Jaka antena na dość krótki dystans

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KoKa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-18, 21:13

Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: KoKa »

Witam, zastanawiam się jaką antenę wybrać gdy do bts'a nie jest zbyt daleko ale istnieją na drodze przeszkody takie jak budynki i drzewa.
Do btsa mam około 0.55Km http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 13&zoom=16
Chodzi o ten w Jedlinie-Zdrój, mieszkam na południowy wschód od niego.
Dostałem od kolegi modem na usb Huawei E3272 z kartą nju mobile i w danym momencie wskazuje on

RSSI: -79dBm
RSRP: -99dBm
Sieć: LTE

Co ocenia na 2/5 kresek zasięgu, dzisiaj jest trochę brzydsza pogoda więc może to dlatego.

Zazwyczaj są 3 kreski i -71dBm RSSI, nie pamiętam jaki jest odczyt RSRP (Nie wiem co one oznaczają, ale chyba im większy [mniej na minus] tym lepszy)
Prędkości które osiągam są różne ale zazwyczaj jest to ponad 20/20. Najwyższy download jaki zaobserwowałem to 64Mbps, na steamie wskaźnik prędkości pokazywał 8.5MB/s. Teraz speed test wskazuje 34Mbps download i 18Mbps upload.
Są to odczyty gdy modem jest w mieszkaniu, gdy go przyłożę do okna jest koło 4dBm więcej czyli gdzieś -69dBM a jak wystawie go za szybę to jest -65dBM przy ładnej pogodzie myślę ze było by -63dBm

Nie mam zbytniej możliwości umieszczenia anteny wysoko, bardziej właśnie chodziło by o wystawienie jej na zewnątrz aby pominąć ściany i szybę, wisiała by maksymalnie 4-6 metrów nad ziemią.

Antenę podłączył bym do E5186s-22a lub czegoś podobnego, ten polecił mi mój kolega ale jeszcze nie kupiłem routera.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: matek451 »

A jaki to operator? Na naszcie Emitela Jedlina -Zdrój działa LTE1800NetWorks oraz kilka pasm LTE Play. Do tego Plus ma tam LTE1800Aero2 i LTE800Sferii.
KoKa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-18, 21:13

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: KoKa »

Nju mobile, to będzie orange
KoKa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-18, 21:13

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: KoKa »

Czy NetWorks to orange + t-mobile? Skoro nju mobile to orange, czy oznacza to, że modem łapie częstotliwość 1800Mhz i taką antenę powinienem kupić?
Chciał bym przy okazji podbić temat :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: dzejk »

tak
KoKa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-18, 21:13

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: KoKa »

Czyli antena 1800Mhz, mógł bym jeszcze prosić o jakąś bardziej rozwiniętą odpowiedź na temat jaki kształt(?) anteny był by najbardziej optymalny na taką odległość/przeszkody? Długa trójkątna, kwadratowa płaska czy może paraboliczna? Jaką moc? I czy brać antenę 2x, pionowo i poziomo?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: dzejk »

bierz sprawdzoną, czyli dualny panel od cybertecha.
KoKa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2017-11-18, 21:13

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: KoKa »

http://www.cybertech.com.pl/p116,antena ... -mimo.html czy http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html ?

Ta 15dBi ma w tytule 1800-2100 jakby była wielozakresowa a w opisie można przeczytać że jest dedykowana 1800Mhz, jak to z tym jest?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaka antena na dość krótki dystans

Post autor: dzejk »

Pasmo 2100 jest dość blisko, więc antena też na nim działa, chociaż z mniejszym zyskiem.
ODPOWIEDZ