więc pewnie trzeba będzie powiesić antenę na dachu. W każdym razie, aby wyeliminować wpływ sygnału, podjechałem w okolice ul. Sochaczewskiej no i otrzymałem wynik D:20/U:27. Liczę, że ten wynik można uznać jako max w tym momencie, ale przy tych odległościach realny do osiągnięcia przy zapewnieniu widoczności antenie. Czy nie jestem aby w błędzie? Wg. btsearch.pl LTE na tej stacji jest na paśmie 1800MHz od Aero2, czyli powinienem teoretycznie szukać anteny pod 1800MHz? Czy taka antena będzie właściwa?
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
Zastanawiam się też nad innymi kwestiami. Np. nastawiam się na LTE i na konkretny nadajnik, a co jeśli w danej chwili coś zawiedzie i będzie trzeba skorzystać z 3G, które chyba jest na 2100MHz? Czy ta antena nie będzie "przeszkadzać" modemowi i czy nie będzie trzeba jej odpinać np.? Albo czy może być taka sytuacja, że nastąpi jakaś zmiana nadajnika, przeniesienie w inną lokalizację, itp. Mam na myśli to, że Plus nie gwarantuje łączności z danym BTS/EnodeB, tylko co najwyżej teoretycznie "zapewnia" pokrycie terenu technologią, a w jaki sposób od strony technicznej to już nie klienta sprawa - w końcu modem obsługuje chyba wszystkie częstotliwości. Niby teoretycznie dwa pozostałe nadajniki powinny wchodzić w grę, ale wychodzi na to, że są mocniej obłożone i nie zapewniają jakości usługi. A może w ogóle źle kombinuję od samego początku i nie przewidziałem jakiejś oczywistej sprawy?
Pozdrawiam, flojd
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny do LTE Plusa

Post autor: matek451 »

Na cuda nie licz, wszystkie BTS-y LTE1800 Aero2 w Łowiczu są przeciążone, nawet ten Sochaczewska. Test 7/20Mb/s to pokazuje a lepszy pod BTS-em to pewnie chwilowy przypadek. Może być tylko gorzej. antena poprawi sygnał i go ustabilizuje ale trudno powiedzieć jak przełoży się to na prędkości. działa też na pasmie 2100MHz z UMTS2100. Zweryfikowany BTS UMTS2100 HSPA+DC Plusa jest przy seminaryjnej, na Sochaczewskiej pozwolenie. ogólnie to z załozenia 3G Plusa u ciebie obsługuje UMTS900HSPA+ aero2 z tego ostatniego. Znajomi popełnili błąd biorąc Plusa a już mega błąd z E3372.
flojd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-14, 00:19
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wybór anteny do LTE Plusa

Post autor: flojd »

matek451, rozumiem, domyślam się, że jeden nadajnik na Łowicz w UMTS2100 to też nic dobrego nie wróży w kwestii przeciążenia, a na jakie prędkości mogę liczyć na 900MHz przy dobrym sygnale(domyślam się, że tu będzie o wiele łatwiej o dobry sygnał)? Czy decydując się na antenę 900 lub 1800/2100, ma sens myślenie typu "jeśli inwestować, to w najnowszą technologię, bo operator tylko taką będzie rozwijał"? Czy może bardziej właściwe byłoby: "jak op nic nie zainwestuje, a zwiększy się ilość klientów, to może się jeszcze pogorszyć, a stare technologie zostaną odciążone"? :) Szkoda, że nie przetestowałem od razu tego 3G z którymś BTS w 900MHz, ale trudno, jeszcze może będzie okazja. Teoretycznie w przeciwną stronę mam jeszcze wiejskie(może mniej obciążone) BTSy Aero2 UMTS900 - 7km do masztu Patoki lub jakieś 8km do Nieborowa, ale pomiędzy nimi jest kąt ok. 80st różnicy, więc jedna antena obu nie zbierze i może być lipa w razie jakiejś awarii. Za to w Łowiczu są dwa BTSy Aero2, na Seminaryjnej i na Sochaczewskiej w jednym kierunku, ale tu nie dość, że zeszliśmy z prędkością do 3g, do 900, to jeszcze wracamy do bardziej obciażonego miasta. Ciężki dylemat :)
Ok, załóżmy, że idziemy w 900MHz - jaką antenę wybrać? Może jakąś dookólną, co by modem mógł wybierać z większej ilości btsów?
Aha, i czemu piszesz, że błąd z tym modemem e3272(zapomniałem jeszcze dodać, że to HiLink, jesli to coś zmienia)?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny do LTE Plusa

