Test anten LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Wygląda jak antena z yagi.pl https://yagi.pl/antena-mimo-lte-14-hv-8 ... -mhz-2x-nz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Nie bierzcie pod uwagę takich spamerów. On to sobie może polecać co mu się żywnie podoba, nikt na poważnie nie bierze takich wpisów nie popartych konkretnymi testami na każdym z pasm. Kolego spamerze jak testować antenę i jak przedstawiać wyniki masz w pierwszym poście autora. Póki co takie wpisy jak twój na tym forum są nic nie warte. My tu operujemy konkretami a nie takimi speedtestami jak pokazałeś aby udowodnić skuteczność anteny. Pochwal się wynikami to porozmawiamy o tej antenie z Chin. Przeczytaj jeszcze raz jak brzmi temat, bo ty tu żadnego wiarygodnego testu nie pokazałeś. Jeśli udowodnisz jej skuteczność we wszystkich pasmach LTE to chętnie sam ja kupię, nadal brak rzetelnych testów i anten do LTE-A. Masz pole do popisu.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

https://www.youtube.com/watch?v=fqqQ2Jolo1s

Taka ciekawostka od Play bo chyba jako jedyni mają jakiś dedykowany sprzęt zewnętrzny (poza Plusem i ich śmiesznym ODU IDU)

Huawei B2338-168:

Category: LTE DL Cat12, UL Cat13
Peak Rate: DL 420Mbps, UL 30Mbps

TX Power: 23 dBm ± 2 dB

Antenna
- 800-900MHz: 0 dBi
- 1710–2170 MHz: 6–7 dBi
- 2300–2690 MHz: 7–8 dBi
- 3400–3800 MHz: 8–9 dBi


Zysk raczej średni, ale zasilanie PoE, więc bez dodatkowych strat. Cena nieznana, znalazłem na allegro aukcję z ceną 600zł.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Podaj numer tej aukcji, temat tego CPE LTE Huawei z Play poruszany już wcześniej. Teraz testy w Play. Swoją droga skąd się znalazł na aukcji? Oferowany jest przez czeskie T-Mobile. A ten spamer uaktywnił się dziś w 5 tematach na Elektrodzie ale już go tam wykasowałem. Jak ma antenę i jest taka skuteczna to niech to udowodni :D
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Jakiś wałek, wiadomo ze to Play daje ludziom na testy ale w określonych lokalizacjach. Póki co nie sprzedaje w ofertach abonamentowych. Gościu nie znalazł chętnego-naiwnego lub sam wycofał aukcję.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anten LTE

Post autor: ja.michal »

Tego jeszcze nie ma w sprzedaży detalicznej. Na chińskiej stronie pre-order 60 dni. Jedyne 699 dolców + przesyłka. ;)
https://www.4gltemall.com/huawei-b2338- ... r-cpe.html
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Pan siata zwrócił mi całą kwotę za antenę i nawet koszt wysyłki. Polecam tego allegrowicza. :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

A czemu koszt wysyłki ? Szkoda że nie polecasz jego anten ale widać nie są warte uwagi. Ja mam tą jego COMBO i na razie testuje dla zabawy. Co ciekawe przy 500m od BTS-a działa na wszystkich pasmach LTE, nawet na 2600MHz. Przy BTS-ie Plusa z LTE180+800 oddalonym o 4km i trudny teren już tak wesoło nie jest.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

U mnie nie dawała żadnego zysku. Jeżeli na Cybertechu tez nie będzie zysku to może te anteny panelowe przy większej odległości od nadajnika (8km) nie wykazują zysku? Ma to sens? Instalacja tj. przewody są sprawne bo testowałem 2 różne komplety kabli. Z drugiej strony teoria z odległością traci sens biorąc pod uwagę fakt, że ATK wzmacnia 800MHz 4km od nadajnika L800 a Combo nie wzmacniało.

Dziwne i podejrzane to wszystko dlatego też wstrzymuję się od pisania, że konkretna antena konkretnego producenta nie działa. ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Test anten LTE

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:A czemu koszt wysyłki ?
Bo takie są przepisy. Zwrot w ciągu dnia całej kwoty i ceny najtańszej przesyłki z cennika sprzedawcy.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Dla ciekawych dalszych losów anten w mojej lokalizacji - Cybertech jak i pozostałe anteny zysku nie wykazują. :(

Cybertech: RSRP -97dBm
Sorensen: RSRP -94dBm
Modem w miejscu anteny: RSRP -95dBm

O co chodzi? Uszkodzone przewody wykluczyłem... może rzeczywiście te anteny panelowe nie nadają się na duże odległości od nadajnika? Bo jakie może być inne logiczne wytłumaczenie. Połączenie zawsze z tym samym BTS, antena na dachu. Brak przeszkód w terenie bezpośrednio przed anteną.

