Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Witam serdecznie użytkowników forum :) Jak moja ranga wskazuje, iż jestem początkującym użytkownikiem forum, lecz gdyby była możliwość otrzymania rangi "zielony" to bym ją posiadał.

Przychodzę do Was z kilkoma problemami - dodam na wstępie, że przebrnąłem przez wiele tematów przyswajając sporo nieznanych i niezrozumiałych mi faktów i nie znalazłem żadnej jednoznacznej odpowiedzi.

Do rzeczy.
Stałem się posiadaczem routera Huawei B525s-23a w sieci T-Mobile. Osiągi na ten moment są zadowalające (ping 30ms i około 20/7 - limit i tak mam 20mb/s). Zasięgu mam 3/5. Router stoi na strychu w świetle okna, roboczo na kartonach, ale w miejscu, gdzie chcę go przenieść (gdzie jest półka, gniazdka itd.), osiągi spadają o ponad połowę. Pomyślałem więc o zamontowaniu anteny z 7 metrowym kablem i zamontować ją w ramie okna, tak by wyszło na to samo. I tutaj moi drodzy zaczynają się schody. Zacząłem się zastanawiać nad zyskiem anteny oraz jeżeli już kupię kierunkową, to gdzie ją skierować.
Zacząłem ustalać, z którym BTS się łączę. Przetrzepałem temat viewtopic.php?t=46043 jednakże, po przełożenu karty z routera do komórki, łapię kreseczkę LTE i od razu przełącza się na HSDPA, więc appką na androida nie mogę sprawdzić eNBI, a programy Huawei Toolbox i LTEWatch nie działają, a skrypt, który znalazłem tutaj na stronie do skompilowania też nie daje mi niezbędnych informacji.

Podsumowując:
a) chciałem dowiedzieć się, z którym BTS się łączę i w którym kierunku ustawić antenę.
b) polecacie bardziej anteny dookólne czy kierunkowe?

CELL_ID: 69011215
RSRQ: od -5dB do -9
RSRP: -99dBm do -100
SINR: 11dB
PLMN: 26002

Z góry dziękuję za pomoc.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: dzejk »

Apka na telefonie ma się łączyć po wifi z routerem, przekładanie karty nie jest konieczne :)
Nowa wersja ltewatch już działa z tym modelem, tylko trzeba wpisać login i hasło do routera w opcjach programu.
Cid, który podałeś to LTE 800 MHz, Szklarska Poręba, ul. Muzealna 3 - maszt PTK Centertel niedaleko dworca PKP. Sygnał słaby.
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

dzejk pisze:Apka na telefonie ma się łączyć po wifi z routerem, przekładanie karty nie jest konieczne :)
Nowa wersja ltewatch już działa z tym modelem, tylko trzeba wpisać login i hasło do routera w opcjach programu.
Cid, który podałeś to LTE 800 MHz, Szklarska Poręba, ul. Muzealna 3 - maszt PTK Centertel niedaleko dworca PKP. Sygnał słaby.
Jak wybiorę zakładkę WIFI w aplikacji Network Signal Info, to nie mam podanych żadnych konkretnych danych.

Na początku wpisałem 69011215 w QuickBTSearch i wyszło mi to samo. I właśnie w ten BTS nie chciało mi się wierzyć, bo oddalony jestem od niego o prawie 13km, a jestem otoczony BTSami. Wszystkie mają LTE800. Czyżby niezbadane były ścieżki sygnału? :zdziwko:
Co do LTEWatch, to po wpisaniu loginu i hasła dostępu na router pojawia mi się:

Obrazek

Jeżeli jest pewność, że to jest ten rzeczywiście ten BTS, to nie pozostaje nic innego jak antena antena.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: dzejk »

O innych apkach mówimy. Mi chodziło o http://www.mediafire.com/file/6164xqf8a ... ger_PL.apk
LTEWatch masz złą wersję, dla routerów fritzbox. Dla huawei jest tutaj http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php
Nie podałeś miejscowości, więc ciężko się odnieść co do nadajników.
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Oba programy śmigają, bardzo Ci dziękuje. Rzeczywiście okazuje się, że wbrew pozorom, jestem zalogowany do BTSa oddalonego o 13km (pewnie w związku z różnicą wysokości - bo ten BTS jest wyżej, a pozostałe są niżej niż miejsce, gdzie mieszkam).

