Test anten LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vyrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-19, 14:29

Re: Test anten LTE

Post autor: vyrex »

Eh? Przecież im mniej tym lepiej chyba?
I z tego co zauważyłem to te routery nie pokazują wartości poniżej(powyżej?) -51.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anten LTE

Post autor: wojteks »

No nie do końca, jest pewien poziom podbieranego sygnału który jest optymalny dla pracy modemu.
-51 to maksymalny sygnał jaki pokaże router niezależnie od jego prawdziwego poziomu, może być -40 a router i tak pokaże -51. Dopiero sygnał słabszy niż -51 będzie prawidłowo pokazywany.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Test anten LTE

Post autor: _cheetah_ »

@ vyrex:

dla 529 dalej jest dziwnie - dla ATK504 różnice w poziomach z anten wewnętrznych i na zewnętrznych powinna zamykać się w okolicach kilku dB, ale nie więcej niż jakieś 4...6dB. U ciebie bywa powyżej 10dB. Czyli niewiarygodnie jest. Wydaje sie, że prawidłowe różnice są natomiast dla 818. Ja miewałem podobnie.

Co do różnicy prędkości dla 818 na antenach wewnętrznych i zewnętrznych to nie ma uzasadnienia w wartościach z tabelek. Znowu jest dziwacznie.

Taka różnica w prędkościach mogłaby by wynikać z operowaniem na wewnętrznych na QAM64, zaś na zewnętrznych na QAM256. ~30% większa prędkość to właśnie przejście z QAM64 na QAM256. Tyle, że QAM256 wymaga w ogólności SINR lepszych niż 20dB (choć i tak finalnie decyduje tu BTS).

Ty masz sporo mniej SINR na zewnętrznych (porównywalnie do wewnętrznych), ale możliwe, że 818 przekłamuje (zaniża) SINR-y dla zewnętrznych. Można to spróbować sprawdzić - podłączasz jedną antenę pod wejście główne i ustawiasz przełącznik anten w mix wewnętrznej z zewnętrzną.

Jeszcze jedna sprawa - przy tak wysokich poziomach i niezłych SNIR router powinien pracować w MIMO4x4 na wewnętrznych, ale czort jeden wie, czy BTS ma u ciebie MIMO4x4 i w ogóle jak zachowuje się przy ewentualnej kombinacji MIMO4x4 i QAM256..

Ogólnie, najważniejsze, że masz jeszcze lepsze prędkości na 818.

Jeszcze jedno - sprawdzałeś prędkości na poszczególnych pasmach?
vyrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-19, 14:29

Re: Test anten LTE

Post autor: vyrex »

Proszę, sprawdzenie prędkości na poszczególnych pasmach. Na samym routerze czasami prawie osiągnął prędkości z antenami. W poniedziałek chyba kupię puszkę hermetyczną i dam router na maszt zamiast anten i zaoszczędzę 330zł na 504 ;)

Przy B818+504 o 4:49 czasami miałem bardzo wolne prędkości gdy SINR podskakiwał do około 20, przy ponownym połaczniu do BTSa (szare kropki na grafie Mbits/s) i spadku SINR do 10-15, puściło mnie pełną prędkością ~360mbps
Obrazek
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

ATK-504 w twoich warunkach na 2600MHz nie daja praktycznie żadnego zysku, na 1800-2100MHz 3-5dBi a na 800MHz działaja prawidłowo czyli około 9-10dBi, ogólnie do PLAY nie widzę sensu stosowania anten szerokopasmowych bo LTE800 jest nie warte uwagi, liczą się pasma pojemnościowe LTE i ich agregacja, szczególnie LTE2600 więc zysk anteny powinien prZypadać na 1800-2600MHz z nastawieniem na LTE2600.
_cheetah_

Re: Test anten LTE

Post autor: _cheetah_ »

vyrex pisze:Proszę, sprawdzenie prędkości na poszczególnych pasmach.
Odwaliłeś kawał dobrej roboty - szacun. I teraz stała się jasność.
vyrex pisze:W poniedziałek chyba kupię puszkę hermetyczną i dam router na maszt zamiast anten i zaoszczędzę 330zł na 504
Zostałbym przy antenach, choć po prawdzie, czy 230Mbps, czy 330Mbps, to już dla mnie niewielka różnica. Ale jednak z antenami masz zdecydowanie większą szansę na stabilność i odskok od możliwych chwilowych spadków prędkości.

