ATK-20 połączenie z modemem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
momo
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2013-01-04, 12:29
Lokalizacja: Pomorze

ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: momo »

Witam. Mam atk-20 i łączę się z modemem e5573 poprzez wtyk nr. 1. Rzecz w tym, że LTE faktycznie skoczyło z 2 na 4 kreski i prędkość się zwiększyła, ale tylko uploadu. Coś robię nie tak? Aero2
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: dzejk »

może być nadajnik zapchany, ale faktem jest też, że download w LTE kat. 4 idzie na dwóch antenach.
momo
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2013-01-04, 12:29
Lokalizacja: Pomorze

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: momo »

jak ma być antena zamontowana? ktoś coś mówił o jakieś polaryzacji, nie wiem za bardzo o co chodzi.
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: ml13 »

Musisz mięć dwie anteny ustawione pod innym kątem
Obrazek
momo
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2013-01-04, 12:29
Lokalizacja: Pomorze

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: momo »

To mnie nie dotyczy, póki co mam jedną. No nic zobaczę czy coś się zmieni. Póki co upload dwa razy większy niż download.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: dzejk »

zrób test telefonem pod nadajnikiem - jeśli nadal upload będzie wyższy, to po prostu nadajnik jest zapchany.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: ja.michal »

Przy jednej antenie w polaryzacji pionowej (żeberka pionowo ustawione) podłączanej do złącza 1 dadzą zazwyczaj wyłącznie poprawę uploadu. Potrzeba dwóch anten w przypadku LTE bo LTE korzysta z MiMo - antena złącze 1 w polaryzacji pionowej nadawanie do stacji, antena złącza 2 w polaryzacji poziomej odbiór od stacji bazowej. Dla pewności podjedź pod stację i sprawdź jak sugeruje dzejk.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: 3G_ »

To nie jest tak, że złącze 1 jest tylko do nadawania. Robiłem taki net na jednej antenie - poprawa jest znacząca, a właściwie bez anteny w tych miejscach nie ma szans na jakikolwiek zasięg. Oczywiście zgadzam się, że lepiej byłoby na dwóch antenach.
Ale jedna antena byłaby wystarczająca gdyby było OK. Niestety tutaj pewnie będzie przeciążenie stacji bazowej. Można właśnie sprawdzić na telefonie w bezpośredniej jej widoczności na tym samym kierunku by sprawdzić sektor, z którego korzystasz.
momo
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2013-01-04, 12:29
Lokalizacja: Pomorze

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: momo »

Kumam, to nawet dwie nic nie dadzą jeśli jest przeciążony nadajnik?
Na lte mam -66dBm
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: ja.michal »

momo pisze:Kumam, to nawet dwie nic nie dadzą jeśli jest przeciążony nadajnik?
Na lte mam -66dBm
Niestety, ale najpewniej nie. Jaki parametr podałeś? Najistotniejsze parametry to w sumie RSRQ i SINR z czego SINR najbardziej rzutuje na jakość połączenia, prędkości i jest wskaźnikiem obciążenia (jeśli jest niski przy wysokich RSRP i RSRQ).

3G_, będzie działać, ale jest inna polaryzacja i właściwie to też nie pomaga, a właściwie "wycina" zysk. Druga sprawa, że antena 2 wewnętrzna może i tak działać i działa, a prędkość rośnie bo stacja bazowa odbiera lepszy sygnał od klienta i zmienia kodowanie. Pamiętaj, że przy LTE800 jest odwrotnie niż na innych pasmach i wyższe (bardziej tłumione) pasmo jest wykorzystywane do nadawania od klienta do stacji bazowej. To, że modem czegoś nie odbiera nie oznacza, że nie "słyszy" stacji tylko stacja bazowanie nie odbiera odpowiednio dobrego sygnału od modemu. Do tego dochodzi sprawa mocy nadawania - stacja bazowa nadaje sporą ilością W w przeciwieństwie do modemu klienta, który ma restrykcyjne normy bo jest blisko człowieka. Także kluczowa jest zawsze jakość połączenia od klienta do stacji bazowej. W drugiej kolejności od stacji do klienta i tutaj może być nawet użyta słabsza antena o szerszej wiązce, która lepiej "zbierze" ewentualnie rozproszony sygnał. Sam się o tym przekonałem przy okazji bojów z LTE800 przez las.