On widzę ma tylko dostępne pasmo LTE 800 jak i wszystkie w mojej okolicy, tylko BTS NetWorks! ma LTE 1800.

1 pytanie - Odległość jest znaczna, więc antena jest nieodzowna, ale niewykluczone, że po założeniu anteny, nie będzie mi odbierać czegoś bliżej, prawda?

2 - W tamtej okolicy, NetWorks! ma BTSy z LTE1800. Wyczytałem, że to jakaś wspólna zabawka Orange i T-Mobile, więc jest nawet szansa, że uda mi się do niego zalogować po zakupie anteny czy nie ma takiej szansy?

3 - I ostatnie pytanie - czy zakładać, że uda mi się zalogować do BTSa NetWorks! z LTE1800 po założeniu anteny (lub gdzieś w okolicy T-Mobile zrobi modernizację do LTe 1800) i zakupić antenę z zakresem 800-2600 - np. taką: https://archiwum.allegro.pl/oferta/ante ... 87135.html czy po prostu zwykłą antenę 800-900 Mhz i w razie konieczności ją wymienić? Czy to nie jest tak, że antena o zakresie 800-900 jest lepszy niż taka 800-2600?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: dzejk »

1. Jeśli inny nadajnik leży "po drodze", to może się tak zdarzyć. Router wybierze mocniejszy sygnał.
2. Tak, możesz się bez problemu zalogować do LTE 1800 od NetWorks!
3. Link obcięło, ale jeśli decydujesz się na wielozakresową, to bierz coś z dipola lub telkobu. Anteny jednozakresowe mają większy zysk, to fakt, ale u Ciebie powinny wystarczyć te pierwsze. Tylko nie bierz najtańszego kabla h155 - dołóż do lmr 240 lub podobnego.
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

No dobra, znalazłem coś takiego, nie za tania, nie za droga, w sam raz :)

https://goo.gl/NvwX5y

Wydaje mi się być przyzwoita, ma złącze SMA i przewód LMR240.

Czegoś lepszego za te pieniądze nie dostanę. Celować w moich warunkach terenowych w coś wyżej czy ta ATK-502 styknie?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: dzejk »

Ok, ale do LTE musisz mieć takie dwie ustawione pod kątem 90 stopni do siebie. Chyba, że nie zależy Ci na prędkości. Masz nawet gotowe zestawy w telkobie i dipolu.
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

dzejk pisze:Ok, ale do LTE musisz mieć takie dwie ustawione pod kątem 90 stopni do siebie. Chyba, że nie zależy Ci na prędkości. Masz nawet gotowe zestawy w telkobie i dipolu.
Podejrzewam, że chodzi o polaryację pionową i pozioma - więc może zrobię obracającą się antenę? :P

Utrudniasz mi życie dzejk, już miałem zamawiać :)

1) https://goo.gl/CXiLSU <- dipol, ma mniejszy zysk i nie wiadomo czy kabel LMR 240
2) https://goo.gl/i3qRma <- telkob, większy zysk, kabel LMR 240

Wybór, chyba, hmm oczywisty? Ale może jest coś czego nie wiem i nie biorę pod uwagę.

@EDIT: Właśnie wałkuję test anten LTE, więc może sam znajdę odpowiedź ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: matek451 »

Zysk 16dBi jaki podaje dla anteny logarytmicznej ATK-502 podziel na dwa i będziesz miał faktyczny. Nawet Chińczyk, który je produkuje nie podaje takiej wartości. Przy wyższych częstotliwościach z takim kablem antena ma kilka dBi zysku, nie podałeś do tej pory lokalizacji gdzie chcesz jej używać.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: dzejk »

Dert pisze:Podejrzewam, że chodzi o polaryzację pionową i poziomą[...]
jest jeszcze ukośna, ale nadal ważny kąt prosty między antenami :P
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

matek451 pisze:Zysk 16dBi jaki podaje dla anteny logarytmicznej ATK-502 podziel na dwa i będziesz miał faktyczny. Nawet Chińczyk, który je produkuje nie podaje takiej wartości. Przy wyższych częstotliwościach z takim kablem antena ma kilka dBi zysku, nie podałeś do tej pory lokalizacji gdzie chcesz jej używać.
Tutaj będzie używana:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 02&zoom=16

BTS z którym się łączę:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 54&zoom=22
CELL_ID: 69011215

Rzędna terenu gdzie mieszkam około 377.00 m n.p.m.
Rzędna terenu gdzie jest BTS około 650.00 m n.p.m.

