Słaby zasięg / brak zasięgu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Witam,

W miejscu gdzie mieszkam jest słaby zasięg. Obecnie używam PLUSA i na zewnątrz, zależnie gdzie stanę mam 1-2, czasem 3 kreski. Po wejściu do budynku sygnał traci się całkowicie (czasem łapie w niektórych miejscach np. przy oknach 1 kreska).

Czy jest jakaś możliwość na poprawę jakości sygnału w domu, tak aby nie było konieczności wychodzić na zewnątrz, żeby móc zadzwonić?
Czy wystarczy w tym celu dobranie jakiejś anteny zewnętrznej i transmisja sygnału do środka, ewentualnie jakiś wzmacniacz sygnału?
Czy jeżeli chodzi o wzmacniacze jest jakaś legalna możliwość do brania go tak, aby wzmacniać sygnał wewnątrz budynku?

Lokalizacja to Gostyń, powiat mikołowski (dokładne współrzędne budynku z google maps to 50.108752, 18.903196).
Najbliższe stacje w linii prostej są oddalone o około 1,6-1,8km.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2017-10-18, 11:50 przez Lubek_KL, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: matek451 »

Pokaż normalny screen z btsearch.pl a nie z mapki tego handlarza złomem. Przy odległości od BTS-a Plusa około 1,5 km nie powinno być problemów z zasięgiem telefonu. Na BTS-ie GSM900 Plusa i UMTS900 Aero2, do tego LTE1800Aero2 i LTE800sferii. Wzmacniacze są nielegalne a ich używanie podlega karze.
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Wrzuciłem screen z sugerowanej strony.

W takim razie skoro wzmacniacz odpada, to w jaki sposób można próbować poprawić sytuację? Jakieś anteny?
Odległość niby nie duża, ale wygląda na to, że las który jest pomiędzy w linii prostej ogranicza sygnał.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: matek451 »

Oczywiście ten las sprawia problem. Legalne wyjście to router 3G/LTE posiadający bramkę GSM i antena na 900MHz do niego. Do routera po RJ11 podłączasz telefon stacjonarny, najlepiej bezprzewodowy i na nim korzystasz z usług głosowych. Karta głosowa SIM Plusa w routerze. Plus póki co nie świadczy usługi VowiFi( WiFi calling).
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Matek dziękuję za sugestię. Mam jeszcze kilka pytań bo nie jestem biegły w temacie.

1) Jaki router i antenę polecasz do takiego rozwiązania?
2) Czy ten podłączony tel będzie miał swój własny numer czy będą na niego przekazywane rozmowy z numeru komórki?
3) Czy zastosowanie takiej anteny na zewnątrz i podłączenie do niej anteny wewnętrznej dało by jakiś efekt?
4) Widzę, że właściwie wszyscy operatorzy po za Plusem świadczą usługę WiFi calling. Z przeniesieniem numer do innej sieci nie ma problemu, ale trzeba jeszcze mieć internet. Mobilny odpada z tych samych względów i w tamtej lokalizacji pozostaje mi chyba jedynie łącze satelitarne, ale jeszcze nie rozeznałem tematu. Na wsi jest jakaś radiówka, ale w mojej lokalizacji jest ten sam problem co z siecią GSM.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: matek451 »

Wszystko zależy od budżetu. Do 3G najtańszy router to B260, B683. Działają z na UMTS900 i GSM 900, mają bramkę GSM i slot na kartę SIM. Antena ATK-10/800-980. Plus ma internet 3G z BTS-a UMTS900Aero2 w Gostyniu i z niego skorzystasz na tych routerach i tej antenie . Karta głosowa z pakietem internetowym zapewni rozmowy i internet 3G Plusa. Pewnie w Plusie można przekierować rozmowy z komórki na ta kartę w Routerze. A co do zmiany operatora to wszyscy pozostali mają tam usługi głosowe na UMTS900 i do tego internet na LTE800. Optymalny wybór to karta głosowa Play z RBM na Kartę 5 z usługą DIL i do tego router LTE/3g z bramką GSM/VoIP np. B315, B525( z Play, Plusa), E5186. Antena nawet szerokopasmowa powinna dać radę. Play ma przy Olmy 4 BTS z LTE1800, LTE2100, LTE800 oraz 3G na UMTS900, UMTS2100 i 2G na GSM 1800. Na routerze ustawienie na Auto. Podczas korzystania z internetu nędzie na LTE, podczas rozmowy schodzi do 3g z UMTS900.
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Budżet nie ma znaczenia, ważne żeby zapewnić jak najlepsze działanie. Jestem gotów zapłacić więcej za sprzęt bo to jednorazowy wydatek.

Co z moim 3 pytaniem, czy takie połączenie przeniesie odbierany sygnał do środka i pozwoli na prowadzenie rozmów?

