problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: 3G_ »

Nadal albo masz naprawdę jakieś trudne warunki. Przecież niewiele co się zmienia, prędkości też.
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

jeszcze jedna mała, a może duża rzecz, nie wiem na ile to istotne.

z listy na BTSearch (o ile jest aktualna) po wyborze miejscowości Gryfice wychodzi że 1800MHz (a takie podczas wiekszosci testów miałem wymuszone w modemie) jest tylko na ul. Trzygłowskiej.
A udawało mi sie połączyć z elewatorem na tych częstotliwościach, mimo że w spisie tego nie ma. Jak to rozumieć?
LTE czestotliwosci.png
skoro oficjalnie najbliższy mi BTS (Elewator, Niekładzka 1) nadaje na 2100 to może w taka antenę należałoby się zaopatrzyć?
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: 3G_ »

Niemożliwe, 1800 to podstawowa częstotliwość LTE dla każdego operatora w Polsce. Poza tym patrzysz na GSM.
Antena może być ta sama do 1800 i 2100 - to jest dość mały odstęp.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: dzejk »

To są stare dane z bazy btsearch, a nie uke.
Po za tym sam robiłeś testy pod nadajnikami (już zapomniałeś?) i na każdym było LTE 1800 MHz (mówi o tym ostatnia cyfra w ECI - 0 to właśnie 1800).
Ponadto antena sorensena, czy inne panelówki do LTE 1800, zbierają także 2100, choć z mniejszym zyskiem.
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

no dobra Panowie, kilka dni przerwy.
Antena poleciała na serwis. Czekamy

pozdrawiam
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

witajcie po przerwie
antena wróciła do mnie po długim majowym weekendzie, ale z braku czasu nie od razu ją założyłem. Poprzednia niby była OK, ale właściciel firmy (po opisaniu moich problemów) zaproponował mi wymianę na podobny model ale o ulepszonej budowie wewn. Zamontowałem na dachu w 3 losowych położeniach, i żadnych zmian.......
tak to wygląda:
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: 3G_ »

Jest bardzo źle. Masz ok. 3 km do stacji bazowych - to dość blisko przecież, a zasięg jakiś resztkowy. Może głupie pytanie, ale... dobrze ustawiasz antenę (płaską powierzchnią w stronę stacji bazowej)? Nic przed nią nie zasłania? Może router ma uszkodzone wejścia anteny zewnętrznej? Coś jest nie halo.
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

że nie jest dobrze to wiem..... :-)

ale reasumując:
- mój router wraz z SIM sprawdziłem u kolegi (również z anteną Sorensen +10m kabla) na antenach wewn i zewn i różnica była, czyli router i poprawnie rozpoznaje wybór anten, i reaguje na podłączenie zewn anteny
- sprawdziłem u siebie drugi taki sam router z kartą orange - również bez szału, różnicy wielkiej przy zewn antenie nie zauważyłem
- pomierzyłem miernikiem kable przy podłączeniu z drugiej strony do anteny (zwarte) i przy odłączeniu od anteny (brak zwarcia), co sugeruje że kable są sprawne i nigdzie nie załamane
- robiłem test tylko z 1 podpiętym przewodem antenowym - brak efektu
- antena jest zamontowana prawidłowo

Play ma podpisane umowy ze wszystkimi operatorami, wiec mogę w telefonie wymusić wybór któregokolwiek - tego z najlepszym zasięgiem. Niestety, w domu bardzo źle się rozmawia przez tel, bo którego bym nie wybrał, jestem na pograniczu zasięgu. Goście nas odwiedzający również mają problemy ze swoimi aparatami. a 300 m bliżej dorgi już 1-2 kreski zasięgu są. U mnie 0-1, czasami zrywa połączenie. Chociaż wewnątrz telefon łapie czasami LTE. Sądziłem, że przy zewn antenie nie będzie problemu, tym bardziej że odległości do najbliższego BTS to niespełna 2,5km. Fakt, że bez bezpośredniej widoczności.

Jak mi ostatnio powiedział jeden ze znajomych (jakiś czas temu robil dla TPSA, Orange, później Sprinta) - znajduję się na pograniczu zasięgów i zasugerował obrócenie anteny na druga stronę komina i wbicie się w przekaźnik Plusa w Rybokartach (niecałe 5km). Tylko co mi z tego skoro ja mam Play-a. Chyba że kupie starter za5PLN i popróbuję dla testów. Chociaż tez bezposredniej widoczności nie ma.

W załączeniu mapka z google earth - jedna większa gdzie widac teren między mną a najbliższym przekaźnikiem na elewatorze, druga pokazuje wszystkie "duże" BTSy o których w tym wątku mowa.
rzęskowo-elewator.jpg
BTSy.jpg
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

no to jeszcze parę testów
zakupiłem startery plusa i t-mobile.

tak to wygląda w plusie (przykładowe 3 ustawienia anteny w kierunku każdego z przekaźników) i tmobile

parametry trochę lepsze niż poprzednio, ale może siła sygnału tych sieci jest ciut lepsza. Natomiast ciekawostka - router wewnątrz i na zewnątrz na wbudowanych antenach pokazuje tylko 1 kreskę zasięgu, i tak samo z anteną zewnętrzną. Przy plusie z anteną zewnętrzną 1 kreska, na wbudowanych w porywach do dwóch. Czyli coś mi wytłumia zysk anteny. Uszkodzone 2 kable? Skoro antena wymieniona.....