Screen z LTEWatch:
Obrazek

Sam już mam mętlik w głowie czy antena coś zmieni, bo odległość do BTS to prawie 13km, liczę na złapanie przy użyciu innych pasm (jak np. LTE 1800 z NetWorks!), a jeżeli rzeczywiście te wszystkie anteny to chinole, to przy rzeczywistym zysku 10 dBi i odjęciu strat na przesyle po kablu, to te kilka dBi niewiele może zmienić. Doradźcie coś, bo mam jakiś ogólny zarys tej technologii, ale to wy posiadacie doświadczenie.

@EDIT: Zaczynam się w ogóle zastanawiać czy oprócz szansy złapania LTE 1800 mogę liczyć na jakąkolwiek poprawę sygnału i parametrów.
W razie czego, anteny mogę zawsze zwrócić jak coś pójdzie nie tak. Tylko taka o zysku 10dBi nie zrobi furory. Chyba :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Hermogenes »

Te pomiary to na polu czy w mieszkaniu nie mogłem nigdzie doczytać.poz Hermogenes
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Hermogenes pisze:Te pomiary to na polu czy w mieszkaniu nie mogłem nigdzie doczytać.poz Hermogenes
Router zlokalizowany jest na strychu, więc w sumie można dodać jakieś 7m,czyli rzędna terenu to jakieś 384m n.p.pm. a BTS 650m n.p.m. + sama wysokość BTS
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Hermogenes »

Na strychu za szybą czy pod blaszanym dachem.poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: matek451 »

W tej lokalizacji wymusiłbym na routerze LTE1800 oraz agregację LTE1800+800 i sprawdził parametry sygnału i CID BTS-a oraz prędkości. Najbliższy BTS NetWorks z LTE1800 i LTE800 T-Mobile w Jeleniej Górze ul. Cervi 14.
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Hermogenes pisze:Na strychu za szybą czy pod blaszanym dachem.poz Hermogenes
W swietle okna. Wszystko z grubsza napisałem w 1 poscie.
matek451 pisze:W tej lokalizacji wymusiłbym na routerze LTE1800 oraz agregację LTE1800+800 i sprawdził parametry sygnału i CID BTS-a oraz prędkości. Najbliższy BTS NetWorks z LTE1800 i LTE800 T-Mobile w Jeleniej Górze ul. Cervi 14.
Jestem w stanie złapać wylacznie 80 MHz. Po ustawieniu na 1800 nie mam neta. Ten nadajnik jest zlokalizowany okolo 30-40m nizej, dlatego chyba nie lapie innych w okolicy 2-3km tylko ten oddalony o 13km, ktory jest wyzej.

Sprobuje zmiany pasm jeszcze raz i zobaczę czy BTS sie zmieni.

EDIT:

Wymuszałem zmiany programem HManager na Androida.

LTE800:
Obrazek

LTE800+1800(ten sam BTS co 800)
Obrazek

LTE1800:
Obrazek

Na LTE 1800 łapie mi masz w Podgórzynie ul. Nowa 4, czyli oddalony o jakieś 4km.

Prędkości to 29 DL / 7 UPL na LTE800 i 800+1800, na LTE 1800 wyszło mi ~ 3/0,5
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Zeby już nie edytować kolejny raz posta, napiszę nowego, żeby było czytelniej. Jak widzieliście wyżej, zrobiłem test na LTE 800 i złapało ten sam BTS. Podobnie przy 800+1800. Ale już po wymuszenia pasma 1800, złapało inny BTS. Ustawiłem więc router za okno, w kierunku tego innego BTS, gdzie łapało mi LTE1800 i wyszło tak:

800 (RSRP -104, DL/UL 8/4)
potem 800+1800 (i wychodziło mi RSRP w granicach -102 do -108 i DL/UL 10/12)
potem 1800 (RSRP podobne jak wyżej, w granicach -104 do -108 i DL/UL 8/20)

Wydaje mi się, że jest potencjał, wystarczy tylko kupić anteny (którąś z tych wyżej czy coś innego?), zamontować je i poświęcić z godzinę na ustawienie w stronę konkretnego BTSa. Metoda prób i błędów, aż od osiągnięcia zadowalającego zysku i odpowiednich parametrów
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Hermogenes »