Na drugim modemie (ZTE MF286) jest to samo. Jedyna różnica jaką zauważyłem to taka, że ZTE ma zawsze o 2dBm gorszy sygnał RSRP względem Huawei B315.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Chyba zacznę składać anteny na zamówienie muszę przekalkulować koszty.poz Hermogenes
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Test anten LTE

Post autor: szczepan997 »

eXorcist pisze:Dla ciekawych dalszych losów anten w mojej lokalizacji - Cybertech jak i pozostałe anteny zysku nie wykazują. :(

Cybertech: RSRP -97dBm
Sorensen: RSRP -94dBm
Modem w miejscu anteny: RSRP -95dBm

O co chodzi? Uszkodzone przewody wykluczyłem... może rzeczywiście te anteny panelowe nie nadają się na duże odległości od nadajnika? Bo jakie może być inne logiczne wytłumaczenie. Połączenie zawsze z tym samym BTS, antena na dachu. Brak przeszkód w terenie bezpośrednio przed anteną.

Na drugim modemie (ZTE MF286) jest to samo. Jedyna różnica jaką zauważyłem to taka, że ZTE ma zawsze o 2dBm gorszy sygnał RSRP względem Huawei B315.
Ale widzisz u mnie cybertech z 10m kabla co już wcześniej pisałem też zysk niemal zerowy a do przekaźnika około 1300m.
Obrazek
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Zatem o co chodzi, że jeden ma realny zysk 10dB a drugi nie ma zysku wcale? Nic nie rozumiem. :)
ppowski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-08-31, 20:15
Lokalizacja: Gorzów

Re: Test anten LTE

Post autor: ppowski »

Temat B618 wielokrotnie wałkowany - posiada tylko agregację 2 pasm ( ale jest CAT 11 w MIMO 4x4). Agreguje wszystkie kombinacje pasm w Play. Ja posiadam antenę
http://allegro.pl/antena-atp16-dual-lte ... 33486.html
i sprawdza sie bardzo dobrze.Agregacja najlepiej działa w trybie auto - aczkolwiek bez problemu można wymusić wszystkie kombinacje.Mi np. przy CA 2100 z 1800 dochodzi do 130 Mb/s
kraczysko
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-08-11, 19:18

Re: Test anten LTE

Post autor: kraczysko »

Podepnę się do tego tematu.

Moja sytuacja - viewtopic.php?f=10&t=50385

Jak w załączonym temacie - nadajnik z którym się łącze działa na paśmie 1800mhz, parametry jakie są każdy widzi.

Którą antenę warto wziąć na testy? Pewnie pójdę w ofertę t-mobile bez limitu i modem B525s.

Czy z tego tematu mam rozumieć że zysk jaki mogę uzyskać to max 10 a mogę nic nie uzyskać dzięki, a właściwie pomimo anteny ?

Jakiś polecany sklep/sprzedawca, gdzie w razie braku rezultatów można bez problemów zwrócić sprzęt ? :)
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

kraczysko pisze: Czy z tego tematu mam rozumieć że zysk jaki mogę uzyskać to max 10 a mogę nic nie uzyskać dzięki, a właściwie pomimo anteny ?
Dokładnie tak.
kraczysko pisze: Jakiś polecany sklep/sprzedawca, gdzie w razie braku rezultatów można bez problemów zwrócić sprzęt ? :)
Każdy sprzedawca jest zobligowany przez prawo do przyjęcia zwrotu.
szczepan997
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2016-05-04, 23:04
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Test anten LTE

Post autor: szczepan997 »

Obrazek
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Nie, wyglądają podobnie do anten Dipola, ale raczej to nie te same... chociaż kreatywny marketing mógł zrobić z anten Dipola o zysku 7-9dBi anteny o zysku 17dBi. :D
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Test anten LTE

Post autor: key »

Pierwsza trzeba by bylo rozebrac i sprawdzic co jest w srodku, ale podejrzewam ze zysk jest zawyzony - anteny logarytmiczne maja okolo 8..10 dBi zysku.

