ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cherub
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-05, 11:26

ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: Cherub »

Cześć

Na starcie dziękuję za wszystkie informacje na tym forum, które przeglądam i czytam od kilku dni. Bardzo dużo mi rozjaśniły co do LTE, wyboru anteny, jak sprawdzić parametry połączenia (LTE Watch) i wiele innych.

Mieszkam w Uśnicach pod Sztumem (pomorskie).
Mam internet LTE, Play. Najbliższy nadajnik prawie 10KM ale ukształtowanie terenu jest chyba łaskawe bo sieć na B315 w środku, bez anteny działa naprawdę całkiem nieźle (jak dla mnie oczywiście ;). Pingi 35-50ms, DL 3-30Mbps, Up 1,5-2Mbps. Przede wszystkim łącza używam do pracy i dużo mam spotkań (Skype etc) więc ping najważniejszy i jak na razie działa to sprawnie. Zdarzyło się, że router pod wieczór dostał zadyszki lekkiej albo zgubił sieć (incydentalnie, łączy się znowu od razu jak "rozłączę i połączę" z palucha).

RSRP: -106
RSSI: -83
RSRQ: -9
SINR: 1

Pasmo, które najlepiej działa to LTE800.

Chcę kupić antenę, żeby połączenie było pewniejsze i fajnie jak by UP jednak trochę skoczył.
Kabel pewnie będzie miał z 10m.
No i pytania.

- ATK-20 jest kolosalna, ze względów praktycznych wolałbym mniejszą chyba, że to jedyna opcja to pewnie da radę.
- ATK-10 no to już lepiej wygląda, pytanie tylko czy ta antena zauważalnie poprawi mi sygnał
- Dzwoniąc do sklepu o poradę (dipol), handlowiec natomiast powiedział żebym zapomniał o ATK10/20 i że teraz oni polecają ATK-LOG ALP LTE MIMO

Trochę zbaraniałem bo ATK-LOG ALP LTE MIMO ma zysk 9dBi a ponadto jest szerokopasmowa, dokładnie taka jakiej tutaj nikt nie poleca.
Pytałem bardzo specyficznie, czy nie lepiej ATK10 albo ATK20. Stanowczo informacja od sprzedawcy jest, że te nowe ATK-LOG ALP LTE MIMO są lepsze i ten zestaw mi się na pewno sprawdzi.
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm

Tak więc jak już myślałem, że wiem co chcę no to taki zakręt.
Pytanie do osób, które mają lepsze doświadczenie a jeszcze lepiej - może ktoś miał okazję obie anteny testować i może doradzić co lepiej kupić?

Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: dzejk »

2x atk-10 to sprawdzona opcja i tej bym się trzymał. Na LTE 800 kabel 10 metrowy nie tłumi aż tak mocno sygnału, jak na wyższych częstotliwościach, więc powinno być ok. Zakup anteny szerokopasmowej w Twojej lokalizacji jest pozbawiony sensu - do najbliższych nadajników masz 9-10km. Złapanie stabilnego sygnału na wyższej częstotliwości z anteną atk log i 10m kabla mało realne.
Do sprawdzenia nr nadajnika, bo jesteś na pograniczu zasięgu aż 3 - Sztum, Malbork oraz Subkowy http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 53&zoom=12 i skierowanie anten w kierunku najlepszego z nich.
Cherub
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-05, 11:26

Re: ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: Cherub »

Dzięki @dzejk :ok:

Czyli zrobię tak jak pierwotnie planowałem :)
U mnie zdecydowanie w grę wchodzi tylko Subkowy - na tą stronę mam pola i płasko.
Kierunek Malbork/Sztum to ściana lasu zaraz za płotem i zero sygnału.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: matek451 »

Widać maja parcie na te swoje miniaturowe antenki logarytmiczne do wszystkiego czyli do niczego. Ludzie pracujący w tych firmach nie mają zielonego pojęcia co sprzedają i jak działają ich produkty. Smutne ale prawdziwe i dotyczy to nie tylko Dipola.
Cherub
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-04-05, 11:26

Re: ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: Cherub »

No to anteny kupione i dostarczone, wszystko gra.
Dzisiaj dla testu zrobiłem instalacje mobilną, testową i wysłałem żonę na ogródek ;)
Czas testu to późny wieczór, kiedy sygnał jest najsłabszy a testy UP pokazują poniżej 1Mbps albo w ogóle się wysypują.

Po podłączeniu anteny i skierowaniu na Subkowy RSRP skoczył z -108 na -95.
Upload stabilnie około 4-5Mbp, więc jak na tą porę dnia to super.

Jedyne co mnie zastanawia do DL, tutaj mi skacze od 1-2 do 20Mbps i zastanawiam się czy przypadkiem jednej z tych anten nie zamontowałem "do góry nogami" albo czy one nie powinny być na odwrót (czyli pozioma wyżej).

U mnie wygląda to tak jak na zdjęciu:
Obrazek

To jest ok czy powinienem coś przekręcić/zamienić miejscami?

Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: key »

Nie ma znaczenia ktora antena jest gdzie.
Nie pomagam na PW.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: ATK-10, ATK-20 czy ATK-LOG ALP LTE MIMO ?

Post autor: 3G_ »

A moim zdaniem szkoda, że jednak nie próbowałeś z 1800. Nie zawsze 9 km przekreśla to pasmo, a jednak w Playu jest ono dwukrotnie szersze niż 800. W dwóch miejscach taki net robiłem i śmiga przy tej odległości na wymuszonym 1800. Tylko zakup takiej anteny byłby ryzykowny, musiałbyś najpierw np. telefonem na dachu sprawdzić.
ODPOWIEDZ