Ja bym dołożył do ATK-504 ma trochę węższe kąty i będzie bardziej selektywna na wybór stacji. poz Hermogenes
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Hermogenes pisze:Ja bym dołożył do ATK-504 ma trochę węższe kąty i będzie bardziej selektywna na wybór stacji. poz Hermogenes
Tak też chyba zrobię. Miałem plan kupić 2xATK-502 i kabel 10m LMR240, ale kupię 2xATK-504 i kabel najkrótszy możliwy i dam gdzieś router blisko. Prąd sobie dociągnę, a nie stracę dBi na długości przewodu.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Hermogenes »

Długość kabla nic nie ma do dBi ma natomiast do decybeli mocy dBm ,ale to to tylko małe sprostowanie .poz Hermogenes
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Hermogenes pisze:Długość kabla nic nie ma do dBi ma natomiast do decybeli mocy dBm ,ale to to tylko małe sprostowanie .poz Hermogenes
Kwestia mojej niewiedzy :) Ale o to mi chodziło :)

Tylko teraz - brać antenę od:
Telkobu:
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
Zawyżone dBi

czy

Dipola:
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 054_10.htm
Tutaj podobno zbadany rzeczywiście zysk, kabel ten sam co w przypadku Telkoba.

Dipol jeżeli chodzi o strukturę firmy wydaje się sprawdzonym przedsiębiorcą, przy czym Telkob zawyża dBi (jak handlarze chińszczyzny z allegro) i jest to jakaś mniejsza firma.

Czy może polecacie coś jeszcze innego w podobnych pieniądzach?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: dzejk »

Ta z dipola ma jeszcze taką zaletę, że dobry kabel jest wlutowany bezpośrednio w antenę.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: damian00716 »

czy ja wiem, czy to zaleta? niektórym utrudni to wymianę na krótszy/ dłuższy kabel w razie czego. Jeśli lutowanie jest takie samo jak w ATK10 to końcówka kabla jest jedynie pobielona cyną oraz skręcona do płytki i tyle, co w sumie jednak zaprzecza to temu co piszę i jest zaletą w stosunku do tej z telkoba choć można pewnie by było podpiąć i tamtą w identyczny sposób jak dipolową, jednak nie wiem czy obudowy są zdejmowalne i nie każdy ma lutownice i chęci :) - oczywiście mogę się mylić
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

dzejk pisze:Ta z dipola ma jeszcze taką zaletę, że dobry kabel jest wlutowany bezpośrednio w antenę.
damian00716 pisze:czy ja wiem, czy to zaleta? niektórym utrudni to wymianę na krótszy/ dłuższy kabel w razie czego. Jeśli lutowanie jest takie samo jak w ATK10 to końcówka kabla jest jedynie pobielona cyną oraz skręcona do płytki i tyle, co w sumie jednak zaprzecza to temu co piszę i jest zaletą w stosunku do tej z telkoba choć można pewnie by było podpiąć i tamtą w identyczny sposób jak dipolową, jednak nie wiem czy obudowy są zdejmowalne i nie każdy ma lutownice i chęci :) - oczywiście mogę się mylić
Wiadomo, złącze to strata. A konkludując? Gdybyście mieli wybierać pomiędzy tymi dwoma, to którą byście wybrali? Telkob 17dBi na pewno nie wyciągnie, to wiem nawet ja - laik, więc prędzej uwierzę w to 8-9dBi od dipola. Różnica w pieniądzach nie jest taka straszna, dlatego mam dylemat.

Przeczytałem testy anten LTE i masę tematów, ale nikt jednoznacznie nie powiedział, którą antenę wybrać - więcej przewija się postów na temat wyboru Telkobu.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: damian00716 »

Ja <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> DIPOLA, max zysk jaki podają producenci (Chińczycy) dla tego typu anten to 11dBi. Jak czytałeś tematy to wiesz, że wiele osób potwierdziło, że zysk tej Telkoba jest poniżej nawet tych 11dBi. Sam niedługo też będę kupować podobną antenę jak ta od Telkoba tylko, że z Chin :)
Dert
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2017-11-07, 08:48

Re: Router B525 - ustalenie BTS i rodzaju anteny

Post autor: Dert »

Dzień dobry

Wracam po długiej nieobecności i wracam do tematu zakupu kolejnej anteny - testowałem ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 od dipolu i wyszło mizernie (3dBi zysku, ale nie wiem czy antena nie była walnięta).

Co na moment obecny polecicie na pasmo 800-1800?

Biorę pod uwagę:

http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
ODPOWIEDZ