Poza tym, jeśliby bogowie niebios zdecydowali się przywalić ci w dach (odpukać), to na antenach masz trochę większą szanse na przeżycie routera, a jak go wyciągniesz na dach, to prawie że kaplica gwarantowana.
vyrex pisze:Przy B818+504 o 4:49 czasami miałem bardzo wolne prędkości gdy SINR podskakiwał do około 20, przy ponownym połaczniu do BTSa (szare kropki na grafie Mbits/s) i spadku SINR do 10-15, puściło mnie pełną prędkością ~360mbps
Do zależności wskazań parametrów sygnałów pokazywanych przez routery oraz prędkości warto podchodzić z dużym dystansem. Bywają bardzo mylące. Jedynie prędkości weryfikują prawdę o połączeniu.

Tak na marginesie, w twoim przypadku TM, przy antenach zewnętrznych wkład pasma B20 wyniósł około 20% prędkości. Nieźle...
vyrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-19, 14:29

Re: Test anten LTE

Post autor: vyrex »

_cheetah_ pisze:Zostałbym przy antenach, choć po prawdzie, czy 230Mbps, czy 330Mbps, to już dla mnie niewielka różnica. Ale jednak z antenami masz zdecydowanie większą szansę na stabilność i odskok od możliwych chwilowych spadków prędkości.
Jak sam powiedziałeś, niewielka różnica. Antena pingów mi nie zmniejszy a prędkość internetu i tak jest o wiele wyższa niż to co miałem wcześniej (60/30). Plus podejrzewam że jak router będzie wyżej, tj w miejscu którym były anteny i nie będzie przy metalowej rurze to może sygnał się ustabilizuje i będzie te 250-300 utrzymywał.
_cheetah_ pisze:Poza tym, jeśliby bogowie niebios zdecydowali się przywalić ci w dach (odpukać), to na antenach masz trochę większą szanse na przeżycie routera, a jak go wyciągniesz na dach, to prawie że kaplica gwarantowana.
Najwyższym punktem na dachu jest piorunochron, maszt jest uziemiony do piorunochronu a skrzynka hermetyczna będzie przyczepiona do drewna i dopiero potem do masztu. No i zawsze jest ubezpieczenie ;P
_cheetah_ pisze:Do zależności wskazań parametrów sygnałów pokazywanych przez routery oraz prędkości warto podchodzić z dużym dystansem. Bywają bardzo mylące. Jedynie prędkości weryfikują prawdę o połączeniu.
Wiem to oczywiście, ale mniej więcej się to pokrywało z wynikami speedtestu także screenshota wrzuciłem.


Jak wszystko ogarnę I poustawiam to wrzucę tutaj update po jakimś tygodniu ze średnimi prędkościami speedtestu sprawdzane co 15 minut. Oczywiście jak w tym samym czasie coś używa internetu to speedtest nie będzie wiarygodny ale pokaże to mniej więcej jakie prędkości osiągam. tu jest z ostatnich paru godzin. Widać moje testy o 4 rano, między 13-18 są prędkości z B529 bo testowałem B818 w mieszkaniu brata w mieście i od 18 jest już z powrotem na B818 ale nie na dachu tylko w tym samym miejscu co B529, blisko komina przy okienku na dach, jakieś 3 metry poniżej miejsca z którego są dane z tabelki.

Obrazek
_cheetah_

Re: Test anten LTE

Post autor: _cheetah_ »

vyrex pisze:Plus podejrzewam że jak router będzie wyżej, tj w miejscu którym były anteny i nie będzie przy metalowej rurze to może sygnał się ustabilizuje i będzie te 250-300 utrzymywał.
Tak, warto sprawdzić jak się sygnały zachowują w pionie. Zwykle poziomy rosną wraz ze wzrostem wysokości, ale nie zawsze...

