Zamiana anten

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Balahir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-06-14, 04:48

Zamiana anten

Post autor: Balahir »

Pisałem w wątku o problemie z BTS-ami tutaj viewtopic.php?f=14&t=46043&start=150 .

Teraz po dość obficie oblanym grillu, nabrałem odwagi i proszę o pomoc. Mieszkam jak tu napisałem koło BTS-a (tylko umts orange t-mobile - <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font>) http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 32&zoom=14 .

Opis sytuacj: Mam już wiele lat trzy anteny kierunkowe ATK 20, ATK 10 (ta jeszcze została mi przekazana przez Erę za frico) oraz ATK 400. Niedawno zakupiłem router B525 i zamiast pary ATK 20+ATK 10, zostawiłem ATK 20 i dołożyłem ATK 400. Zanim to zrobiłem, nowy router spowodował u mnie od razu na antenach na 800MHz skok transferu (800+1800) o ok 100%. W Plusie dało to skok dla mnie w szczycie z 7 MBit do 20 Mbit (ustawienie 800+1800).

Anteny ATK 20 i ATK 400 początkowo bardzo mnie ucieszyły. Transfer- download do godzin "dopołudnowych" wynosił blisko 50 Mbit-ów. Później ok 25-40 MBit-ów. Problem się zaczął gdy router logował sie do LTE 1800 - wtedy transfery spadły mi o 80%. Po długich badaniach - anteną ATK 400 podłączona do gniazda nr 1 trochę pomogła. Wniosek jest taki, że jak loguję sie do cell 800Mhz to jest all ok dla 800+1800, jak router zaloguje sie do 1800 - co robi sam po jakimś okresie bezczynności i mnie wkurza, dla niego jest lepszym rozwiązaniem, on router woli sie tu zalogować - mam problem. Prawie nie działa- ATK 400 jest za słaba -chyba.

W końcu moje pytanie jakimi antenami zastąpić to co mam. Jakie anteny zastosować na odległość 8 km. W Plusie jestem 4 lata za 2 miesiące kończy mie się umowa. BTS Orange jest w Miotku zapchany- sprawdziłem. Pozostali mają anteny skierowane na aglomeracje na południu.
Pozdrawiam
Balahir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-06-14, 04:48

Re: Zamiana anten

Post autor: Balahir »

Sam piszę pod swoim postem. Mam wrażenie, że w dziale "Anteny GSm oraz problemy z zasięgiem" odpowiedzi są tylko na zasadzie :" po co ci antena najpierw podaj screeny z telefonu......... " i "jak już to to tylko cybertech..." nie bierz nigdy Plusa itp. W zasadzie 99% odpowiedzi na pytanie o antenę nie odpowiada na pytanie. Naprawdę tak jest bo przeczytałem kilka lat do tyłu. Zastanawia mnie lobbing tego portalu, myślę że każdy to zauważy -ale co mi tam. :szok:

W sprawie którą poruszyłem w moim poście pisałem też na innych forach i podjęto ze mną rozmowę. Mam na pożegnanie jeszcze jedno pytanie laika: anteny Mimo to w zasadzie wg sprzedawców to bele co z dwoma kablami na wyjściu. Schematy blokowe są pełne strzałek obrazujących wędrówkę sygnału. Czy dwie anteny np ATK 20 w układzie pionowym /poziomym bądź cross to też Mimo ? :cfaniak:
Pozdrawiam expertów tego forum i spadam :super:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zamiana anten

Post autor: matek451 »

Kolego twój post jest tak chaotyczny ze trzeba się długo zastanawiać o co ci chodzi. Nie napisałeś na jakim kierunku ustawiłeś anteny, domyślam się że na BTS w Markowicach gdzie działa BTS LTE1800aero2 i LTE800 Sferii i agregacja tych dwóch pasm. Na dodatek na B525 nie ustawiłeś konkretnego pasma LTE czy agregacji LTE1800+800 i router sam skacze po pasmach. Masz antenę ATK-20 na 800-900MHz ale ta antena daje też jakiś zysk na 1800MHz,podobnie jak ATK-10 która tez masz. Do tego nie wiedzieć czemu kupiłeś ATK-400 czyli antenę typu YAGI na 1800MHz. Nie raczysz podać jak wyglądają z tymi antenami parametry sygnału LTE na B525 w poszczególnych pasmach LTE1800 i LTE800 oraz LTE1800+800, jakie są CID itd. W zamian podajesz prędkości, które są zmienne i zależą od wielu czynników ale nie służą do doboru anteny. Swoje błędy zrzucasz na barki innych, tu nie ma obowiązku odpowiadać na pytania, robimy to za darmo i w miarę wolnego czasu. Ale wymagany jest też wkład własny , testy na telefonie z odpowiednią aplikacja pozwalają właśnie uniknąć błędów przy wyborze sprzętu, anten czy operatora i są proste i tanie, telefony z LTE są użytkowane powszechnie. Kupiłeś B525 to swoja przygodę z nim powinieneś zacząć od tego jak wymuszać pasma LTE na nim i jakie są narzędzia do tego. Co do Plusa to nie winą forumowiczów jest fakt ze ten operator przez ponad dwa lata do jesieni 2016 praktycznie nie modernizował sieci. Co do Cybertecha to antena pracuje tylko na 1800MHz, ma też mniejszy zysk na LTE2100, nie działa z LTE800 czy LTE2600 . Praktycznie nieprzydatna do LTE180+800. Producent od dawna nie proponuje nic innego. Zadowala go sukces , skutecznej dual LTE1800 i tyle. W twoim przypadku nawet na ATK-20 można wykonać testy sygnału LTE800 i LTE800 z Markowic i należało pokazać screeny z parametrami sygnału. dobór anteny do LTE1800+800 nie jest prostą sprawą, w takich lokalizacjach jak twoja potrzebna skuteczna antena a wybór jest ograniczony. MIMO 2x2 to dwie anteny na BTS-ie i dwie do odbioru. U ciebie może być to antena panelowa dualna czyli dwie anteny w jednej obudowie ustawione pod katem prostym ( tak jest w Cybertechu do LTE18000). Mogą to być też dwie ATK-20 do LTE800 ustawione elementami pion/poziom. W przypadku LTE1800+800 jest trochę gorzej, znane są anteny panelowe z dwoma antenami w środku a w każdej promiennik do 800MHz i 1800MHz lub dwie anteny szerokopasmowe ( logarytmiczne) oddzielne w polaryzacji pion/poziom lub pojedyńczą z elementami w pionie i poziomie( ATK-LOG z Dipola). reasumując póki nie poznamy parametrów twojego sygnału na poszcególnych pasmach z markowic czy LTE1800 aero2 z Pyrzowic.
Balahir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-06-14, 04:48