Post autor: matek451 »

Jest jedno ale, Plus na 3G stosuje sztywny limit zapisany w abonamencie a potem lejek 16Kb/s. Ogólnie prędkości z UMTS900HSPA+ aero2 nie są wysokie ale w Plusie często są lepsze niż na LTE. Po prostu użytkownicy korzystają w LTE z internetu bez limitu i teraz 3g jest mniej obciążone. Dziwna polityka Plusa, brak inwestycji w rozwój sieci LTE skutkuje tym co masz u siebie. a co do modemu to od operatora nie bierze się w abonamencie sprzętu wartego ze 100 zł. Sam pomysł z Plusem był już kiepski a wybór modemu zamiast stacjonarnego routera LTE to już mega pomyłka. Biorąc powyższe pod uwagę znajomi muszą sami zadecydować czy inwestować w antenę do UMTS900 i nie dookólną czy szerokopasmową czy próbować z LTE1800aero2 na antenie Dual LTE 1800MHz. Plus od dawna nie ma spójnej polityki rozwoju sieci LTE i 3G. Od 2 lat nie robił praktycznie nic, skutek jest znany. Na forach 75% pytań dotyczy niskich prędkości tego operatora. Przyparty do muru w końcu 2016 zaczął uruchamiać niezrealizowane pozwolenia na LTE1800 i UMTS900 Aero2. Nie realizuje połowy pozwoleń na LTE800Sferii. wybór tego operatora w twojej okolicy to błąd. Inni operatorzy daleko w przodzie.
flojd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-14, 00:19
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wybór anteny do LTE Plusa

Post autor: flojd »

Dzięki za ten zarys sytuacji w Plusie, cenne informacje dla kogoś zupełnie nie śledzącego tematu! Ale rzeczywiście to by potwierdzało moje doświadczenia, bo jak do tej pory to z Orange LTE nie miałem problemów przez ostatni rok, a plusowe LTE z tabletu np. w centrum 70tys miasta ledwie dyszało - sprawdzane niedawno przez dobre kilka miesięcy dzień w dzień. Dzięki za info o limicie w 3G! Czyli na ten moment trzeba jednak pomęczyć się z LTE 1800/2100, szczególnie, że będę sugerował również zmianę operatora po zakończeniu umowy. Rozumiem, że najlepszą opcją na ten moment jest T-Mobile/Orange?

Co do routera to ja sam początkowo myślałem, że nie ma innej opcji, jak taki z wbudowanym modemem, ale jak już takie znalazłem(w gąszczu "routerów 4G", które, jak się okazało, mają jedynie USB i ew. soft pod modemy) to trzeba liczyć min. 400-500zł, więc raczej odpada, szczególnie że to nadal inwestycja w niską jakość internetu. Skoro da się użyć tego e3272 to chyba chciałbym wykorzystać tę opcję i kupić sporo tańszy router. Myślałem o czymś pokroju TP-Linka MR3420 albo jakiegoś innego, do max 200zł z w miarę stabilnym wifi 802.11n 150Mb albo 300Mb - mam nadzieję, że da się to ogarnąć tak, by było w miarę bezobsługowe w domu, w którym jest niewiele urządzeń z wifi.
ODPOWIEDZ