Ale, anteny wewnętrzna zapewniają ci wyższe SINR-y, co bezpośrednio przekłada się na prędkości. Z tym, że te około 200Mbps powinieneś raczej faktycznie osiągać na samym 818. Możesz posprawdzać jeszcze później różne kombinacje 3 pasm w agregacji w stosunku do agregacji czterech pasm.
vyrex pisze:Najwyższym punktem na dachu jest piorunochron, maszt jest uziemiony do piorunochronu
Fajnie. TAk z ciekawości - anteny masz w sferze 45°od czubka szpicy piorunochronu?
vyrex pisze:a skrzynka hermetyczna będzie przyczepiona do drewna
Coś to daje?
Bo energia wyładowań jest taka, że spokojnie potrafi indukować potężne napięcia w promieniu kilku metrów. A drzewo nasiąknie oraz pokryje się wodą i zrobi się dodatkowo przewodnikiem - marnym, bo marnym, ale zawsze.
vyrex pisze:No i zawsze jest ubezpieczenie ;P
O, i to jest BINGO ;)

Dodatkowo nie zaniedbywał bym dobrych relacji z bogami niebios... ;)
vyrex pisze:Jak wszystko ogarnę I poustawiam to wrzucę tutaj update po jakimś tygodniu ze średnimi prędkościami speedtestu sprawdzane co 15 minut.
Jak wytrwasz, to ciekawe to będzie bardzo. Czyli - wytrwałości... ;)
vyrex
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-19, 14:29

Re: Test anten LTE

Post autor: vyrex »

_cheetah_ pisze:Fajnie. TAk z ciekawości - anteny masz w sferze 45°od czubka szpicy piorunochronu?
Troszeczkę nie rozumiem pytania. Chodzi o to czy maszt antenowy jest w sferze rzucanej przez czubek piorunochronu 45 stopni dookoła w dół?
Później sprawdzę, ale powiedz mi czy o to ci chodzi według schematu narysowanego w paincie :D zaznaczyłem tam też lokalizację routerów podczas testów.
Piorunochron żółty, maszt antenowy niebieski, okienko brązowe.
Obrazek
_cheetah_ pisze:Coś to daje?
Skrzynka raczej jest z plastiku także to tylko dodatkowe zabezpieczenie.


Patrząc na prędkości osiągane bez anten w nocy z punktu nie na dachu, "z okienka" gdzie kiedyś był b529 i bez pełnej widoczności nadajnika to całkiem fajne prędkości osiągam. Po 6:30 prędkości spadają do 200-250 pewnie dlatego że obciążenie nadajnika się zwiększa.
Obrazek

Obrazek
_cheetah_

Re: Test anten LTE

Post autor: _cheetah_ »

vyrex pisze:Chodzi o to czy maszt antenowy jest w sferze rzucanej przez czubek piorunochronu 45 stopni dookoła w dół?
Tak.

Wszystko, co we wnętrzu tego stożka ("cienia") jest najlepiej chronione, przynajmniej tak mnie uczyli znawcy tematu. Ale, w ogólności ochrona odgromowa to cholernie skomplikowane zagadnienie, łącznie z efektem "toczącej się kuli"... ;)

Dwa razy widziałem extra rozwiązanie z masztem i stożkiem - raz u moich dziadków - wysoki maszt antenowy przy szczytowej ścianie domu i dom w jego cieniu (myślę, że jakieś 80...90%). Ale antena TV na szczycie masztu (odbiór z odległości 90km) już chroniona dobrze nie była. Podobno uderzyło w maszt dwa czy trzy razy - domowi nigdy nic nie było (drewniany, ze strzechą, a potem papą na dachu), ale nieodłączony TV oberwał po uderzeniu - rozpadła się wtyczka antenowa i gałka od siły głosu... ;) Ale usprawnili go i działał...