Transfery na antenach wewnętrznych routera takie przyblizone - w tmobile 1,5 do 5Mb/DL i ok 0.3 wysyłanie, natomiast plus DL 10 do 22Mb (w zależności od pory, próby itp) i ok 1Mb w wysyłaniu, przy antenie zewnętrznej podobnie.

Skoro wewnątrz router łapie mi 1 kreskę (w plusie), do 2 kresek na zewnątrz (wywalony na dach) to nie ma siły - z podłączoną anteną powinien wzmocnić sygnał przy takiej jak moja odległości od nadajników. Ale gdzieś tu coś nie trybi.
Nie mam zaciskarki, bo skrócił bym kable antenowe (zamówiłem dłuższe na wyrost), ewentualnie zainwestuję i zamówię extra drugą krótszą parę.
Bo gdzieś musi tu być rozwiązanie.
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

no dobra, to pobawiłem się jeszcze trochę.
Zamówiłem krótszy kabel, 6m zamiast 10, i lepszy, o mniejszym tłumieniu (RF240).
Pobawiłem się jeszcze kilka razy anteną, wygląda że u mnie tylko ten dalszy przekaźnik z ul. Trzygłowskiej łapie.
Po kilku wejściach na dach ustawiłem optymalnie (na podstawie speedtesta i LTE Watcha)i wygląda to mniej więcej tak:
[email protected] docelowy.png
a speedtest pokazuje tak:
speedtest play.png
to maksymalny wyniek jaki udało mi się uzyskać póki co.

mam też jeszcze kartę SIM (internet na kartę, kupiony do testów) z plusa, przy tym samym ustawieniu anteny, wygląda tak: i speedtest przy tych ustawieniach:

Prz obydwu kartach router pokazuje 2 kreski zasięgu.

Czy to już max co da się wycisnąc?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: eXorcist »

DJYendruh pisze: Play ma podpisane umowy ze wszystkimi operatorami, wiec mogę w telefonie wymusić wybór któregokolwiek - tego z najlepszym zasięgiem.
Chyba Ci się coś pomyliło, bo póki co Play ma roaming tylko w technologii 3G (2G też) i to z lejkiem 1.5Mb/s. Play roaming LTE będzie miał od Orange w 2018 roku i pewnie również z lejkiem 1.5Mb/s. Także na ten moment z LTE w Play można korzystać tylko z ich infrastruktury.
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

to nie jest istotne w tym wątku, pisałem że mam kartę z netem od Playa i że tylko nadajniki PLAY mnie interesują bo takie są warunki umowy (internet domowy/do biura), a temat tyczy się problemu z zasięgiem przy użyciu panelowej anteny zewn. Opisałem więc ostatnie modyfikacje i pokazałem parametry, i proszę o opinię, czy teraz widać po parametrach że coś tam się poprawiło.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: Hermogenes »

Tak moc sygnału w porównaniu do wyników z 19 06 poprawiła się o około 8 dB przy Play ale odbierasz sygnał z innej stacji bazowej. Zatem jest to porównywanie krzesła do kanapy.poz Hermogenes
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

tak, ale wcześniej pokazywałem dane ze wszystkich kierunków i ze wszystkich przekaźników, z którymi się łączyłem, więc można porównać to co obecnie z poprzednimi połączenieami z Play z BTS 43-4203610 (Trzygłowska). Teraz po zmianach obracając antenę prawol-lewo nawet o 90stopni cały czas łapie mi BTS z ul. Trzygłowskiej, widocznie ma u mnie najlepszy sygnał.
Nawet jak nakieruję na inny przekaźnik, to w LTEWatch wciąż widać, ze router łączy się z ul. Trzygłowską, która w prostej linii jest kilkaset metrów dalej niż najbliższy BTS na elewatorze. Mówimy tu o odległościach rzędu 2,5-3,5 km.
Zostało mi więc chyba dostroić to co mam.

pytanie drugie: czy zdjęcie anteny z komina i danie jej za okno na poziomie parteru, albo przeniesienie kilka metrów dalej na drugi komin ma sens? O ile przeniesienie w inne miejsce mogłoby skutkować jakimiś zmianami, o tyle zawsze uważałem, że im antena wyżej, tym lepiej, i opuszczanie jej o kilka metrów raczej mi nie pomoże?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: Hermogenes »

Podjedź pod te stacje i sprawdź dla ciekawości czy anteny (panele) patrzą w stronę Twojego domu .Druga sprawa jak wysoki jest las okalający szpital może skutecznie przesłaniać elewator.poz. Hermogenes
DJYendruh
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2017-04-17, 16:05

Re: problem z zasięgiem i internetem w PLAY

Post autor: DJYendruh »

co do różnych stacji bazowych - ten inny (nie Play'owy) identyfikator wynikał stad, że akurat powyżej bawiłem się kartą PLUSa .

co do widoku z dachu to wygląda on jak poniżej:

kierunek na elewator
20170813_191024.jpg
trochę w prawo i kier. na centrum handlowe:
20170813_191029.jpg
jeszcze bardziej w prawo i kier. na ul. Trzygłowską
20170813_191037.jpg

przy czym różnica między anteną w 1 a 3 położeniu to obrót o ok 100 stopni.
w przypadku Playa bez względu na położenie anteny zewn. odbieram sygnał wyłącznie z ul. Trzygłowskiej.

i żeby nie było że antena odwrotnie przymocowana:
20170813_191046.jpg
I jak - określicie to jako ciężkie warunki terenowe?
ODPOWIEDZ