Jaka antena do LTE - B315, T-mobile, daleko od nadajnika.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
escape
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-18, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Jaka antena do LTE - B315, T-mobile, daleko od nadajnika.

Post autor: escape »

Witam,

Chciałbym korzystać z internetu w domku letniskowym - woj mazowieckie, miejscowość Sekłak, najblizszy nadajnik w miejscowości Łochów.
Mam router Huawei B315 z T-mobile (wersja okrojona) i karte SIM w tej sieci.
Zasiegu modemu w domu nie ma, ale po zainstalowaniu na kominie anteny panelowej15dBi HSPA+ 1900-2100 z Cybertechu (taka mi została po internecie którego kiedys używałem w Warszawie) mam wg routera pełny zasieg, a LTEwatch podaje od RSSI w zakresie -81 do -89 i internet dziala dosc stabilnie z predkościa ok 10Mbp download i 5Mbps upload.

I teraz mam pytanie czy jest szansa na LTE w mojej lokalizacji? Wg mapki T-mobile oczywiwscie tak. Telefon na zewnatrz przed domem łapie jedna kreske, mimo sporej ilosci drzewa na działce. Czy router z antena bedzie mial duzo lepszy sygnal? A jesli tak, to jakie anteny mam kupic? Z tego co widze w Łochowie jest LTE z T-mobile w pasmie 1800. Czy mam kupic antene na 1800, czy uniwersalna zeby w przyszlosci odbierac tez 800 czy w ogole jeszcze jakies inne rozwiazanie? A moze zostac na 3G tylko np w innym paśmie mógłbym mieć lepszy zasieg?
A jesli LTE to antena ma miec jeden przewód czy dwa? Proszę o polecenie jakis konkretnych modeli, o ile to oczywiscie taka zmiana ma sens, tzn na LTE uzyskam szybsze połączenie niz aktualnie na UMTS.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE - B315, T-mobile, daleko od nadajnika.

Post autor: matek451 »

Masz zasięg z BTS-a LTE800 T-Mobile Myśliwska4 w Łochowie lub z Jadowa. Na tym w Jadowie też LTE1800NetWorks a więc i LTE-A. To LTE1800NetWorks z Łochowa to na BTS-ie z Świerkowej 2 gdzie działa tez kolejny LTE800 T-Mobile. Nie masz routera z LTE-A więc pozostaje wybor między LTE800 i LTE1800NetWorks. Na telefonie pewnie LTE800. Zainstaluj http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php , połącz się w nim z B315, wymuś po kolei LTE1800 i LTE800 i zrób testy na zewnątrz.Pokaż screeny, zrób speedtesty.Do tego test z LTE1800 z tą anteną którą masz ustawioną po kolei na Łochów i Jadów.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Jaka antena do LTE - B315, T-mobile, daleko od nadajnika.

Post autor: 3G_ »

Ja by zostawił tę antenę (na 1800 się nadaje) i ewentualnie dokupił drugą szerokopasmową. Będziesz miał na razie MIMO 2x2 na 1800, a gdybyś kiedyś zmienił router byłaby możliwość agregacji.
Najpierw podłącz ją do routera, wymuś LTE i zobacz jak działa z różnych kierunków.
ODPOWIEDZ