Drugi raz widziałem po drodze - nowoczesny dom i jebisty maszt kilka metrów od niego z całkowitym kryciem budynku.
vyrex pisze:Skrzynka raczej jest z plastiku także to tylko dodatkowe zabezpieczenie.
Tak czy inaczej pewnie bez większego znaczenia, jeśli walnie. Wentylacja w skrzynce za to bardzo ważna.
vyrex pisze:Patrząc na prędkości osiągane bez anten w nocy z punktu nie na dachu, "z okienka" gdzie kiedyś był b529 i bez pełnej widoczności nadajnika to całkiem fajne prędkości osiągam. Po 6:30 prędkości spadają do 200-250 pewnie dlatego że obciążenie nadajnika się zwiększa.
Ja bym powiedział, że bardzo OK. ;)
walldus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-26, 09:45

Re: Test anten LTE

Post autor: walldus »

Szanowni koledzy i kolezanki. Przepraszam z gory ze tuz po rejestracji pisze powazniejsze teksty ALE forum sledze od ladnych kilku lat (+elektroda 15L) wiec nie owijajac w bawelne, ponizej moje spostrzezenia oraz pytania.

Koncze wlasnie budowe nowego lokum i postanowilem od razu doposazyc go o okno na swiat i przeprowadzic troche testow.

Posiadam takie 2 zestawy testowe
1. modemy LTE:
- Huawei B315
- Huawei B628

2. anteny
- Telkob 2x ATK504 + 5m kabla z koncowkami SMA
- Cybertech LTE-A + 3m kabla z koncowkami SMA + pigtail (?) SMA->TS9

Z zalozenia, w nowym domu chce zostawic zestaw B628+Cybertech LTE-A jednak gdy wczoraj zamontowalem antent mocno sie zdziwilem praktycznym brakiem zyskow na LTE-A.

Warunki montazu:
- modem na strychu nieocieplonym, dach pokryty blacha, zasięg i parametry na antenach wewnetrznych na strychu oraz same transfery bardzo slabe
- antena LTE-A tuz za scianą szczytową na zewnatrz budynku, na maszcie ok 4m nad ziemia.
- BTS (OZA3308 - ok 400m w linii prostej) - brak widocznosci przez dom sąsiada oddalonego od anteny ok 20m.

Jako ze model postawiony na przedluzaczu ok 4m pod masztem anteny pokazywal calkiem dobre parametry, myslalem ze antena zachowa sie conajmniej rownie dobrze ALE tak nie jest. Odpinanie i podpinanie anten (modem oczywiscie przestawiam miedzy wew/zew antenami) nie pokazuje wyraznych zmian w parametrach sygnalu a transfery w takiej konfiguracji (modem na strychu + antena na maszcie) sa o 50% nizsze niz przy modemie trzymanym w reku wlasnie te 4m pod masztem (na antenach wewnetrznych).

Zaczalem poszukiwania winnego tej sytuacji, w mojej drugiej lokalizacji w ktorej obecnie mieszkam i posiadam za okrem 2x ATK504 skierowane na tego samego BTSa (odleglosc miedzy domami to ok 100m w linii prostej). Tutaj podlaczenie do B628 wspomnianych anten pokazuje realne wzrosty w parametrach sygnalu - dla zestawu B628+ATK504 prezentuja sie nastepujaco (usrednione zyski z konfiguracji 1800, 2100, 2600, 1800+2100, 1800+2600, 2100+2600 oraz 1800+2100+2600):
- SNR +4dB (z +9 na +13)
- RSRQ +3dB (z -12 na -9)
- RSRP +22dB (z -86 na -66)
- RSSI +8dB lub wiecej (z -60 na -51)
- DL dla roznych czestotliwosci i agregacji +15Mbit
- UL dla roznych czestotliwosci i agregacji +1Mbit

Wnioski - modem na pewno dziala, anteny i pigtaile tez są sprawne bo jakies zyski są widoczne (chociaz dalego im do deklarowanych +17dB wg. Cybertech ale zrzucam to na dlugosc kabla H155 (5m) oraz wtyczki.

