Jaka antena i czy jest lte

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gully
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-08-18, 20:42

Jaka antena i czy jest lte

Post autor: gully »

Witam

Może na początek kilka informacji od laika. Chodzi o miejscowość Kościerzyn Wielki ok 6km od Wyrzyska. Teren straszny: zabudowania, drzewa, poza tym mieszkam w strasznym dole. Na chwilę obecną mam stabilny internet w plusie dzięki zewnętrznej antenie cybertecha (panelowa). Ustawiona bardzo na oko, ale (choć dość niestabilnie) łapię internet dc-hsdpa+ (sygnał w granicach 30-40%). Jednak przeważnie mam hsdpa+ i sygnał o mocy ok 60-70%.

Sprawdzałem na mapce btsearch i wg pozwoleń UKE plus powinien nadawać lte na częstotliwości 2600 oraz 800 ( sferia ). I teraz pytania:
1. Czy jest szansa na lte a jeśli tak, to na jakiej częstotliwości.
2. Jaka antena będzie najlepsza dla ewentualnego lte (teraz mam download w porywach do 5-6 Mbps i takie minimum chciałbym zachować)
3. Gdzieś czytałem, że do LTE sferii nie potrzeba anten mimo i wystarczy np antena atk 8 działająca w pasmach 800-900. Pewnie to głupie, ale skoro modem ma wejście antenowe, to mógłbym zostawić obecnego cybertecha i dodać na przykład atk 8 by zachowac to, co już mam a jednocześnie próbować chwycić lte? A może antena szerokopasmowa? Wiem, że z założenia są one do kitu, ale nie zależy mi na szalonych osiągach. Prawdę mówiąc liczę na lte, gdyż w umowie mam lte bez limitu a przydałaby mi się możliwość częstego korzystania ze skype'a. A i bez tego limit mam tak w sam raz :)

Z góry dziękuję za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena i czy jest lte

Post autor: matek451 »

W Wyrzysku na Bydgoskiej 12 działa BTS Plusa z LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii. W Łobżenicy LTE1800Aero2 przy Złotowskiej 16a. Jaki masz sprzęt w Plusie i jaka to antena i na jakim kierunku? LTE800sferii na 5MHz w MIMO to slaby wybór, działa z reguły wolno. Jak już LTE w Plusie to z LTE1800Aero2. Trzeba sprawdzić jak działa pod BTS-ami Wyrzysk i Łobżenica i u ciebie na zewnątrz. No i czemu akurat Plus? Inni operatorzy mają tez oferty bez limitu na 3G. Orange i T-Mobile w Wyrzysku mają swoje LTE800 i LTE1800NetWorks, LTE-A z nich. Do tego LTE800 w Łobżenicy, Sikorskiego 7 i Tłukomach. T-Mobile swoje LTE800 ma tez w Polanowie. Play w Wyrzysku korzysta z LTE1800, LTE2100 i LTE800 z BTS-a przy Bydgoskiej 12.
gully
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-08-18, 20:42

Re: Jaka antena i czy jest lte

Post autor: gully »

Sprzęt nie jest "plusowy" - sam kompletowałem. Modem huawei e3272 + antena

Kod: Zaznacz cały

http://www.cybertech.com.pl/p98,antena-hspa-umts2100-17dbi-do-modemu-zte-mf669-mf631-zte-mf60-zte-mf192.html
kupowana w momencie, gdy pojęcia nie miałem o różnych częstotliwościach internetu.

Antena ustawiona jest pomiędzy Wyrzysk a Kosztowo (kier. Piła). W tym momencie chwyta największy zasięg. Pewnie dlatego, że dookoła zabudowania, a ja mając antenę na dachu jestem na poziomie gruntu całej okolicy (wspominałem, że w dole mieszkam :P). Sygnał pewnie jakoś odbija czy coś.

