Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Witam z powodu dość bardzo krótkiego czasu na zakup potrzebuje waszej pomocy i rady. Mam Internet mobilny LTE ponieważ w moim domu nie jest wstanie nikt zaoferować mi Internetu stacjonarnego powyżej 2mb/s. Zauważyłem że w miejscu antenki od wifi mogę podpiąć antenę zewnętrzną dlatego teraz pytanie do was troszkę poczytałem ale jestem kompletnie zielony w tych sprawach jak wyczytałem trzeba sprawdzić w jakich częstotliwościach nadaje masz z tego co widziałem to GSM 900 i LTE 800,1800,2600 i umts 2100 (norwegia) i nie jest bardzo daleko max do 5 km. Chodzi mi o dobra solidna antenę kierunkowa cena nie gra tak bardzo roli ale też bez przesady. Obecnie łapie mi 3 kreski na częstotliwości 4g-800mhz w salonie. Nie mogę złapać nic więcej jedynie 4 kreski w pokoju na górze ale wtedy tracę na wifi bo głównie siedzę w salonie. Jaką antenę o jakich częstotliwościach kupić żeby łapać większy/lepszy sygnał. Taka jaki mi łapie teraz czyli te 800 czy jak kupię o większych częstotliwościach to będzie łapać te wieksze częstotliwości i sygnal bedzie lepszy i będzie szybciej ? Dziękuję i pozdrawiam mam nadzieję że dość zrozumiale napisalem
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: joker77 »

Po pierwsze jaki model urządzenia posiadasz ?
Mam nadzieje, że rozumiesz iż antenę najlepiej zamontować na zewnątrz budynku.
Istnieją anteny które są różnie skalibrowane np. na 800MHz lub 1800MHz itp. są też bardziej uniwersalne, minusem takiego rozwiązania jest tzw. mniejszy zysk niż anteny dedykowanej konkretnemu pasmu.
Kolejny element to przewód antenowy, im dłuższy tym większa strata sygnału, trzeba również pamiętać o wtyczkach też powodują stratę sygnału.

Jeśli sygnał wifi od urządzenia do komputera jest zbyt słaby, zawsze możesz dodać dodatkowy AP (Access Point) wtedy takie dodatkowe urządzenie najlepiej połączyć kablem LAN, dodatkowemu urządzeniu nadajesz taką samą nazwę SSID oraz hasło tylko inny nr kanału, najlepiej jak najbardziej oddalony od kanału urządzenia głównego np kanał 1 i 11, ale wszystko zależy od warunków lokalnych.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

20171017_113554.jpg
Model to Smart Router 4G A1 ALR-U270 tyle udało mi się znaleźć. Co do anteny tak wiem że na zewnątrz i jak najwyżej. Dowiaduje się właśnie od dostawcy z której stacji odbieram Internet ponieważ w mojej okolicy są dwie obie oddalone około 3km. Jedna po drugiej stronie zatoki zaraz obok mnie jest delikatne wzniesieniem które mi ja zasłania ale nie jest to góra po prostu jestem troszkę w dole a jedna w centrum miasta, można powiedzieć że jedna jest na godzinie 10/11 A druga 14 czy w takiej sytuacji jest sens pchać się w antenę dookolna czy mimo wszystko w kierunkowa i skierować na stację o potencjalnym lepszym sygnale? Również z tego co widzę na mapie obie stację nadają tylko w częstotliwościach LTE-800mhz więc ta kwestia chyba o jakiej częstotliwości antenę kupić jest rozwiązana dobrze myślę?
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: joker77 »

Najlepiej kupić antenę kierunkową, bo ustawiając ją w odpowiednim kierunku możesz wybrać stację z której odbierasz sygnał, czasem zdarza się że stacja o lepszym sygnale jest bardziej obciążona niż stacja o słabszym sygnale, co może przełożyć się na osiągane prędkości i stabilność połączenia.

Jeśli nadajnik jest tylko na 800MHz to antena skorelowana właśnie na to pasmo będzie najlepsza, z tym z tego co widzę musisz mieć mieć dwie szt. lub podwójną z końcówkami typu TNC.

