Antena do LTE w "trudnym" terenie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Panowie
Stoję przed trudnym wyborem anteny do odbioru Internetu LTE dla domu. Nie dokonałem również jeszcze wyboru żadnego operatora.
Dom zlokalizowany jest w zalesionym miejscu. Ze strony nadajnika w kierunku domu jest pas ok 300 metrów lasu. Najbliższy nadajnik w prostej linii znajduje się w odległości ok 3,5km – Stare Załubice. Według danych ze strony BTSearch – nadajnik ten obsługuje LTE we wszystkich częstotliwościach. Nadajnik ten (według BTSearch) dzierżawią wszyscy operatorzy. Mam zamiar kupić karty prepaidowe trzech operatorów i przy optymalnej antenie dokonać wyboru.

Czym więcej rozmawiam z różnymi instalatorami – tym większy mam mętlik w głowie.
Jedni polecają anteny panelowe – ze względu na rozproszenie sygnału występujące na terenach zalesionych. Z kolei inni zachęcają do zakupu anten kierunkowych. Sugerują np. zakup anteny kierunkowej w najniższej częstotliwości 800-900– ponieważ wyższe częstotliwości nie będą dostępne w terenie leśnym. Czy zawsze tak jest?


Sytuacja (z moich testów) wygląda następująco. Wokół domu nie na komórce czy laptopie z modemem LTE nie łapie sygnału LTE. Niemniej, po wejściu na strych i wysunięciu ręki z laptopem z otworu okna dachowego – złapałem sygnał LTE ( 1 kreska -bardzo słaby sygnał ale jednak).
Czyli szansa na LTE widać, że jakaś jest. Pytanie jaką antenę dobrać. Ewentualnie jakiego operatora.
Czy mógłbym prosić o jakieś konkretne modele anten które sprawdziłby się w takich warunkach.
Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: key »

Sprawdz na jekiej czestotliwosci lapiesz LTE i wtedy poszukamy anten.
Nie pomagam na PW.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Jak to sprawdzić?
Jest jakiś soft do tego?

Zrobiłem tylko test z modemem LTE Plusa wpiętym do laptopa. Trzymałem w góre laptopa wysyniętego poza okno dachowe. Była tylko jedna kreska.
Czy nie ma dobrej anteny pełnozakresowej??? Poza tym, może po zainstalowaniu dobrej anteny okaże się, że na innej częstotliwości działa optymalniej?

Czy np. coś takiego ma sens?
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=167 ... 0&rg=0&sg=
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

A skąd parcie na Plusa? I jaka to lokalizacja? Kluczowe pytanie to czy w Starych Załubicach NetWorks ma LTE800 Orange i T-Mobile. Mają tam wspólne LTE1800 i kazdy swoje LTE2600( mało przydatne w lesie).Plus ma tylko LTE1800.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

absolutnie nie upieram się przy Plusie. Po prostu miałem taki modem.
Bardzo chętnie wykupię ofertę od dowolnego innego operatora - pod warunkiem dobrego sygnału i zadowalających prędkości minimum 10 Mb/s

Niestety, LTE800 nie jest dostępne w Starych Załubicach.
Najbliżej LTE 800 jest ok 4 km przez lasy w Radzyminie.

Dlaczego w takim terenie mogę odebrać tylko LTE800?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

Jaki to modem Plusa? Nie ma simlocka więc sprawdzisz Orange i T-Mobile. Jeśli to E3372HiLink to jest opcja wymuszenia pasm LTE na nim w tym LTE800. Karta Orange Free za 5 zł , rejestrujesz w salonie , podasz adres i zgody i masz bonus 100GB/m-c albo jak kupisz go w RUCHU i zarejestrujesz to 50GB na 2 tygodnie. Do tego jakiś z T-Mobile lub oferta LTE dla domu T-mobile no limit za 45./55 zł na m-c z B%25/B528 za 1 zł.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Co do zakupu kart - to oczywiście spokojnie mogę zrobić taki zakup u trzech operatorów prepaidów.

Mam dokładnie ten model modemu o którym piszesz. Ale wykorzystałem go tylko testowo.

Chciałbym korzystać z domowego modemu podłączonego do anteny dachowej.
Dalej sygnał chciałbym rozprowadzić "skrętką" do dwóch komputerów.

Pytanie: jakiego typu dobrać antenę - czy szukać tylko anteny pod 800?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

Powinien działać z http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h Po zalogowaniu w tym programie na E3372 pokaże ci parametry sygnału LTE oraz CID BTS-a. Można wybierasz po kolei pasma LTE800, LTE1800 i LTE2600 dla wszystkich operatorów i masz wszystko jak na dłoni. Porównujesz CIDy a parametry sygnału i speedtesty na każdym z pasm pozwolą wybrać operatora, ofertę , sprzęt i antenę.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Dziękuję za link do programu.

Problem polega na tym, że nie mam żadnej anteny.