Pytania:
1. czy dach sasiada (dachowka ceramiczna) ktory zaslania mi bezposrednia widocznosc masztu BTS ma duze znaczenie dla sygnalu czestodliwosci 1800-2600?
2. biorac pod uwage ze modem wystawiony mniej-wiecej w okolicy anteny ale na antenach wewnetrznych ma lepsze transfery (o 50% i lepiej) - czy ta antena LTE-A to szajs?
3. Machanie antena nawet o 90st wzledem BTSa nie daje zadnych roznic w poziomie sygnalu - czy i co moglbym poprawic aby jednak internet jako tako dzialal? (mysle juz nawet o hermetycznej puszce zamiast anteny cybertecha...)


Dodam tylko ze dzis podejde na budowe ze starym modemem B315 i sprawdze, czy na nim rowniez nie widac zadnych zyskow ale jestem w szoku, ze ta antena nie daje zauwazalnych zyskow :(

Jesli to nie jest wątek do zadawania pytan tego typu, uprzejmie prosze o przeniesienie lub o sugestie gdzie zalozyc nowy watek.

Pozdro!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anten LTE

Post autor: wojteks »

Pokaż pełne parametry (z programu do Huawei) tak żeby były numery stacji bazowych.
Pokaż bez anteny i z anteną do tego speedtesty.
Nie pomagam na PW!
walldus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-26, 09:45

Re: Test anten LTE

Post autor: walldus »

ok jutro albo max w niedziele uzupelnie wszystkie dane
walldus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-26, 09:45

Re: Test anten LTE

Post autor: walldus »

Porobilem troche testow, wyniki ponizej. Jako ze na zewnatrz zimno, niestety czesc czestotliwosci pominalem. Z anteną nie jest chyba jednak az tak zle ale do dekladowanych zyskow anteny LTE-A trzeba podejscz przymruzeniem oka

1. Modem na strychu
1800 + antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

1800 + antena zewnetrzna
Obrazek Obrazek

2100 + antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2100 + antena zewnetrzna
Obrazek Obrazek

2600 + antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

2600 + antena zewnetrzna
Obrazek Obrazek

agregacja 1800+2100+2600 + antena wewnetrzna
ObrazekObrazek

agregacja 1800+2100+2600 + antena zewnetrzna
ObrazekObrazek

2. Modem na zewnatrz, 1m od anteny zewnetrznej
1800 + 2600 antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

1800 + 2600 antena zewnetrzna
ObrazekObrazekObrazekObrazek

1800 + 2100 + 2600 antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

1800 + 2100 + 2600 antena zewnetrzna
ObrazekObrazek

3. Modem na strychu
1800 + 2600 antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

1800 + 2600 antena zewnetrzna
Obrazek Obrazek

2100 + 2600 antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

2100 + 2600 antena zewnetrzna
Obrazek Obrazek

1800 + 2100 + 2600 antena wewnetrzna
Obrazek Obrazek

1800 + 2100 + 2600 antena zewnetrzna
Obrazek Obrazek
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Test anten LTE

Post autor: lobudek »

Czyli wychodzi na to, że B628 nie agreguje 3 pasm tylko 2...
walldus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-26, 09:45

Re: Test anten LTE

Post autor: walldus »

Nigdzie nie umiem znalezc jasnej deklaracji czy agreguje 3 pasma :(
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Test anten LTE

Post autor: lobudek »

Widać po wynikach że nie agreguje...
walldus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-26, 09:45

Re: Test anten LTE

Post autor: walldus »

pytanie czy nie agreguje bo modem nie potrafi tego obsluzyc, czy firmware go blokuje a moze stacja nie jest w stanie tego obsluzyc ? Czy ktos z Was ma jakies wiarygodne zrodlo o obslugiwanych agregacjach dla B628?
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Test anten LTE

Post autor: lobudek »

I tutaj jest problem. Sam kupiłem b628 bo zapewniano mnie tutaj na forum, że agreguje 3 pasma... Nie mam nadajnika z 2600, ale agregacja 800+1800+2100 też nie działa tak samo jak 1800+2100+2600 u Ciebie.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Test anten LTE