Re: Zamiana anten

Post autor: Balahir »

Dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy. Doceniam to, że poświęcacie wolne chwile na doradzenie.
Napisałem tak bo nikt nie wyraził ochoty mi pomóc.
@matek451
ale przeczytałeś dokładnie co napisałem? W moim poście powyżej jest link do innego działu tego forum gdzie pisałem o cell id itp.
Napisałem, żę łączę sie bts-em w Miotku. Ma on tam 1800mhz i 800mhz. Zastosowałem kombinację anten:
1. a. Pierwszy układ ATK 20 +ATK 10 - router ustawiony na 800 - ok 7-10 Mbit/s,
b. anteny te same, ustawienia 800+1800 (bądź automat) transfery ok 15Mbit/s
2. Drugi układ ATK20 +ATK400 - router ustawiony na 800+1800 (zalogowany do cellid 800) to był najlepszy układ , transfery ponad 40Mbit/s upload 9Mbit
Niestety router zam przełączał się na cellid 1800 i wtedy spadał download do 5mbit/s a upload error czyli 0. Nie ma żadnej opcji aby wymusić zalogowanie się routera do nadajnika 800 Mhz i pozostanie na nim. Zawsze przełączy sie na 1800, oczywiście wszystko na ustawieniu 800+1800. Zamieniałem anteny miejscami sprawdziłem wszystkie inne możliwości częstotliwości zawsze było sporo gorzej. Dlatego napisałem o poradę w sprawie anten na forum - czy można to poprawić.

Zamówiłem drugą antenę ATK 400 i podłączyłem ją dzisiaj. Jest dobrze. Mam 8,5 km do nadajnika i po drodze jest 100% lasu, teren na szczęście płaski.

Parametry nie są za dobre ale transfery są ok i to zarówno na samym 1800mhz jak i 1800+800 (tu jest trochę szybciej). Ok południa miałem download ponad 50Mbit/s ale wtedy byłem na dachu i speeda robiłem telefonem ,teraz wyniki są trochę słabsze.

Obrazek
Obrazek

No i moje słabe parametry zasięgowe.
B525dzisiaj.jpg
Piszę to bo może komuś się przyda taka wiedza, że z tak dużej odległości w trudnym terenie można złapać LTE 1800.

To moje anteny -trochę słabo pozowały. Po lewo ATK 20 +10, na prawo 2 ATK 400.

PS. W Markowicach Plus nie ma 1800 - planowane na koniec III kw. Mam karty orange, playa i t-mobile i posprawdzałem wszystko co można.
DSC_0004.JPG
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zamiana anten

Post autor: matek451 »

To połączenie na LTE1800 z BTS-em Aero2 w Miotku. Parametry słabe ale prędkości dobre. Twoje wcześniejsze próby z LTE800 czy agregacją LTE1800+800 z tymi różnymi antenami wypadały słabo bo samo LTE800sferii z zasady jest wolne a agregacja LTE1800+ to 800 ze Sferii niewiele wnosi i niewiele z reguły różni się od samego LTE1800Aero2. Od początku trzeba było celować w LTE1800 i antenę na to pasmo. Pewnie to LTE1800aero2 dodane niedawno stad dobre prędkości mimo gorszego sygnału a BTS nieobciążony. Czas pokaże czy się utrzymają ale życzę powodzenia. U mnie na dwóch BTS-ach z LTE1800 i LTE800 w Plusie jest wolniutko. Korzystam z Cybertecha na LTE1800Aero2 a do LTE1800+800 używam anteny COMBO na te pasma. Parametry sygnału mam zbliżone do ciebie ale prędkości 10 razy mniejsze.BTS-y przeciążone od dawna.Na szczęście Plus to internet 3 wyboru. BTS-y Play i NetWorks pod nosem i prędkości OK.
ODPOWIEDZ