A testować z ręką wyciągnięta z laptopem poza okno dachowe się nie da. Bo tylko tak złapałem LTE>

Aby cokolwiek sprawdzić prawdopodobnie muszę mieć antenę zainstalowaną.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Hermogenes »

Kabelka do przedłużenia gniazda USB w szufladzie gdzieś nie znajdziesz ? poz Hermogenes
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

@Hermogenes

Do czego miałbym podłączyć ten kabelek?
Jakiejś anteny? Ale jak ją umieszczę na dachu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

Chodzi o przedłużacz USB około 1,5m aby modem LTE wystawić na zewnątrz i podłaczyć do laptopa.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Rozumiem, ale przy takim wystawieniu gwizdka poza okno dachowe mogę co najwyżej złapać jakąś małą część sygnału (jedna kreska). Nie wiadomo nawet czy wszystkich operatorów.
Przy normalnej antenie można rozpocząć konkretne poszukiwania kierunku i operatora czy częstotliwości.

Proszę o odpowiedź dlaczego w moich warunkach mogę korzystać tylko z LTE800 a nie np. 2600.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

Zacznij od testów wszystkich pasm na samym modemie wystawionym na zewnątrz . Zorientujesz się jak to wygląda na każdym z pasm, jakie parametry sygnału CID itp.. To podstawa przy wyborze anteny, sprzętu, operatora. Zasięg na LTE800 jest największy, potem LTE1800, LTE2100 a na koniec LTE2600.LTE800 to pasmo zasięgowe a LTE2600 z reguły do miast. Na LTE800 Orange i T-Mobile mają 10MHz w MIMO2x2 i DL do 75Mb/s. Na LTE1800 wspólnie 15MHz w MIMO2x2 i DL do 112Mb/s. LTE2600 każdy ma swoje 15MHz MIMO2x2( lub 4x4). Plus ma 5MHz na LTE800Sferii i 20MHz na LTE1800Aero2. Play korzysta z LTE800 i 5MHz, Na LTE2100 ma zasadniczo 5MHz ale uruchamia w 10MHz , na LTE1800 10MHz pasma a na LTE2600 ma 20MHz.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Dziękuje za odpowiedź
Okno dachowe jest tylko z jednej strony.

Tak się składa, że jeden z nadajników (2600, 800) w odległości ok 4km jest usytuowany po przeciwległej stronie tego okna. W związku z tym nie ma szans na złapanie go.

Więc tak naprawdę przy wystawieniu tego modemu pewnie złapię sygnał tylko z jednego nadajnika - tego w zakresie 800. Drugi nadajnik też jest na "tym widoku" ale ma 2600, 1800 (na Aero2) i odległość ok 3,5km. - więc marne szanse.

Dlatego mam mieszane odczucia co do takiego testu. Idealnie byłoby spróbować z jakąś anteną.
Czy nie byłoby dobrym wyjściem zakup pełnozakresowej np.
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=167 ... 0&rg=0&sg=
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

Testy na samym modemie/ telefonie na dachu są podstawą do doboru anteny. Pozwalają wybrać tez operatora. Zakup anteny z SMa wymaga na dodatek zakupu konektorów do E3372.
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Wszystko fajnie.

Tylko tak jak pisałem spodziewam się, że przy takim chałupniczym szukaniu sygnału - z jednej strony nic mi nie wyłapie.
A może się okazać , ze docelowo są tam najlepsze warunki.

Który model anteny byłby lepszy?
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=167 ... 0&rg=0&sg=
czy
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=182 ... 0&rg=0&qq=

A może coś jeszcze lepszego?
Galahad
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-10-18, 17:03

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Galahad »

Panowie
Chciałbym odświeżyć temat.
Będę podpisywał umowę na Internet z T-Mobile.
Moja lokalizacja
GPS: 52.453577 21.139291 ⇔ 52º27'12.88'' N 21º08'21.45'' E
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 87&zoom=12


Wygląda na to, że miałbym szansę na LTE 800 oraz LTE 1800. Odległość do nadajnika ok 3km.

Czy jest na rynku jakiś dobry router / modem który:
- będzie dawał możliwość agregowania pasm (miejsce odbioru Internetu to trudny teren leśny)
- do którego będzie można podłączyć zewnętrzną antenę LTE kierunkową

Czy routery które oferuje T-Mobile dają możliwość agregacji pasm?

Jaka antena LTE ma największy zysk i byłaby optymalna dla moich warunków?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Gamesiarz
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-30, 20:16

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: Gamesiarz »

Huawei b525 z uwagi na pelnoprawne złącza antenowe, który pozwala na agregacje dwóch pasm i np. dwie anteny telkob atk 504 z jak najkrótszym kablem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do LTE w "trudnym" terenie

Post autor: matek451 »

We wspomnianej lokalizacji na najbliższym BTS-ie NetWorks Stare Załubice działają 3 pasma LTE i agregacja pasm. Lokalizacja trudna, najpierw testy pasm na zewnątrz na B525.
ODPOWIEDZ