Post autor: G.Moore »

Pytanie o anteny logperiodyczne (np. ATK504 telkoba, atk-log alp dipola).
W niektórych miejscach dla takich anten (chyba tych dipola) piszą, że minimalna odległość anten między sobą to 37 cm. Telkob tego nie określa.
Czy ta odległość jest ważna? Wynika to jakoś z fizyki działania anten? Jeśli tak to jaka jest optymalna?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Test anten LTE

Post autor: tomekwwa »

Optymalność teoretyczna ma się nijak do optymalizacji praktycznej. Do tego optymalność ma jeszcze taki problem, że propagacja sygnału zmienia się w czasie, bo medium w którym porusza się fala jest w ciągłym ruchu. Więc przy jakimś uśrednieniu w jakiś konkretnych warunkach producent obliczył, że najlepiej powiesić anteny tak, a nie inaczej. A w praktyce to może się okazać, że jedna wisi w stronę domu sąsiada, a druga w przeciwną stronę do BTS i do tego pod kątem 77 stopni i wtedy odbiór jest najlepszy, ale tylko do 18, bo po 18 miejscowa fabryka przestaje produkować śruby i wygasza piec, co zmienia propagację fal i wtedy najlepiej jak jedna antena patrzy w BTS, a druga w drzewo po drugiej stronie drogi. Ale to tylko do 23, bo...... Chcę powiedzieć, że zasada jest taka, że trzeba te anteny ustawić tak, by mieć najlepsze parametry, choćby miały najbardziej idiotyczny układ.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Test anten LTE

Post autor: G.Moore »

OK. W sumie ma to sens radio jest kapryśne.
Przypomniałeś mi jak kiedyś miałem sytuację, ze w jednym pokoju na jednym dużym biurku (dwa jego krańce) była róznica w poziomie mocy sygnału 6-8 dBi (na WiFi 2.4), oczywiście ten sam laptop mierzył.
_cheetah_

Re: Test anten LTE

Post autor: _cheetah_ »

G.Moore pisze:W niektórych miejscach dla takich anten (chyba tych dipola) piszą, że minimalna odległość anten między sobą to 37 cm. (...)yt bliskiego
Czy ta odległość jest ważna? Wynika to jakoś z fizyki działania anten? Jeśli tak to jaka jest optymalna?
Tak, jest istotna.

Ogólnie przyjmuje się, że anteny powinny być odległe od siebie o co najmniej połowę długości fali (a jeszcze lepiej o długość fali) na częstotliwości, którą odbierają. O taką samą odległość powinny być oddalone od wszelkich elementów budowlanych i temu podobnych. Stąd min. te 37cm w Dipolu.

Zbytnie zbliżenie anten do siebie czy do innych obiektów powoduje zmianę parametrów anteny, która może być znaczna.

Z tym, że w realu anteny do LTE montowane są zwykle w miejscach, gdzie panują duże niejednorodności pola elektrycznego, modyfikujące w dużym stopniu parametry anteny, a nawet w większym, niż to wynika ze zbliżenia anten. Tak więc, dlatego zwykle "nie widać" wpływu zbyt bliskiego montażu anten względem siebie.

Odległość około pół metra powinna być również zachowana ze względu na MIMO, zwłaszcza przy łączeniu się z dalekimi masztami.

Dla logów najlepszą lokalizacją jest układ 'T" wysoko nad dachem.
G.Moore pisze:ze w jednym pokoju na jednym dużym biurku (dwa jego krańce) była róznica w poziomie mocy sygnału 6-8 dBi (na WiFi 2.4),
I taki jest właśnie skutek niejednorodności pola elektrycznego.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Test anten LTE

Post autor: G.Moore »

@_cheetah_, Dzięki, czyli jak tylko jest miejsce na maszcie to lepiej odległości zachować.
Gdyby wieszać 4szt to chyba najlepiej na krańcach skrzyżowanych dwóch rur (bo jedna pod drugą to będzie hen hen wysoka).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