Zysk drugiej pasuje - to jest kombinacja Yagi-Uda i dipola.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Te od Dipola są krótsze,te 504 z Telkobu są długie; już kiedyś pisałem sąsiad je kupił tylko że jeszcze nie mieszka w tym domu i nie mogę się dowiedzieć co i jak. Porównując kąt rozwarcia obu anten powinna mieć około 3 dB leprze osiągi od Dipolowej. Uda-Yagi przy 12 direktorach teoretycznie powinna mieć 15 dBi .poz Hermogenes
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Ja nadal szukam anteny, która da realnie 8-10dBi zysku. Póik co Sorensen, Cybertech i combo od siaty nie dają nic zaś poczciwa yagi od dipola wykazuje zysk na 800MHz.

Może nabyć logarytmiczną na 1800MHz... http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=563 ... 0&rg=0&sg=
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

To jest Uda-Yagi .poz Hermogenes

Można samemu zrobić za 20 złotych i trochę zdolności manualnych.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test anten LTE

Post autor: eXorcist »

Zamówiłem jedną sztukę bez przewodów. Interesuje mnie tylko fakt, czy wykaże zysk. Podepnę i zobaczę. :) Jeśli będzie działać to zamówię drugą z lepszymi przewodami.

Wszystko w imię dobra społecznego. Przy okazji mam do sprzedaży Cybertecha z przewodami. :D Trochę stratny jestem na wysyłkach i sprzedaży tego czego nie zdążyłem oddać ustawowym terminie, ale to nie są duże koszta a przynajmniej trafię w antenę z realnym zyskiem i może komuś pomogę. :D

Prosiłbym moderatora/administratora o edytowanie mojego pierwszego postu i dorzucenie na końcu listy screen z parametrami Cybertecha:
Obrazek

P.S. anteny powinno się ustawiać w polaryzacji skośnej do LTE? Jak to z tym jest w końcu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Test anten LTE

Post autor: matek451 »

Panowie, ta antena na 2600MHz to kolejna wariacja ATK400. To nie żadna nowość,ogólnie te anteny typu YAGI-UDA na wyzsze pasma wywodzą się ze starych anten ATK-16/2,4 stosowanych do WiFi na 2,4GHz z DIPOLA, te są oferowane w plastikowych tubach. Potem DIPOL zmienił wymiary i wypuści ATK-16/2 do 3G z UMTS2100. Telkob poszedł tą sama drogą i oferuje ATK400 na 1800-2100MHz a teraz tą na 2600MHz. Trudno powiedzieć jakie mają wymiary i faktyczny zysk. Mają jedna poważna wadę, anteny typu YAGI w takich częstotliwościach wymagają precyzyjnego wykonania, elementy są już bardzo małe, brak osłony podczas deszczu powoduje zmiany ich parametrów nawet poprzez krople deszczu. Stąd anteny na 2.4GHz były chowane w tuby.Telkob ich nie stosuje, widać Chińczyk nie przewidział takiego rozwiązania. A co do pierwszej , logarytmicznej ATK504 to tak jak pisze @key, antena po tuningu na papierze wykonanym przez Telkob, czyli zysk pomnożony dwukrotnie na użytek marketingu. Chińczyk który je produkuje podaje 8-10dBi, oczywiście bez kabla.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Sporo źródeł wskazuje polaryzację skośną, a jakie anteny zastosowali i na której stacji to chyba jest tajemnicą ; jak większość szczegółów technicznych i technologicznych na tym świecie. Dla normalnego użytkownika to nie ma większego znaczenia. Jest to komunikacja mobilna i terminale zajmują wszystkie pozycje względem osi x/y zatem ich anteny też.poz Hermogenes
Wszystkie anteny są jakimiś wariacjami od pierwowzoru jest to opisane matematycznie i znane wcześniej niż internet mobilny .
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Test anten LTE

Post autor: key »

Mozesz sprecyzowac o co Ci chodzi z polaryzacja skosna?
Nie pomagam na PW.
damiank94
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2016-08-24, 10:33

Re: Test anten LTE

Post autor: damiank94 »

Czy SINR z anteną może sobie zmieniać wartość ?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Test anten LTE

Post autor: Hermogenes »

Jedna plus druga minus 45 stopni .poz Hermogenes

Tak może
ODPOWIEDZ