Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sammy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-05, 20:13
Lokalizacja: Częstochowa

Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Post autor: Sammy »

Cześć, jestem zielony w temacie anten i ogólnie sprzętu lte, ale chyba trafiłem na najlepsze forum specjalistyczne w Polsce, więc liczę na Waszą serdeczną pomoc :)
Mój problem polega na doborze anteny zewnętrznej do routera Huawei B315, chciałbym jak najbardziej zminimalizować lag i w miarę możliwości przyspieszyć transfer. Mój dostawca sieci to Orange, mieszkam w Częstochowie. Trochę szperałem już na forum więc postaram się dostarczyć najważniejsze screeny. Paradoksalnie jestem w stanie "wyciągnąć" najlepszy wynik zasięgowy w jadalni, co niestety mocno mi nie pasuje :D. Najbliższy nadajnik Orange według danych UKF znajduje się w odległości około 1,5 km (zaznaczam na czerwono moje miejsce zamieszkania) i podsyłam jeszcze parę (chyba) ważnych screenów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Bardzo dziękuję za każdą pomoc :)
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Post autor: HariMata »

Nie róbmy bałaganu. Ten temat powinien być umieszczony w dziale Anteny GSM oraz problemy z zasięgiem
ZTE MF286, B525s-23a, T-mobile Internet Domowy (bez limitu)
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Post autor: ml13 »

Wymuś Band 3, Band 7 i Band 20 w programie. Do każdej częstotliwości zrób speedtesty i daj screeny z LTEWatch
Obrazek
Sammy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-05, 20:13
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Post autor: Sammy »

Przy band 3 otrzymuję takie wyniki
Obrazek
Obrazek

Przy band 7 nie łączy z siecią (failed to connect to the network)

Przy band 20:
Obrazek
Obrazek
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Post autor: ml13 »

Ładnie leci jak na Band20 w mieście. Maksymalnie co można na nim osiągnąć to około 70Mbs. Parametry są bliskie ideałowi. Do używania go nie potrzebujesz anteny, a przynajmniej nic ona nie da. Co prawda SINR niski i strasznie skacze. Dobrym rozwiązaniem byłby router z LTE-A. Parametry Band 3 (LTE1800) można poprawić anteną Dual LTE Sorensen/Cybertech. Poprawi to na pewno upload,ale nie wiem czy download również. Musiałbyś sprawdzić pod nadajnikiem od strony Twojego domu.
Obrazek
Sammy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-05, 20:13
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pomoc w doborze anteny i ustawień lte

Post autor: Sammy »

Czyli szukać jakiegoś routera cat 6, jeśli dobrze rozumiem? Czy taki zestaw antena plus router poprawi też pingi? Tak jak mówię najbardziej mi na nich zależy. I czy tylko antena to nie będzie, za chwilę, przestarzałe rozwiązanie? Z tego co wyczytałem wchodzi powoli agregacja pasm, a nie chcę też inwestować w przestarzały sprzęt.
ODPOWIEDZ