Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Fr33Q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-11, 14:40
Lokalizacja: Warszawa

Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: Fr33Q »

Mieszkam 2km w linii prostej od stacji BTS Orange, po drodze parę drzew, żadnych wzniesień. Pomimo tego mam duże problemy z zasięgiem. Rozmowy przez telefon jako tako (tylko w niektórych miejscach w domu), internet to tragedia. W domu znalazłem jedno miejsce w którym czasami internet łapie, i momentami prędkość dochodziła nawet do 500KB\s, ale po chwili gubi sygnał i przestaje działać całkowicie. Zgłaszałem te problemy do Orange, jednak odpisali mi, że mieszkam za daleko od stacji nadawczej... 2km to za daleko? Zwłaszcza, że teren na pewno nie stanowi przeszkody? Zainstalowałem aplikację OpenSignal i okazuje się że telefon często przełącza się pomiędzy różnymi stacjami BTS w pobliżu, i dla każdej z nich sygnał jest znikomy. Identyfikatorów CID wszystkich tych stacji nie ma na liście OpenSignal ani btsearch, nie mówiąc o oficjalnych pozwoleniach UKE. Także wygląda na to że telefon w ogóle nie łączy się z "głównym" nadajnikiem 2km ode mnie. Potem sobie poczytałem o wzmacniaczach\repeaterach GSM i podobno mogą zagłuszać sygnał nawet w promieniu 1km. Możliwe, że przyczyną jest to że ktoś w pobliżu zainstalował sobie taki wzmacniacz i to on jest przyczyną moich problemów z zasięgiem? Gdzie mogę zgłaszać takie sprawy, nawet nie mając pewności co do tego że ktoś używa nielegalnych nadajników?
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: 3G_ »

A jesteś pewny, że ten 2 km od Ciebie to jest bts Orange? Tu masz mapkę beta.btsearch.pl
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: matek451 »

Podaj lokalizację, zrób pomiary sygnału LTE/3G na telefonie na zewnątrz z aplikacją network Cell Info i pokaż screena.
Fr33Q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-11, 14:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: Fr33Q »

Na 100% jest to maszt Orange. Przed chwilą wyszedłem poza podwórko i udało mi się z nim połączyć. Tak jak mówię, według map odległość w linii prostej = 2km.

1. Maszt w zasięgu wzroku, brak jakichkolwiek przeszkód po drodze
Obrazek

2. Około 30-40m bliżej domu, po drodze tylko kępa drzew (nie las)
Obrazek

3. Na zewnątrz zaraz obok domu telefon połączył się z inną stacją której nie mogę znaleźć na btsearch. W domu łączy się jeszcze z innymi stacjami których też nie mogę zidentyfikować.
Obrazek

Ten maszt Orange niedaleko mnie obsługuje też Aero2, które w domu działa mi całkiem nieźle. Na innym forum czytałem że problem z zasięgiem może też wynikać z azymutów nadajnika czy jakoś tak.. Możliwe to?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: matek451 »

Aplikacja pokazuje w ostatnim przypadku bzdury, to UMTS900 HSPA+ z Krzemieńca, poprzedni screen to UMTS2100 z tego BTS-a a pierwszy to ten sam BTS na UMTS2100 ale na innej nośnej. Parametry sygnału w każdym przypadku słabe. Na tym BTS-ie działa tez LTE1800 Networks. 2km to nie tak blisko i bez anteny kierunkowej na wybrane pasmo trudno oczekiwać cudów.
Fr33Q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-11, 14:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: Fr33Q »

Zaciekawiłeś mnie, w jaki sposób stwierdziłeś że 3 screen to ten sam BTS? Dlaczego ma inny CID?

Mówisz o antenie kierunkowej, masz na myśli jakiś wzmacniacz + antena? Co konkretnie mogę zrobić żeby poprawić sobie zasięg (w legalny sposób :cfaniak: )?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: matek451 »

Na tym BTS-ie na UMTS2100 Orange wykorzystuje trzy nośne, kliknij na niego przy wyborze BTSearch to sam zobaczysz jak to wygląda.Stąd dwa CID-y na pierwszych screenach. A CID na trzecim to połączenie z UMTS900 ale na HSPA+ a nie w DC na UMTS2100.Sygnał lepszy o 10dBm też o tym świadczy. Korzystasz z niego na telefonie czy używasz jakiś modem/router z 3G/LTE?
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: 3G_ »

dBm jest miarą wielkości bezwzględnej, różnice podaje się w dB nie w dBm.

Fr33Q, wybierz sobie na btsearch w wyszukiwaniu sieć dowolna, tego UMTS900 nie znajdzie Ci jak szukasz Orange, bo to pasmo jest wspólne dla Orange i T-mobile. Owszem, CID-y są inne niż w UMTS2100.
A jak wybierzesz sobie po lewej na btsearch mapkę, przybliżysz i klikniesz ten bts to zobaczysz wszystko co z niego leci.

