Antena panelowa a polaryzacja.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

Witam.
To mój pierwszy post na forum, więc kłaniam się nisko :)

Zakupiłem internet domowy LTE w Orange, modem E3372h i antenę o nazwie "Panelowe zewnętrzne anteny logarytmiczne LTE.
Niestety producent nie raczył dołączyć instrukcji montażu, a ja raczkuję w temacie. W opisie jest, że antena (a właściwie dwie anteny panelowe) mają polaryzację pionową i poziomą. Podłączyłem ją tak jak na zdjęciu... ale coś mi mówi, że zrobiłem to źle.
Sygnał skacze mi w granicach 91-67 dBi gdy mam podłączone oba wtyki do modemu, gdy jeden z nich odkręcę, sygnał stabilizuje się w okolicach 71 dBi.
Muszę jedną antenę obrócić?
Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: matek451 »

Ale cudo, podobnie jak ta nazwa. Ile kosztuje ten wynalazek sprowadzany przez Lechpol z Chin? Jedno montujesz pionowa a drugie pewnie poziomo. No i pochwal się czy toto ma jakiś zysk. Na jakim paśmie LTE ma pracować bo jest do wszystkiego czyli pewnie do niczego?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: key »

Z tylu anten masz strzalki - musza byc ustawione pod katem 90° do siebie. Sprawdz czy tak jest.

Cudo kosztuje ok. 150 pln z kablami.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: matek451 »

Jedno czy dwa? A jak "fajnie" kolega je zamocował. Takiego jeszcze nie widziałem, gdzie patrzą te anteny? Bo na pewno nie na stację bazową.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: Hermogenes »

A w instrukcji jest napisane (może błędnie nie wiem) w 12 rzędzie .Cytuję z pamięci strzałka wskazuje bok który należy zwrócić w kierunku przekażnika kurka wodna pokaż tą strzałkę aby rozwiać wątpliwości nasze lub tłumacza .poz Hermogenes
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

Dziękuję za odzew.
No to pobawiłem się, obracałem, zmieniałem stronami...

Ostatecznie przełożyłem zgodnie z sugestiami i efekt nie jest lepszy niż był :/

Sygnał się poprawia o to co w instrukcji, w okolicach -12 dBi ale zastanawia mnie dlaczego tak pływa...
Do BTS-a mam około 4 km, gdyby nie jedno duże drzewo, to z tego okna, w którym jest zamocowany panel, widziałbym maszt.
Także anteny jak najbardziej patrzą na BTS.

Z tego miejsca (ok 2 m nad gruntem) bez względu na zamocowanie (jeden pod drugim, czy tak jak teraz) mam tłumienie w porywach do -67 dBi. Po wejściu na dach, kiedy BTS widzę jak na dłoni, mam nawet -56 dBi. Co z tego, jeśli skacze ono odpowiednio (w zależności od miejsca) pomiędzy 90 a 67 i 80 - 56, chyba, że odkręcę całkiem jeden z kabelków...

Nic nie rozumiem.

EDIT:
Pytanie, czy wyniesienie anteny na dach, gdy będę potrzebował około 15m kabla dodatkowo (+5 z zestawu) ma sens? Każdy metr kabla pogarsza sygnał... Jak to policzyć?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: Hermogenes »

Ten tył jest z blachy czy PCV jeśli z blachy to powinieneś ustawić tymi napisami LTE w stronę nadajnika a strzałki wskażą polaryzację (antena panelowa mikro paskowa) .Jeśli jest cała wykonana z PCV to rzeczywiście może być per- log trawiona na PCB ,ale po co taki dziwny kształt .poz Hermogenes
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

Całość z tworzywa. Tylko tam gdzie się mocuje kątowniki z blaszki.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: Hermogenes »

Jeszcze możesz sprawdzić jak się będzie zachowywać przy ustawieniu X-cros ,antena Tx gniazdo 1 przechodzi przez 1 i 3 ćwiartkę pod kątem 45 , antena Dx gniazdo 2 przechodzi przez 2 i 4 ćwiartkę. poz Hermogenes
Trzeba próbować :)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: radius »

E3372H ma zmodowany FW i WebUI?

Wyrzuć go za okno, bez anteny i wymuś 800, 1800 i 2600 MHz.

Na najwyższej częstotliwości pewnie wcale się nie zapnie.

Trzeba ustalić co Ty chcesz wzmacniać i z jakiego poziomu.

