Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ju-rek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-10-25, 19:13

Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ju-rek »

Witam. Jestem po lekturze forum i tematów związanych z nielimitowanym internetem LTE T-Mobile z modemem Huawei B525. W mojej najbliższej okolicy znajduje się jeden masz T-mobile który jest w odległości ok. 900m od mojego domu.

Obrazek

Usługa jest w fazie testów, mam na to jeszcze 25 dni. Próbowałem różnych ustawień pasma tj. automatyczny, LTE800, LTE1800 oraz LTE 800 + 1800 i chyba najlepsze osiągi mam na ustawieniu LTE800.

Obrazek

Obrazek

Prędkości mam różne, zależne od pory dnia w granicach 20 - 60mb, przeważnie ok. 30mb, więc w sumie nie jest źle jak na modem bez anteny zewnętrznej. Jednak chciałbym się troszkę zabezpieczyć i postanowiłem zakupić antenę zewnętrzną, którą zamierzam umieścić na balkonie. Czytając posty doszedłem do wniosku, że wystarczy mi antena ATK-10 z 10m kablem.
Teraz pytanie - czy wyciągam odpowiednie wnioski i wybrana przeze mnie antena wystarczy ? Jakie zakończenie (wtyk) powinien mieć kabel aby można go było podłączyć do modemu B525 ? Może jednak zakupić antenę szerokopasmową, aby skorzystać i z innych częstotliwości ? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

PS. Prędkość w obecnej chwili.

Obrazek - 4G 800

Przed chwilą sprawdziłem 4G 800 + 1800 i taki wynik:

Obrazek

Już sam jestem głupi :D
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: dzejk »

Co byś nie wybrał, do LTE musisz mieć 2 anteny (lub jedną podwójną/dualną) z kablami z wtykami antenowymi SMA.
Dla lte 800 sygnał dobry. Pokaż parametry sygnału dla lte 1800.
Prędkości lepsze, bo pomału ludzie idą spać.
ju-rek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-10-25, 19:13

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ju-rek »

Wynik dla ustawień 4G 1800

Obrazek

Parametry modemu.

Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: dzejk »

Też nie najgorzej. Jeśli wystawienie routera w oknie, czy na strychu nie wystarcza, to potrzebujesz anteny wielozakresowe, np. 2x atk-502.
ju-rek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-10-25, 19:13

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ju-rek »

potrzebujesz anteny wielozakresowe, np. 2x atk-502.
Taka antena nie wystarczy? Czy ma za mały zysk dBi? ->
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 056_10.htm
ju-rek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-10-25, 19:13

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ju-rek »

Zakupiłem, polecane 2 anteny ATK-502. Po podłączeniu do modemu B525 na 10m kablu najlepsze wyniki uzyskuję przy częstotliwości 4G 1800. (teraz) Anteny zamontowane na balkonie 1 piętrowego budynku i skierowane na BTS.

Obrazek Obrazek

Prędkości sprawdzałem od godziny 16.00 do teraz. Najwyższe to DL 60 i UL 25, w godzinach "szczytu" DL 35-45 i UL 20. Ping najniższy 27, najwyższy teraz 41. Chyba jest dobrze.

Wartości przy 4G 800. (teraz)

Obrazek Obrazek
ScApi
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2017-09-24, 19:18

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ScApi »

Jeżeli dobrze widzę to dla 800 masz 2dBm różnicy w RSRP, 5dB dla RSRQ, SINR identyczny, więc albo jest coś nie tak albo wstrzeliłeś się w inny nadajnik, podobnie chyba wychodzi przy 1800.
ju-rek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-10-25, 19:13

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ju-rek »

więc albo jest coś nie tak albo wstrzeliłeś się w inny nadajnik
W inny nadajnik na pewno nie, bo takiego w tym kierunku nie ma, zresztą sprawdzam po Id/ECID i zawsze jest ten sam. Co do zysku w db, może i mało, ale na samym modemie takich prędkości nie było w prawie 100% doby.

Obrazek

Prędkość spada tylko w godzinach "szczytu" 18-21 i też do min 35mb/s.
ScApi
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2017-09-24, 19:18

Re: Dobór anteny zewnętrznej T-mobile

Post autor: ScApi »

Masz możliwość postawienia modemu na chwilę w miejscu gdzie jest antena ? Bo nawet licząc że antena ma 9dBi realnego zysku 5 spadku na 10m kablu + złączki, ale dochodzi Ci zysk z racji przeniesienia punktu odbioru poza budynek i tłumienność ścian, stąd moje zdziwienie.
ODPOWIEDZ