Pomiędzy sektorami oczywiście możesz się znajdować i wtedy miałbyś gorszy zasięg, ale wtedy CID raczej by się zmieniał czasem. Na tej stacji są trzy sektory, tzn., że anteny nadają w trzech kierunkach mniej więcej co 120 stopni. Jeśli znajdujesz się na kierunku między antenami to byłby właśnie ten niekorzystny przypadek.

Jaki to telefon? Może da się wymusić LTE.

Zasięgu telefonu nie poprawisz, chyba że pośrednio poprzez wi-fi calling. Poczytaj.
Zasięg Internetu możesz poprawić stosując antenę zewnętrzną do modemu czy routera. Do LTE1800 podwójny panel Cybertech lub Sorensen. Przydałoby się żeby uruchomili LTE800 na tej stacji - kwestia czasu. Miałbyś lepszy sygnał.
Ale biorąc pod uwagę poziom sygnału w telefonie na U2100, myślę, że nawet w tym LTE1800 ok. -100 dBm, może -90 jest do osiągnięcia dobrą anteną na dachu. To powinno pozwolić na normalne działanie Internetu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: matek451 »

Jeśli zależy ci na telefonie i rozmowach to zasięg poprawisz oczywiście bez WiFi Calling i dedykowanych przez Orange drogich telefonów. Najtańsza opcja to router 3G z bramką GSM i anteną zewnętrzną na 900MHz czyli zestaw poczciwych, tanich B260 lub B683 z ATK-10/800-980 i do niego podpinasz po RJ11 telefon bezprzewodowy z kilkoma słuchawkami. Masz telefon domowy w oparciu o kartę SIM i GSM. korzystasz z rozmów jak chcesz i gdzie chcesz, ogranicza cię tylko zasięg słuchawki. Minus to rozstajesz się ze swoją zabawką czyli smartfonem. Oczywiście możesz kupić droższy router LTE/3G zamiast tych starszych Huawei i korzystać z transmisji danych na LTE a rozmowy będą w 3G , do tego wspomniany telefon domowy. Póki co routery nawet te z LTE-A nie wspierają VoLTE. Do rozmów i internetu idealna karta teraz to Orange Free z bonusem 1,41TB za doładowanie 200 zł. Jeśli wybierzesz taka opcję to do LTE/3G w tej konfiguracji inna antena, pracująca w pasmach 800-900MHz i 1800-2100MHz.
Fr33Q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-11, 14:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: Fr33Q »

Dzięki za odpowiedzi, już kumam o co chodzi. Wcześniej nie zwróciłem uwagi na ten "NetWorkS!", dlatego nie mogłem znaleźć CIDów. Wychodzi na to że mój dom jest faktycznie położony pomiędzy kierunkami nadawania, bo nawet jak telefon leży nieruchomo to co chwilę zmienia się CID. To by tłumaczyło dlaczego czasami prędkość internetu dochodzi do 500KBps a po chwili przestaje działać zupełnie... W telefonie mam tryb "CDMA+LTE/EVDO" ale zasięg LTE jest chyba jeszcze gorszy niż UMTS, i po chwili przełącza się sam z powrotem na UMTS albo 2G. Wifi calling odpada bo nie mam w domu żadnego routera, uzywam tylko Aero2 i internetu w telefonie. Cóż, wygląda na to że nic się nie da zrobić...
kertoip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-05-31, 06:34

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: kertoip »

Proponuję sprawdzić inne sieci, startery po kilka zl.
W mojej lokalizacji, pomimo ze BTS w tym samym miejscu - orange wypada najgorzej, słabe transfery, niestabilnie, zrywanie połaczeń.
BTSy z różnych lokalizacji pomimo ze to NetWorks, T-mobile - Orange upload mam ten sam, a download orange mam kilka razy słabszy niż T-mobile.
Z GPRS, EDGE, CDMA od Orange tez zawsze byly problemy, przeciążanie niestabilność, jakos inne sieci sobie lepiej z tym radzą i mają lepsza obsługę.
Nienawidzę Orange :)
Fr33Q
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-11, 14:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: Fr33Q »

W innych sieciach jest ten sam problem chyba. Play podobno działa na nadajnikach innych sieci, a tutaj są problemy z zasięgiem te same co w Orange. Mieszkam w czarnej dziurze :D
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orange - brak zasięgu pomimo bliskiej odległości od BTS

Post autor: Pawrzes »

Anteny na tym maszcie mają azymuty 100 / 215 / 330.
Jak jest w innych sieciach to trzeba sprawdzić, może dociera własne LTE800 lub UMTS900 Playa o niezłych parametrach z dachu szpitala w Iłży? Nawet przy takim samym poziomie sygnału sieci potrafią różnie działać, na szybkość internetu wpływa nie tylko poziom sygnału i obciążenie danego pasma ale też interferencje. Z reguły UMTS900 w NetWorkS! działa najgorzej przy słabym sygnale...
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