A co chcesz choinkę z antem zrobić, no i co to ma być za operator i stacja bazowa z której chcesz skorzystać?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anten LTE

Post autor: wojteks »

Chce 4 albo nawet 5 log-period do MF286D podłączyć.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

No to 8-10 stówek na anteny , do tego MF286d z 4 i powodzenia mu zyczę z MIMO4X4, ja mam na 2CC B7+B1 przy MIMO4X4 na MC7010 320Mb/s, przy 3 pasmach pojemnościwoych się nie załaczyło , no i stacja raczej 4x4 na pewno ma tylko na LTE2600 bo sprawdzałem na WF860. Ogólnie 4x4 to nie jest prosta sprawa. MF286d wg specyfikacji zadziała co najwyzej 4+2 na B3+B1 lub 2+4 na B7+B3 lub B7+B3 wg. specyfikacji z wymienionej strony. Pytanie czy gra warta świeczki.
Ostatnio zmieniony 2022-02-01, 20:03 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Test anten LTE

Post autor: wojteks »

Skoro chce/lubi eksperymentować to może tu opisze wyniki.
Nie pomagam na PW!
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Test anten LTE

Post autor: G.Moore »

matek451 pisze:A co chcesz choinkę z antem zrobić, no i co to ma być za operator i stacja bazowa z której chcesz skorzystać?
Jeszcze nie wiem. Mam ochotę pobawić się i poeksperymentować.
Jaki operator to się okaże jak będę miał mf286d podłączę sobie go na zewnątrz i będę wymuszał pojedynczo pasma i sprawdzał jaki jest sygnał i tak całą trójkę operatorów (Plus wykluczony już na etapie btsearch.pl). Tylko teraz zimno i ciemno w godzinach testowych.
Wszystkie stacje dla analizowanej trójki mają wszystkie 4 częstotliwości LTE oraz włączoną agregację 4 pasm. Jak maja z obsługą MIMO to nie wiem.
wojteks pisze:Chce 4 albo nawet 5 log-period do MF286D podłączyć.
Cztery wystarczy. Ale jak to się okaże całkowicie bez sensu to może tylko dwie, ale np. z połączania dwóch złącz na modemie (2 złącza=1 antena). Nie śpieszę się z tym.
matek451 pisze:No to 8-10 stówek na anteny , do tego MF286d z 4 i powodzenia mu zyczę z MIMO4X4, ja mam na 2CC B7+B1 przy MIMO4X4 na MC7010 320Mb/s, przy 3 pasmach pojemnościwoych się nie załaczyło , no i stacja raczej 4x4 na pewno ma tylko na LTE2600 bo sprawdzałem na WF860. Ogólnie 4x4 to nie jest prosta sprawa. MF286d wg specyfikacji zadziała co najwyzej 4+2 na B3+B1 lub 2+4 na B7+B3 lub B7+B3 wg. specyfikacji z wymienionej strony. Pytanie czy gra warta świeczki.
Tak wiem, że może być trudno czy nawet bez sensu. Być może skończy się na czymś innym niż mf286d. Po to otwieram te dyskusje, bo decyzja jeszcze nie podjęta. Anteny to 6-7 stówek.
wojteks pisze:Skoro chce/lubi eksperymentować to może tu opisze wyniki.
Też tak na to patrzę. Raz, że zabawa a dwa może komuś się to przydać i skorzysta. Ja sporo skorzystałem na tym forum.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Stąd pytanie o operatora i stację bazową bo to bywa kluczowe, sprzęt, anteny nie pomogą gdy stacja bazowa nie działa na 4x4. Ale niech eksperymentuje, jak dla mnie przy 6 strumieniach na MF286d nie widze potrzeby zakupu tylu anten, MIMO2X2 QAM256 3CC w Play w teorii da lepsze wyniki niż B7+B3/B1 na 2+4 strumienie bo to MIMO2X2 na B7+MIMO4X4 na B1 lub B3.
Do zabaw z MIMO4X4 , X16 w specyfikacji z https://cacombos.com/device/MF286D jest za słaby.
ODPOWIEDZ