Wstaw najlepiej screen z Device Information.

No chyba, że nie masz w nim softu HiLink.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

E3372H mam podpiętego pod router Asusa. Nie widział mi zmodowanego modemu niestety...
No chyba, że robiłem coś źle... Tylko fabryczny FW mi chodzi z tym routerem.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: radius »

A jaki symbol ma router?

I gdzie widzisz siłę i jakość sygnału?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

Asus RT-N56U
Sygnał mierzę podłączając bezpośrednio do kompa przy pomocy programu MDMA, mam jeszcze LTEWatch ale nie umiem go skonfigurować.
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

Wersja FW modemu to 21.200.07.00.805
A z MDMA wychodzi coś takiego..
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: radius »

Nic z tego RSSI nie wynika. W LTE ten parametr jest pomijany. LTEWatch na zwykłym sofcie nie uruchomisz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: Hermogenes »

Przecież w tym programie można wymuszać pasma i jest RSRP w dolnym rogu tym co został obcięty. Tylko co to zmieni w stosunku do anteny chyba że można oddać jeszcze , Owszem zmieni przy wyborze obciążenia stacji .poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: matek451 »

No i daj spokój i nie montuj tych anten w taki sposób jak na zdjęciach, nie idzie na to patrzeć . Po co ustawiasz promienniki anten na ościeża okna a nie w kierunku BTS-a? Podaj lokalizację, przełóż kartę do telefonu LTE z Network cell info, zrób testy na zewnątrz w oknie. Pokaż screeny. Pozwoli to zidentyfikować BTS z którego korzystasz w Orange i ewentualnie pasmo.Zresztą od tego trzeba było zacząć a nie kupować te wynalazki.Po testach oddaj jeśli możesz ten sprzęt i zrezygnuj z oferty w Orange. Weź nową ale Internet LTE dla domu za 59,90 i MF286.Ten e3372h-153 to masz z Orange?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: key »

Na drugiej antenie jest strzalka w ta sama strone?

Wtedy musisz jedna z nich zamontowac pionowo - strzalki musza byc pod katem 90°.
Nie pomagam na PW.
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

@matek451 W załączeniu zrzuty z NCI. Mnie taka instalacja też się nie podoba, jak tylko będę miał możliwość, przeniosę wszystko na maszt na dachu. Przy czym zastanawiam się, kilka odpowiedzi wyżej, czy to ma sens, bo będę musiał wtedy dołożyć kabla 2x15m... Mam ten pakiet z Orange o którym wspominasz, ale niestety bez modemu, kupowałem w Saturnie, żeby mieć upust na inny sprzęt i modemu w ofercie nie było. Nie chciałem kupować routera, bo z obecnego jestem zadowolony, potrzebowałem tylko modem i kupiłem go od Play.

@key Tak w tej konfiguracji z drugiego mojego wpisu (anteny pod katem 90st) taka sama strzałka pokazuje w tę samą stronę czyli tak ^^ BTS u góry, czy mam rozumieć, że powinno być tak ^> ?

Generalnie po tych wszystkich eksperymentach wychodzi na to, że anteny robią robotę. Parametr RSSI mierzony przy pomocy komórki wystawionej za okno to -108 a po podłączeniu e3372 do komputera i zmierzeniu tego samego parametru mam w tym miejscu około -71, a na dachu nawet -59.
Zastanawiam się tylko skąd te skoki o których pisałęm oraz, czy układ anten jest OK.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: matek451 »

Kolego ty te anteny ustawiasz nie na BTS ale w kierunku ościeża okna, krawędzie anteny to nie promienniki. Prawidłowo to frontem ( ten z napisem LTE)celujesz w BTS-a. Jeden strzałka pionowo , drugi poziomo. RSSI bez znaczenia, nie wiemy czy łączysz się na E3372h z 3G czy LTE bo nic nie napisałeś. Ogólnie wybrałeś kiepski sprzęt a antena to wciąż zagadka. Test na zewnątrz pokazuje że łączysz się z dwoma różnymi BTS-ami. Pierwszy to LTE800 Orange w Okupie Wielkim, drugi to połączenie z BTS-em LTe1800NetWorks w Z. Woli , Murarska 21. Parametry sygnału w obydwu wypadkach słabe. Potrzebna skuteczna antena na wybrane pasmo, do LTE800 na 800MHz a do LTE1800 Dual LTe1800MHz . Jak daleko masz do tych BTS-ów i w kierunku którego ustawiasz te chińskie wynalazki. Z jakim routerem ma współpracować ten E3372h w wersji zwykłej. ten modem w tej wersji nie ma żadnej zaawansowanej diagnostyki sygnału więc nie wiemy czy te anteny mają zysk i jaki w którym paśmie. Z reguły jest to kilka dB ale trzeba sprawdzić.
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

@matek451 Dziękuję, powoli rozjaśnia mi się pod kopułą...