Jak w każdym sygnale radiowym, każda przeszkoda to tłumienie sygnału, a skoro masz dwie stacje to spokojnie możesz szybko je przetestować.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Jasne to już przetestuje z której będę miał lepszy sygnał. A czemu dwie lub podwojna ? Pojedyncza będzie za słaba? Jak widze w instrukcji routera to w miejsce jednej antenki od wifi mogę podpiąć antenę zewnętrzną i przełączyć guzik pod baterią że taka właśnie używam.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Chodzi o polaryzacje tak ? Dlatego dwie lub dual ?
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: joker77 »

Dlatego iż urządzenie ma dwie anteny, a warto posiadać obie z tego co zrozumiałem jedna odpowiada za nadawanie a druga za odbiór.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

joker77 pisze:....z tego co zrozumiałem jedna odpowiada za nadawanie a druga za odbiór.
Nie. Obie odpowiadaja za nadawanie i odbior. Definicja MIMO:
MIMO (ang. Multiple Input, Multiple Output) – rozwiązanie zwiększające przepustowość sieci bezprzewodowej polegające na transmisji wieloantenowej zarówno po stronie nadawczej, jak i po stronie odbiorczej
-> https://pl.wikipedia.org/wiki/Multiple_ ... ple_Output
Nie pomagam na PW.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

A jak wytlumaczyc to że po odkreceniu antenek sygnał (kreski na routerze), prędkość łącza sprawdzana Speed testem i siła sygnału wifi sprawdzana programem network cell info jest taka sama jak z antenkami bez zmian? Czy sa antenki czy nie to jest tak samo wszystko
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Czyli antenki zewnetrzne maja taki sam zysk jak te wbudowane.

O odpowiednim ustawieniu (kat 90° miedzy antenami) pomyslales?
Nie pomagam na PW.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Są tak ustawione ale to nie chodzi o nie w sumie tylko o antenę zewnętrzną już mniej więcej wiem co i jak antenę kierunkowa 800mhz (nie takie co maja tam przedziały od 800 do tam ponad 2000) tylko jaką żeby ten sygnał złapała jak najwięcej widziałem anteny z polaryzacja pionową albo pozioma (jeszcze nie wyczytalem roznicy) albo anteny dual z obiema polaryzacjami jaką wybrać ? Do routera na instrukcji jak pisałem jest ,że antenę zewnętrzną podłącza się w miejsce jeden antenki i przełącza się guzik z standardowej anteny na zewnętrzną. Końcówki TNC.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Potrzebujesz antene dual (wtedy masz obie polaryzacje) albo dwie ktore wieszasz obrocone o 90° wzgledem siebie.

Obrazek
Nie pomagam na PW.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Taka dual antena ma jakies swoje zasilanie czy przykrecam poprostu kablem do routera i tyle ? Zależy mi na nie zbyt dużych rozmiarach wiec wolalbym taka dual dziękuję bardzo za pomoc wam ! Moja prośba ostatnia bo widzę że się naprawdę znacie jaką antenę dual kierunkowa 800mhz z końcówką TNC polecacie zalezy mi na jakosci i wydajnosci cena nie gra roli poprostu dobry sprzęt. ( są jakieś przejściówki jeżeli nie znalazłbym anteny dual z TNC a czy wtedy traci się na sygnale). Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Anteny nie maja zasilania. Jak jest zasilanie to masz cos z wzmacniaczem - czesto dla TV, nie widzialem jeszcze dla LTE.

Antene dobiera sie pod warunki w miejscu gdzie ma byc uzywana, wiec nikt nie poleci ci sensownej przez internet.

Na 800 MHz to stosunkowo dobrze sprawdzaja sie ATK-10, n.p.: http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7018.htm - potrzebujesz dwie sztuki, montaz jak na fotce wyzej.

Tylko: mozliwie malo dobrego kabla i pasujace koncowki.
Nie pomagam na PW.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

A jak ja mam końcówkę TNC to wtyk N nie będzie pasował muszę szukać takiej z końcówką TNC tak ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Musisz miec koncowki pasujace do zlacz w routerze - typ znajdziesz w internecie lub instrukcji.
Nie pomagam na PW.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Czyli ta niestety odpada ale będę szukał już wiem wszystko wydaje mi się :)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Kable mozna zakuc w dowolne koncowki - porozmawiaj z firmami sprzedajacymi anteny.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: matek451 »