Znalazłem jeszcze taki coś w temacie wzmacniaczy. To tylko jakaś marketingowa ściema czy takie rozwiązanie jest faktycznie legalne?

http://www.dipol.com.pl/nowe_wzmacniacz ... bib513.htm
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: key »

Wzmacniacze nie sa legalne.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: matek451 »

Potwierdzam , handel wzmacniaczami jest legalny ich stosowanie już nie. http://www.telepolis.pl/wiadomosci/uke- ... 38475.html
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Czyli tylko wciskają kity :) ... oki więc o wzmacniaczu koniec.

Mam jeszcze pytanie czy zastosowanie anteny ATK-20 będzie miało jakieś negatywne skutki czy będzie tylko lepiej?

Czy jeśli zamontuję antenę ATK na zewnątrz i podłączę ją bezpośrednio do anteny wewnętrznej tego typu
https://www.dmtrade.pl/p7211,antena-wew ... -n-5m.html
to będzie to przenosiło sygnał do budynku? Pomiędzy antenami było by maksymalnie 2 mety kabla.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Hermogenes »

Nic z Twojego pomysłu nie wypali. Antena bez części nadawczej ( odbiorczej) jest kawałkiem drutu. poz Hermogenes
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

OK, zdecyduje się na zamówienie anteny ATK-20/800-980 i routera B525.

Czy przy tym zestawie będzie możliwe korzystanie zarówno z 3G jak i LTE?

Pytanie czy jeżeli zakupie sobie sam router to będzie on działał z kratami SIM od każdego operatora (i będę mógł sobie protestować wszystkich) , czy operatorzy wrzucają na nie jakieś swoje oprogramowanie?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Hermogenes »

1 Tak 2 Będzie działał ze wszystkimi Op 3 Wgrywają swoje Brandy ale to tylko interfejs graficzny. Zdarza się że Tmob psuje pewne funkcje musisz poszukać w temacie o tym routerze. poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: matek451 »

Zacznij od zakupu routera i testów każdego pasma LTE u danego operatora, na B525 można je wymuszać za pomocą programów, aplikacji. No i czasami nie B525 z T-Mobile bo on nie ma RJ11 i bramki GSM.
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Jakie programy/aplikacje polecasz do testowania?
Czy po ten model można podpiąć drugą antenę na pasmo LTE i czy ma to sens?
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: damian00716 »

Wtrące się do tematu, co tracę jeśli będę mieć router od T-Mobile? Co dokładnie oznacza dla mnie, że nie ma on wejścia na kabel telefoniczny, a z tą bramkę to już wcale nie wiem o co chodzi
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: matek451 »

Jeśli chcesz korzystać z rozmów głosowych w domu na karcie włożonej do B525 to musi on posiadać bramkę GSM oraz RJ11 do podłaczenia telefonu stacjonarnego. Pozwala to w trudnych lokalizacjach gdzie w domu nie ma zasięgu operatora dla usług głosowych korzystać z nich na tym telefonie. Tak np.można korzystać z karty RBM na Kartę 5, która jest karta głosową a dodatkowo na niej działa usługa Darmowy internet LTE bez limitu danych. Na routerze ustawione Auto do wyboru sieci , podczas transmisji danych działa w LTE, przy rozmowach schodzi do 3G. W celu uzyskania zasięgu 3g/LTE do B525 podłącza się antenę zewnętrzna.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: damian00716 »

w sumie fajna sprawa, tylko że mój dziadek chciałby utrzymać numer stacjonarny od Orange, a tutaj mają opłaty za to 35zł/msc
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Porobiłem testy dla Plusa i Play na Iphonie 7 (aplikacje RF Monitor i Speedtest). Pomiary przeprowadziłem w potencjalnym miejscu anteny na dachu oraz w domu.

Siła sygnału dla plusa jest nieco większa na na 3G osiąga lepsze wyniki transferu (na Dachu w miejscu mocowania anteny). W budynku lepiej z sygnałem i zasięgiem jest z Play, bo Plus w większości pomieszczeń nie ma w ogóle zasięgu.

Wygląda na to, że najlepiej będzie mi przenieś numer na Play (dostępn WiFi calling i już jakiś zasięg w domu).

Pytanie co z internetem. Czy zdecydować się na instalację w oparciu o Plus czy Play bo jeśli dobrze rozumiem dla Plus powinienem dobrać anteny na 800-900Hz,a dla Play 1800-2100.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: dzejk »

Ten program za wiele nie wyjaśnia. Jakiś tam szczątkowy sygnał play LTE masz, ale wysyłanie większe od pobierania wskazuje zapchany nadajnik, co dobrze nie wróży.
Lubek_KL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2017-10-18, 10:47

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: Lubek_KL »

Czego zatem użyć do pomiarów, żeby mieć dane, które będą wiarygodne?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: dzejk »

Na iphone był jakiś kod do wklepania, może coś wyjaśni, poszukaj na forum. Nie używam telefonów tej firmy, więc nie podpowiem za wiele. Najprościej byłoby na androidzie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Słaby zasięg / brak zasięgu

Post autor: radius »

O menu serwisowe na Iphonie zapytaj tutaj:

http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=66805
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