Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
porlock
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2017-07-31, 21:08

Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: porlock »

Cześć,

Mam taki dylemat, w co lepiej iść, na jaki zakres antenę wybrać,1800Mhz pod LTE czy 2100Mhz pod HDSPa ?
Są jeszcze dostępne nośne LTE i HDSPA na 800-900Mhz ale chyba mało..(tak mi się wydaje) no i anten o dobrym zysku o takim szerokim zakresie to chyba nie ma a celować tylko w te nośne to chyba tez nie dobra droga.
Od razu dodam ze nie zależy mi na jakimś super szybkim transferze 5Mbps download / 2Mbps upload będzie wystarczający, ważniejsze dla mnie jest stabilne połączenie i w miarę niski ping ze względu na połączenie VPN i potrzebę łączenie się do zdalnych kompów. Cel główny jest taki abym mógł pracować z działki :) która jest w miejscowości Jerzyska.

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 96&zoom=13

Operator nie ma większego znaczenia, wybrany będzie ten który da mi lepszy zasięg i stabilniejsze połączenie (tzn zamierzam kupić kilka prepaydowych starterów i po testować). Patrzyłem na mapkę BTS-ów i większość nadajników jest w Łochowie w prostej linii jakieś 5 KM. Dlatego pomyślałem o antenie kierunkowej i wycelowaniu na Łochów, tylko własnie czy pod LTE czy HDSPA co radzicie ?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: eXorcist »

Brzuza 5 - maszt Orange - LTE 800 powinno działać bez żadnej anteny.

Kup startery Play i Orange/T-Mobile i testuj na telefonie z LTE (istotne, żeby obsługiwał LTE800) i wklej screeny z aplikacji Network Cell Info
porlock
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2017-07-31, 21:08

Re: Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: porlock »

a nie wystarczy tylko na karcie play ?
Chociaż słyszałem ze klienci Play są traktowany w roamingu krajowym jako "gorszej kategorii" to nie wiem ile w tym prawdy.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: eXorcist »

Play w roamingu przycina LTE do 1.5Mb/s aktualnie, a nie masz pewności, że będziesz miał zasięg LTE1800 z nadajnika Play z miejscowości Łochów.
porlock
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2017-07-31, 21:08

Re: Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: porlock »

No tak ale do sprawdzenia siły sygnału z nadajników różnych operatorów karta Play powinna się chyba nadać.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: eXorcist »

Po 1 to Play będzie działać w roamingu LTE Orange chyba od 2018, a nawet jeśli już działa to jak chcesz sprawdzić osiągi / obciążenie nadajnika z lejkiem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena pod HDSP-a czy LTE ? Jaka częstotliwość :( nie umiem sam sobie poradzić

Post autor: wojteks »

porlock pisze:ale do sprawdzenia siły sygnału z nadajników różnych operatorów karta Play powinna się chyba nadać
Tylko do 2G i 3G/HSPA+ bo do LTE karty w roamingu nie są wpuszczane na dziś.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