Także momo, jeśli jednak będziesz planował zakup drugiej anteny, warunki będziesz miał gorsze (las, jakieś budynki) i będziesz chciał trochę złotówek zaoszczędzić to lepszym rozwiązaniem może być dokupienie ATK-10 zamiast drugiej ATK-20.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: 3G_ »

Ja mówiłem o LTE 1800, nie 800 i gwarantuję, że bez tej pojedynczej anteny na dachu modem w domu nie ma szans złapać choćby szczątków 1800, więc nie mówmy proszę, że jego antena wewnętrzna ma cokolwiek "słyszeć". Odległość to 9 km.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: ja.michal »

Nie rozumiesz. Jeśli stacja bazowa nie odbierze sygnału od modemu to na modemie się nie pojawi, że ma zasięg, pomimo że sygnał do modemu jakiś dociera z samej stacjo bazowej. Z tego względu pojawiają się takie ciekawostki jak sygnał 3G sieci z Ukrainy w świętokrzyskim przy ręcznym wyszukiwaniu sieci (zalogować się do niej nie da).

Wątek jest o ATK-20 czyli sprzęt m.in. do LTE800.
momo
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2013-01-04, 12:29
Lokalizacja: Pomorze

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: momo »

Teren jest bardzo trudny, bo właśnie przez las. Ratuje mnie to, że mam wysoki budynek i jestem w stosunku do anteny trochę wyżej. Rano koło 6 i wieczorem około 23 DL: 6Mb/s UP: 9Mb/s z LTE i to chyba najlepszy wynik póki co, PING 43ms. Jakby DL odwrócił się z UP to mi by to starczyło. Myślę już o drugiej antenie tylko nie mam pewności czy to coś zmieni. Mówisz, że lepiej ATK-10? Całe szczęście, że one nie są aż tak drogie, a i używkę można dostać z tego co widzę.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: 3G_ »

Ja nie rozumiem :D :szok: :brawa: :hurra: :rotfl:
Przecież to oczywista oczywistość co teraz piszesz, tylko, że nie o to chodziło. Musiałbym od nowa wszystko dokładnie wyjaśnić, przede wszystkim bzdurę jakoby pierwsze gniazdo anteny było tylko do nadawania. Podpowiedź: poczytaj o MIMO.
A czy jest to 800 czy 1800 nie ma znaczenia - zasada jest ta sama.
Ok, miłego dnia, nie chce mi się klawiatury strzępić.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: ATK-20 połączenie z modemem

Post autor: ja.michal »

momo, skoro chcesz wzmocnić download kosztem uploadu to może zmiana polaryzacji na poziomą coś zmieni, chociaż nie wieszczę poprawy. Spróbować można.

3G_ , a gdzie napisałem, że tylko do nadawania? ;) Napisałem, że podłączenie anteny do pierwszego złącza zazwyczaj poprawia tylko upload. Gniazdo 1 co do zasady to uplink i downlink. Problem tylko jest taki, że nie mamy dobrych konsumenckich anten zewnętrznych na dwie polaryzacje jednocześnie (na jednym kablu).

Co do odbierania sygnału, a możliwości jego wykorzystania do transmisji to nie rozumiem czego w tym nie rozumieć. W Polsce w sieciach komórkowych komunikacja następuje w FDD czyli na nieco innych częstotliwościach jest nadawanie (Tx) i odbieranie (Rx).

Co do 800 i 1800 MHz zasada działania MiMo ta sama, oczywiście. Odnosiłem się do częstotliwości. W FDD 1800 uplink jest na niższej częstotliwości (od klienta), a w FDD 800 (band 20) uplink jest na wyższej (odwrotnie).
ODPOWIEDZ