Jaka antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Jaka antena

Post autor: titiart »

Cześć
Na początku pozdrawiam wszystkich.
I mam pytanie jak poprawić odbiór LTE.
Mój modem to ZTE MF 283+ z dwiema antenkami wkręconymi z tyłu modemu jedna o długości ok 16cm a druga 34cm. Są to byle jakie antenki za kilka, kilkanaście złotych.
Operator to Orange, do BTS mam 1,4km, Częstotliwość 1800MHz, Cell ID to 35115521. Znajduje się on na dachu wieżowca, który jest na górce. Mój budynek znajduje się wśród innych budynków jednopiętrowych.
Modem stoi niedaleko okna, pomiędzy monitorem a drukarką ale w linii prostej z okna nie widać tego wieżowca, zasłania go ściana mojego budynku.
Parametry sygnału to RSRP -106; RSRQ -9 -13; RSSI -78 - 81; SINR 7,4 (56.2%).
Download to nawet 30 kilka Mb/s, Ping ok 30ms, upload ok 5.
Pytanie jaką antenę/y kupić aby poprawić parametry sygnału? Wewnętrzna/ zewnętrzna, kierunkowa/ dookólna, jedna czy dwie?
Lub w jaki inny sposób poprawić parametry sygnału?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena

Post autor: Hermogenes »

Tam jest potwierdzone przez użytkowników LTE1800 potrzeba panel dualny Cybertecha za okno lub na dach,tak aby widział anteny na banku .poz. Hermogenes
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

Czyli taka
http://www.cybertech.com.pl/p116,antena ... imo.html.a nie będzie ona za mocna na 1400m?
Pozdrawiam
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena

Post autor: Hermogenes »

Tylko złącza zamów do swojego routera będzie dobra 10dB zyskasz z anteny 2 dB stracisz na złączu kilka zyskasz na przeniesieniu punktu odbioru na pole wyjdzie dobrze .poz Hermogenes
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

Dzięki za odpowiedź i przypomnienie o złączce SMA.
Czyli mam rozumieć, że anteny wewnętrzne w mojej lokalizacji nawet dual MIMO będą nieodpowiednie np. https://all-ant.pl/pl/p/Antena-magnetyc ... ze-SMA/393 ? Nie chce mi się wiercić w 50 cm ściany i potem się gimnastykować na drabinie na wysokości 3m aby przepchać kable.
Mam rozumieć, że antena zewnętrzna poprawi RSRP i SINR co skutkować będzie stabilnym połączeniem i jeszcze większymi wartościami download i Ping?
Pozdrawiam
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena

Post autor: Hermogenes »

Parametry sygnału poprawi i odsuniesz się od szumów interferencyjnych ale ilość zalogowanych uczestników pozostanie ( a ich ilość ma wpływ na prędkość Dl , poprawi się na pewno Ul ). Antena w domu to jest chory pomysł coś podobnego do loda przez szybę. poz. Hermogenes
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

W związku z tym, że z drugiej strony domu, z balkonu widzę komin dawnych zakładów Petersa ul. Wschodnia 23 Opole z nadajnikiem Orange 2957 a odległość 900-1000m to antenę chcę dać od tej strony domu ponieważ odpadają problemy z mocowaniem anteny i przepychaniem kabli.
Wystawiony modem ZTE MF283+ na balkon wraz ze swoimi bacikami dał na netspeed download ponad 50MBs.
Moje pytanie jest takie czy brać antenę o zysku 10-11dB czy mocniejsze 14-17dB (uznanych firm takich jak Cybertech, Bestpartner, Sorensen, chyba, że polecicie jakąś inną antenę z kablami do 200zł). Czy mocniejsza antena nie przesteruje sygnału?
Pozdrawiam
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

Witam
W końcu kupiłem taką antenę Cybertech PANEL LTE CT-10_1.8_Duo MIMO (10dBi/1800MHz) z kablem 10m.
Po serii testów okazało się, że najlepsze parametry sygnału mam gdy umieszczę antenę na maszcie na dachu i skieruję na nadajnik na wieżowcu. Okazało się, że przy takim umieszczeniu anteny 10m kabla to za mało i musiałem dokupić 5 metrowy a właściwie dwa przedłużacze. I one w porównaniu do kabli Cybertecha są co najmniej dwa razy cieńsze i są na pewno gorszej jakości (mają większe tłumienie).
Parametry jakie uzyskałem nie są najlepsze ale to dlatego że ja byłem na dachu a żona przy komputerze i traktowała to jako karę. Gdy przyjedzie szwagier to na pewno ustawię antenę lepiej.
Oto one RSRP -98, RSRQ -12, RSSI -67, SINR 8.
W załącznikach pokazałem prędkości przy antenie wewnętrznej modemu [pierwszy obrazek] i przy antenie na dachu [drugi obrazek].
Pozdrawiam
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka antena

Post autor: Hermogenes »

Wykrakałem :( tylko pewnie bardzo dużo tracisz na tych metrach i kabelku.poz Hermogenes
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

Najbardziej tracę na tych lipnych przedłużaczach 5m. Bez nich RSRP miało wartość -80.
Rozwiązaniem tego jest kupienie masztu antenowego 2m, przymocowanie go do murku nad oknem i umieszczenie tam anteny oraz jej dokładne ustawienie na nadajnik oraz wywalenie tych lipnych kabelków. Na nich jest napisane niby RG174 ale ich średnica jest 2-3 razy mniejsza niż kabli od anteny.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena

Post autor: matek451 »

Sam sobie zafundowałeś kłopoty. Po pierwsze to trzeba było brać antenę o zysku 15dBi wtedy z kablami 15m miałbyś na niej około 7-8dBi zysku. Pozorna oszczędność. No a przede wszystkim po co kupiłeś kabelki RG174 ? Wystarczyło brać przedłużacz z minimum H155, straciłbyś na tym z 3dB sygnału. Przecież wiadomo że RG174 nie nadaje się do takich celów. Każdy metr niego oznacza na 1800MHz stratę 2dB sygnału, 5 m to strata 10dBi z zysku anteny. Znając życie kupiłeś toto od handlarzy chińszczyzną, zapewniał że RG174 to nisko stratny kabel.
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

Święta prawda. Człowiek uczy się na błędach. Jak przeniosę antenę to pochwalę się jakiem mam parametry. I zrobię zdjęcie tych RG174 przerobione na sznur do prania ;)
Pozdrawiam
titiart
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-03, 19:03

Re: Jaka antena

Post autor: titiart »

Po wywaleniu tych pseudo kabli parametry przedstawiają się następująco RSRP -86, RSRQ -8, RSSI -61, SINR 15,6.
Z trzech prób osiągi przedstawiają się następująco PING ok 50, DL ok 47, UL 23
Zdjęcie z praniem zrobię później.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