Tłumienie sygnału

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
barteknowacki
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2007-02-25, 13:21
Lokalizacja: Wielkopolska

Tłumienie sygnału

Post autor: barteknowacki »

Witam,

mam internet z CP LTE i do pewnego czasu wszystko działało elegancko - stosowna antena wycelowana była na bądź co bądź nieco oddalony BTS (ok 14km) ale widoczność była dobra, SINR w okolicach 13-15dbm i prędkości 35-40Mbps. Niestety, znacznie bliżej bo około 2km (w idealnej linii) odpalony został nowy nadajnik LTE niestety, bez widoczności, wśród drzew no i sie popsuło. Czy antenę ustawię tak jak było czy na ten nowy nadajnik, sygnał jest jak WiFi w hotelu na wakacjach :facepalm: Słabiutko, SINR -3 do 1, prędkości skaczą raz 10Mbps, raz 3Mbps, nigdy więcej niż 15Mbps.

Nie wiem czy to wina ciulowej "kierunkowej" anteny która łapie sygnał przodem i tyłem czy zasięg tego nowego nadajnika skutecznie tłumi tamten poprzedni czy może kabel w którymś miejscu się popsuł, przerwał się ekran i takie rzeczy się dzieją? Macie jakieś pomysły? Może by zasłonić antenę z jednej strony czymś, jakimś aluminium?

Pozdr
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Tłumienie sygnału

Post autor: krystianb »

Moc sygnału czasem nie spadla? Pierwsze co bym obstawiał to rekonfiguracja sieci po odpaleniu nowej stacji.
Nie ma co ukrywac, tylko w GSM każda stacja miała własny zasób czesrotliwosci już 3g pracuje na tej samej nosnej. Masz niestety pecha, powinieneś korzystać z bliższej stacji, ale z racji warunków terenowych docierają pewnie tylko śmieci z odbić.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
barteknowacki
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2007-02-25, 13:21
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Tłumienie sygnału

Post autor: barteknowacki »

Dziś pół dnia spędziłem na dachu. Przestawiłem na ten stary daleki nadajnik, tam przynajmniej Upload mam 15Mbps. Zobaczę nocą jak będzie. Btw który parametr jest najważniejszy, SINR nie?
Jest jakiś program do manualnego wyboru nadajnika, z którym ma się połączyć router? (B315)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Tłumienie sygnału

Post autor: krystianb »

barteknowacki pisze:Btw który parametr jest najważniejszy, SINR nie?
Po odpaleniu nowej stacji na okolicznych musieli zmniejszyć moc nadawania, przez to sinr poleciał?
barteknowacki pisze:Jest jakiś program do manualnego wyboru nadajnika, z którym ma się połączyć router?
Tym zarządza sieć a nie urządzenie klienckie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
barteknowacki
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2007-02-25, 13:21
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Tłumienie sygnału

Post autor: barteknowacki »

Nie ogarniam.

Dotychczas:
Antena 1800Mhz skierowana na nadajnik 1800Mhz
RSRP -100 RSSI -69 RSRQ -12 SINR -3 (dwa ostatnie bardzo niestabilne)
Download 5-15Mbps Upload 15-20Mbps

Ta sama konfiguracja ale wymuszone pasmo 2600Mhz (wg pozwoleń, na nadajniku nie ma takich częstotliwości)
RSRP -114 RSSI -85 RSRQ -8 SINR 5 (dwa ostatnie stabilne)
Download 25-30Mbps, Upload 3-4Mbps.

No lepiej ale kto to ogarnie :D

Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Tłumienie sygnału

Post autor: krystianb »

barteknowacki pisze:wg pozwoleń, na nadajniku nie ma takich częstotliwości
Wykazy na stronie są aktualizowane z opóźnieniem.
A co do lepszych wyników na 2.6GHz, mniej obciążone, upload słabszy bo tłumienie sygnału w powietrzy większe, a pewnie i antena ma większe niedopasowanie, bo nawet nie napisałeś jaką masz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
barteknowacki
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2007-02-25, 13:21
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Tłumienie sygnału

Post autor: barteknowacki »

Jest to niezbyt lubiana tutaj :D antena LTE 1800Mhz 15dbi z yagi.pl . Dotychczas spisywała się świetnie, a może faktycznie teraz padła?
Nadajnik CellID 7e2e
ODPOWIEDZ