Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
shineN1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-16, 11:25

Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: shineN1 »

Witam,
Otóż mam aktualnie antenę zewnętrzną z Cyfrowego Polsatu - AKC 2 UNI
I aktualnie wziąłem internet LTE z Orange, internet jak wcześniej (w cyforywym polsacie) jest słaby.
Jeśli chodzi o download to na antenie wewnętrznej w modemie Huawei B315 jest lepszy od 5-10 mb/s niż na zewnętrznej 1-5 mb/s

Załączam 2 screeny z LTE Watch:
- antena wbudowana:
antena_wbudowana.png
- antena zewnętrzna:
antena_zewnetrzna.png
Jeśli chodzi o nadajniki - Mieszkam w miejscowości: Smólsko Duże w najniższym terenie aktualnie antena jest ustawiona na Biłgoraj
Niestety samemu ciężko coś dobrać, brakuje mi dużo wiedzy na ten temat.

Aktualnie antena jest umieszczona na kominie z kablem 10m do tego w około są w sumie same lasy na kilka km w każdą ze stron
Myślałem, żeby zakupić lepszą antenę i do tego maszt 2-3m w górę ale i kabel 15-20m

Proszę o pomoc co w takiej sytuacji mogę zrobić.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: wojteks »

Masz tłumik a nie antenę to po pierwsze. O kablach antenowych 15-20m też zapomnij, przenieś router/modem na strych i użyj najkrótszych możliwych kabli.
W co drugim poście jest opisane jak testować pasmo w którym odbierasz sygnał LTE, od tego zależy wybór docelowej anteny. Możesz wymusić pasmo w B315 800, 1800 i sprawdzić na którym masz połączenie LTE przyciskiem "frequency band" w programie z którego link pokazałeś.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: matek451 »

Ty masz nie antenę a elektrośmiecia. Zasięg w Orange z BTS-a Cegielnia Markowicze na LTE800, drugi taki sam to Aleksandrów 441. Antena http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f ... &start=435 lub http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7027.htm z każdej dwie sztuki. LTE działa w MIMO2x2, jedna w polaryzacji pionowej, druga w poziomej. Ustawiasz po kolei na te dwa BTS-y i wybierasz ten który da lepsze osiągi.
shineN1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-16, 11:25

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: shineN1 »

Hm rozumiem, więc kabel max 10m? Aktualnie mam tyle i router jest w pokoju ale kable wykorzystane maksymalnie, więc ewentualnie router na strych i w tedy kabel jak teraz 10m + maszt w górę te kilka metrów.

Na paśmie 800: RSRP = -107dBm a na paśmie 1800: RSRP = -120 dBm także gorzej, w obu przypadkach jest LTE
shineN1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-16, 11:25

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: shineN1 »

@matek451 linki nie działają - czy chodziło Ci o tą antenę? http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7028.htm

tylko ona ma pasmo od 850, i muszę kupować dwie sztuki? Jak to w tedy będzie wyglądało z ich umieszczeniem ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: matek451 »

Nie, antena ma mieć od razu złącza SMA do B315, na stronie Dipola są takie ATK-20 i ATK-10/800-950. anteny pracują w paśmie 800-900MHz. Antena pierwsza elementami pionowo( dipol), druga poziomo.
shineN1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-16, 11:25

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: shineN1 »

Znalazłem te dwie z wtykami SMA: Atk 10 i atk 20:
- http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7017.htm
- http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7027.htm

także wymagane będą te dwie anteny? Jak byś mógł opisać jak dokładnie ma wygladać ich rozmieszczenie i czy to takie anteny mają być, z góry dzięki za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: matek451 »

Nie dwie takie same anteny. ATK-20 ma większy zysk ale to antena dł. 1.7m i wymaga solidnego masztu. ATK-10 ma tylko 0.7m.
shineN1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-09-16, 11:25

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: shineN1 »

Dzięki @matek451 za pomoc!
Zdecydowałem się na 2 anteny ATK-20 + wtyki SMA

Jeszcze kwestia ustawienia anteny - czy ma to wyglądać mniej wiecej tak jak na załączonym niżej obrazku?
Wyczytałem, że ustawia się również na 45 stopni - jedną w prawo a drugą w lewo.
ustawienia anteny.jpg
I jeszcze pytanie co do samej anteny - czy będzie odpowiednia dla nadajników w mojej okolicy? ma częstotliwość 850-960 MHz
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór odpowiedniej anteny - teren zalesiony

Post autor: key »

shineN1 pisze:Jeszcze kwestia ustawienia anteny - czy ma to wyglądać mniej wiecej tak jak na załączonym niżej obrazku?
Wyczytałem, że ustawia się również na 45 stopni - jedną w prawo a drugą w lewo.
Obydwie mozliwosci sa ok, wazny jest tylko kat miedzy antenami - 90°.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