Do Murarskiej mam 1,5 km ale na tamtym kierunku wyrosły ostatnio drzewa i między innymi dlatego zrezygnowałem z internetu od poprzedniego dostawcy, bo pojawiły się problemy ze stabilnością sygnału. Zgaduję, że dla LTE nie musi to być tak duży problem???
Co do anteny, to póki co muszę pomęczyć się na tym co jest, ale docelowo kupie cos lepszego... Sugestie mile widziane...
Jeszcze co do ustawienia "wynalazku" to tak jak jest może być, ale żeby napis patrzył w BTS i jeden obracam w pionie...?

Dzięki za cierpliwość...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: matek451 »

Tak nie może być, bo teraz to patrzy na ościeże a druga na parapet. Aanteny mają być ustawione frontem na BTS a nie krawędzią. Jedna napis LTE w pionie a druga w poziomie. Kierunek na Murarską lub na Osiek Wielki, sprawdzisz obydwa BTS-y. Ten na Murarskiej działa w LTE1800 i na nim Orange z T0-Mobile maja 15Mhz w MIMO , na tym w Okupie każdy z operatorów ma swoje LTE800 i na nich po 10MHz w MIMO. Wynalazek powinien zadziałać z LTe1800 i LTE800. Inna sprawa to czy ma jakiś sensowny zysk na każdym z tych pasm.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: key »

...czy mam rozumieć, że powinno być tak ^> ?
Tak. Wtedy powinienes miec stabilny odbior.

Nastepnym krokiem bedzie ustawienie anten w kierunku BTSu.
Nie pomagam na PW.
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

OK. Parę dni walki, anteny wyniesione na dach z którego widzę komin z nadajnikiem. Skierowane w jego stronę, jedna pionowo druga poziomo...
Wynik w speedtest.net Download 10 Mbps Upload 30 Mbps. Zmieniłem firmware w routerze Asusa na "padavana" i ustawiłem w nim w opcjach modemu wymuszanie LTE... W modemie nadal jest soft oryginalny (z uwagi na konieczność współpracy z routerem).
Chyba podjadę pod ten komin z telefonem i tą kartą z Orange, bo zaczynam podejrzewać, że pomarańczowy operator więcej nie ma tutaj do zaoferowania... Jeśli uzyskam więcej, to pewnie tylko wymiana anteny, a potem modemu/routera....
Macie jeszcze jakieś rady?
Czy jest jakiś modowany firmware do E3372h który dogaduje się z Asusem? Czy wymiana fw w modemie jeszcze ma sens, skoro można to wymusić w routerze?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: matek451 »

A dlaczego ustawiłeś na BTS LTE1800 NetWorks przy Murarskiej? Niski DL przy wysokim UL to dowód na przeciążenie BTS-a. przekręć te wynalazki na Okup Wielki i zobacz jak działa LTE800 Orange.
olt73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-24, 09:49

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: olt73 »

Zrobiłem dzisiaj rekonesans w terenie z komórką w łapie z Network Cell Info i Speedtestem.
W okolicach Murarskiej transfer miałem w porywach do 60 Mbit/sek DL /30 Mbit/sek UL. Identyfikowało się jako 289967-1 289967-3 czyli wychodzi, że jednak nie jest tak źle na tym kominie.
W domu, po przełożeniu karty do E3372 i podłączeniu do anten-wynalazków DL mi spada do 3-5 Mbit/s.
Wziąłem więc Huaweia na spacer i okazało się, w tych samych miejscach co telefon (Samsung S5) modem ma ledwie 1/3 tego transferu...
Wiem, że modem nie jest najlepszy, ale póki co nie mam kasy... Spróbuje inne FW wgrać...
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena panelowa a polaryzacja.

Post autor: radius »

Modem właśnie JEST najlepszy :) To S5 czy S5 Neo?

Wstaw screen z *#0011#
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