X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fred
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-03-18, 14:39
Lokalizacja: Piotrków

X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: Fred »

X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Witam.

Jak rozpoznać antenę narawczo-odbiorczą na stacji bazowej „BTS” do LTE
jakiego typu jest tam antena: X-Cross czy H-V

może ktoś z was ma dostęp do takich informacji, lub oznaczeń technicznych operatorów sieci komórkowych,
lub inne wiarygodne informacje na ten temat jak: producent i typy zamontowanych tam anten.
Oczekuję odpowiedzi na powyższy temat, a nie w stylu po co ci wiedzieć jaki mają kolor i czy zasięg do księżyca.

Na koniec życzę miłego dnia czytelnikom.
Tomasz.
Chomik f.r.e.d - Huawei B535-232, 2600+2100 MHz, Ant.ATP-15+5m.RF10, do BTS T-Mobile 2400 m
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: key »

Oba typy anten to dokladnie to samo, roznica jest tylko polozenie anten wzgledem poziomu. Nie powinno to miec wiekszego wplywu na odbior.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: Hermogenes »

Teraz przeleciałem katalog Katrain dwie polaryzacje wszystkie mają 45 stopni (oczywiście jedna plus druga minus) nie zależnie od częstotliwości i ilości portów .poz Hermogenes
Awatar użytkownika
Fred
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-03-18, 14:39
Lokalizacja: Piotrków

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: Fred »

To oczywiste że X-cross oraz H-V to dwie anteny w jednej obudowie, przekręcone względem siebie o 90 stopni i że różnią się konstrukcją oraz polaryzacjami o 45 stopni.
Czasem się dziwię że osoby (Mistrz bezprzewodowy) odpisują na konkretne pytanie - masłem maślanym.
Co do Kathrein USA rozmawiałem z polskim dystrybutorem, ale nie mogli mi udzielić odpowiedzi którzy operatorzy zamówili jaką ilość w Polsce.
Dodatkowo pojedyńczych sztuk na osobę prywatną nie sprzedają.
Ich anteny 3 i 4 pasmowe ważą po 20-25 kilogramów z zyskiem 20 decybeli, a inne podobne jakie można kupić w Polsce po 2 kilo.

Pozostaje pytanie Co mają Polscy operatorzy, czy starocie H-V wysokiej klasy z czasów IDEI oraz ERY, czy nowoczesne wielopasmowe X-Cross
Chomik f.r.e.d - Huawei B535-232, 2600+2100 MHz, Ant.ATP-15+5m.RF10, do BTS T-Mobile 2400 m
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: key »

Czasem się dziwię że osoby (Mistrz bezprzewodowy) odpisują na konkretne pytanie - masłem maślanym.
Przeczytaj co sie dzieje z polaryzacja przy odbiciu lub gdy fala przechodzi przez przeszkody i wtedy powiedz jeszcze raz, co znaczy maslo maslane ;)
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Fred
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-03-18, 14:39
Lokalizacja: Piotrków

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: Fred »

Witam
Fizyka raczej się nie zmieniła od lat 80-tych i fale jak sobie hasały tak propagują i rozchodzą dalej.
Może jestem wobec powyższego Kolegi głupi i przeczytałem tylko cztery książki z tego linku o antenach i propagacji fal.

http://sq9jdo.com.pl/Niezbednik/Ksiazki/ksiazki_pl.html

Interesują mnie maksymalne osiągi posiadanej instalacji odbiorczej, przez dopasowane falowe kabli (skrócenie falowe) złączki z dielektrykiem teflonowym i temu podobne.
Kiedyś bawiłem się w KF, teraz pora na długości centymetrowe a w dzisiejszym eterze jest niesamowity śmietnik na prawie każdym z pasm.
Nie mam żadnego znajomego instalatora sieci komórkowych, więc pytanie z kierowałem tu:
Przynajmniej Kolega "HERMOGENES" trafnie podpowiedział i na temat.

Miłego dnia
Tomasz.
Chomik f.r.e.d - Huawei B535-232, 2600+2100 MHz, Ant.ATP-15+5m.RF10, do BTS T-Mobile 2400 m
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: key »

Sugeruje doczytanie z innych zrodel. Maly przyklad:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polaryzacja_fali
Polaryzacja fal radiowych
Nawet najprostsza antena dipolowa wytwarza falę radiową o dosyć skomplikowanej strukturze. Polaryzacja fali promieniowanej przez dipol jest liniowa, w płaszczyźnie zawierającej dipol i kierunek rozchodzenia się fali. Zwyczajowo nazywa się ją pionową, gdy dipol jest pionowy, choć naprawdę pionową jest ona jedynie w płaszczyźnie symetrii dipola.
......
Fale radiowe o zasięgu większym niż horyzontalny w wyniku odbić i rozproszeń tracą i zmieniają swoją polaryzację. Skala tego zjawiska jest bardzo różna, zależy od długości fali, pory dnia i położenia geograficznego.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Fred
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2010-03-18, 14:39
Lokalizacja: Piotrków

Re: X-cross czy H-V na maszcie BTS do (LTE)

Post autor: Fred »

Witam
Świetna nie na temat podpowiedź,
w książkach z przed ćwierć wieku jest to samo bez animacji rzecz jasna, oraz dokładniej wyjaśnione.
Szkoda że "Mistrz (KEY)" idzie w postach na ilość a nie pomocną jakość dla czytelników.
Niniejszy tekst piszę aby zakończyć bez sensowne wymądrzanie się kto wie więcej.
Jest na tym forum mnóstwo osób nie za wiele wiedzących, ale mających dobre pomocne pomysły, więcej warte od pisania nie na temat.

Miłego dnia życzy.
Tomasz.
Chomik f.r.e.d - Huawei B535-232, 2600+2100 MHz, Ant.ATP-15+5m.RF10, do BTS T-Mobile 2400 m
ODPOWIEDZ