Plus dlatego, że żona ma z nimi umowę "od zawsze" a ostatnio przedłużała. Więc puki co chcę spróbować z tym operatorem.Jak będzie ciężko, to będę ją namawiał na zmianę barw. Ale przy okazji: aero2 to też internet plusa? Myślałem, że tam trzeba mieć osobną kartę, sprzęt czy coś. Dziwiłem się, że sąsiad ma antenę wyglądającą jak dual panel cybertecha (działa na 1800 ) skierowany na Wyrzysk. Głowę dam, że też jest w plusie, jak wielu ludzi w mojej okolicy. Też o takiej myslałem

Kod: Zaznacz cały

http://www.cybertech.com.pl/p112,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b593.html
ale mapa btsearch mnie z tropu zbiła.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena i czy jest lte

Post autor: matek451 »

Masowa choroba zwana Plusem będąca następstwem oglądania głupawych reklam w TV, wszyscy korzystają z Plusa który ma kiepski zasięg w tej okolicy a nieliczne BTS-y są zapewne przeciążone. Antena na 210MHz łączy cię z BTS-em UMTS2100 Plusa w Wyrzysku, taki sam jest w Łobżenicy. Powinna też łapać jakiś sygnał na LTE1800 Aero2 z niego, wymuszałeś tylko LTE na tym E3272? Modem kiepski, zasadniczo nie ma opcji wymuszania konkretnych pasm LTE. Żona to kiepski doradca w sprawach technicznych, przedłuża Plusa bo nie ma zielonego pojęcia o internecie mobilnym. Pewnie na dodatek na kiepskich warunkach, tak robi 95% ludzi. Lokalizacja jest trudna ale to nie Plus jest tam optymalnym operatorem. Jeśli testy LTE Plusa na tym panelu, który masz wypadną jakoś to można pomysleć o antenie Dual LTE na 1800MHz.
gully
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2017-08-18, 20:42

Re: Jaka antena i czy jest lte

Post autor: gully »

Nawet nie to, że żona to kiepski doradca. Po prostu w tej okolicy jakiegokolwiek punktu play długo nie było, a orange nawet teraz nie kojarzę w Wyrzysku... a nie, chyba jest jakiś. Brała, co było. W małych miejscowościach, gdzie nie każdy ma auto, a PKS jeździ 2-3 razy dziennie niektóre złe wybory to konieczność. Ale nie o tym.
Ja za wychowany na internecie "po kablu" dopiero odkrywam uroki internetu mobilnego.

Zaciekawiła mnie uwaga: na tej antenie jest możliwość aby uchwycić choćby na moment lte? Mimo, że jej zakres to 2100 a nie 1800? Teoretycznie może być tak, że na obecnej antenie nie złapię nic, a antena typowa pod lte 1800 coś uchwyci. Dodam, że tel żony (oczywiście w plusie) momentami chwyta lte w domu, mój w play chyba tylko raz przez pomyłkę złapał, a ogólnie to nawet zwykły internet chodzi gorzej. Był okres, ze ja w play nawet dzwonić w domu nie mogłem, bo sygnał gubiło, a ona problemu nie miała.

W takim razie jutro spróbuję precyzyjniej ustawić moją antenę i zobaczymy, jaki będzie efekt.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena i czy jest lte

Post autor: matek451 »

Ja mam w Łodzi mnóstwo salonów wszystkich operatorów a żadnej oferty nie brałem w nich, tym bardziej nie przedłużałem. Od tego mam sklepy internetowe a przedłużenia zawsze po wypowiedzeniu umowy i kontakt z działem utrzymania klienta. Możliwość skorzystania z ustawy konsumenckiej przy zakupach poza siedziba Firmy bezcenna. Ale trudno jest jak jest, korzystanie z Plusa ma sens tylko na LTE. Zygmunt i jego CP/Plus to skąpy operator. Antena na 2100MHz ma też mniejszy zysk na 1800MHz więc próbuj z LTE. W takiej lokalizacji trzeba od początku liczyć się z anteną zewnętrzną na wybrane pasmo a nawet z brakiem zasięgu 3G na telefonach wewnątrz.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka antena i czy jest lte

Post autor: eXorcist »

gully pisze:Nawet nie to, że żona to kiepski doradca. Po prostu w tej okolicy jakiegokolwiek punktu play długo nie było, a orange nawet teraz nie kojarzę w Wyrzysku... a nie, chyba jest jakiś. Brała, co było. W małych miejscowościach, gdzie nie każdy ma auto, a PKS jeździ 2-3 razy dziennie niektóre złe wybory to konieczność. Ale nie o tym.
Zapewne firmy kurierskie doręczają przesyłki. :P Właściwie w salonie często można dostać gorsze warunki niż zamawiając przez internet.
ODPOWIEDZ