Kupujesz 2 sztuki http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-e ... _A7018.htm i dwie przejściówki http://allegro.pl/redukcja-adapter-wtyk ... 92164.html Oczywiście o ile twój router ma gniazda TNC.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Tak TNC a czy na przejsciowkach nie traci się sygnału gdzieś tak wyczytałem? Co jest lepiej mieć dwie takie czy jedna dual antena ? Załóżmy o podobnych lub tych samych parametrach ?
ajt
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2017-07-20, 14:21

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: ajt »

Przed zakupem anten(y) proponuję jeszcze raz ustalić, co właściwie do tego konkretnego routera można podpiąć. Z podanych wcześniej informacji wynika, że można odkręcić jedną antenkę wifi i w jej miejsce podłączyć zewnętrzną do lte.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Tak w instrukcji jest i sam widziałem że odkrecam prawa antenke i w jej miejsce przykrecam antenę zewnętrzną. Porównując końcówkę i miejsce gdzie się skręca z przykładami z Internetu stwierdzam że jest to typ TNC
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Powinienes zmierzyc srednice - jest pare zlacz wygladajacych podobnie. http://www.brennpunkt-srl.de/geraeteliste.html

Na przejsciowkach moga byc male straty - w twoim przypadku raczej bez znaczenie, jesli przejsciowka jest dobrej jakosci.
Z podanych wcześniej informacji wynika, że można odkręcić jedną antenkę wifi i w jej miejsce podłączyć zewnętrzną do lte.
Brzmi niezbyt prawdopodobnie - jest roznica w czestotliwosciach. Do tego LTE to zawsze minimum dwie anteny.
Nie pomagam na PW.
ajt
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2017-07-20, 14:21

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: ajt »

key pisze:
Z podanych wcześniej informacji wynika, że można odkręcić jedną antenkę wifi i w jej miejsce podłączyć zewnętrzną do lte.
Brzmi niezbyt prawdopodobnie - jest roznica w czestotliwosciach. Do tego LTE to zawsze minimum dwie anteny.

Też mi się to wydało dziwne, ale odnosiłem się do tej wypowiedzi:
Lukasz88krk pisze:Jak widze w instrukcji routera to w miejsce jednej antenki od wifi mogę podpiąć antenę zewnętrzną i przełączyć guzik pod baterią że taka właśnie używam.
Nie udało mi się niczego konkretnego wyguglać na temat tego routera, ale może rzeczywiście tak jest, że te dwie antenki są od wifi, a do LTE są wewnętrzne. Po odkręceniu obu padnie wifi, więc projektant wymyślił sobie, żeby dało się w razie czego odkręcić jedną, podłączyć w jej miejsce jakąś do LTE, no i przełączyć wejście jakimś dynksem w środku :)
To właśnie chciałem ustalić, żeby nie wpuścić pytającego w zakup dwóch anten, jak by się miało okazać, że i tak tylko jedną wykorzysta.
Lukasz88krk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-10-16, 21:44

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Lukasz88krk »

Po odkreceniu antenek wifi dalej jest taka sama siła i zasięg jak i Internet o tej samej mocy tak jak pisałem wcześniej bo sprawdzałem. A na instrukcji jest niestety pokazane i napisane że zewnętrzną antenę podłączyć da się tylko w jedne miejsce i przelaczyc guzik pod bateria ze będzie sie używali anteny zewnetrznej dlatego nie wiem czy w tym przypadku nie będzie lepsza antena dual bo wtedy chyba jeden kabel tylko będzie tak ? Daje zdjęcie instrukcji ale jest po norweski kto nie zna musi mi wierzyć na słowo ze tak tam jest napisane
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Hermogenes »

Antena dual ma dwa kable skoro jesteś pewny że masz jedno gniazdo do wykorzystania potrzebujesz 1 pojedynczą antenę.poz Hermogenes
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

Pojedyncze anteny w LTE sa glupota - caly trick polega na tym ze masz minimum dwie anteny i MIMO.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: Hermogenes »

Czy ja jestem winien tego że producent tak ograniczył to urządzenie ,może u nich nie korzystali z MIMO tak jak u nas w Plusie . poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: matek451 »

Pytanie tylko jak działa to złącze bo były już routery, które miały jedno złącze a działały ponoć w MIMO E5776 czy DWR-921E.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Witam bardzo proszę o radę i pomoc

Post autor: key »

MIMO oznacza ze masz wiecej niz jedna antene. Teoretycznie mozesz miec kombinacje typu jedna zewnetrzna i jedna wewnetrzna.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