Jaka antena do LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wojtek Pułtusk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2017-11-20, 22:17

Jaka antena do LTE

Post autor: Wojtek Pułtusk »

Witam wszystkich, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość

Moje urządzenia to router Huawei B593s-12, karta Polsat Cyfrowy. Nie mam anteny zewnętrznej, ale będę zmuszony chyba kupić bądź zmienić operatora. Moje pytanie brzmi jaką antenę kupić aby polepszyć parametry? I czy jest w ogóle sens?

Obecnie osiągam takie parametry połączenia:- RSRP -107 , RSRQ -14 ( wartości co chwilę skaczą w tym przypadku). Downolad waha się od 0,2 do 8 Mb/s nocą.
Najbliższy nadajnik wg BTSearch jest w odległosci 1700 m (Pułtusk, ul Kolejowa - komin PEC). Są to PLUS UMTS 2100, AERO2 LTE 1800, SFERIA LTE 800.

Profil powierzchni również pokazuje jakieś zabudowania, ale poniżej czerwonej kreski.

Proszę o radę, czy coś pomoże zakup anteny zewnętrznej, jeśli tak to jakiej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: matek451 »

Podziękuj za internet CP/Plusowi, zrób testy T-Mobile i Play. Inwestycja w internet od CP to pomyłka. Na B593s-12 możesz korzystać z Play na RBM na Kartę 5 i usługi Darmowy Internet LTE bez limitu. Abonament to T-Mobile, za 45/55 zł na m-c internet bez limitu i B525 za 1 zł.
wlodek242
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-11-21, 11:31

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: wlodek242 »

Dzień dobry


Przydałaby mi się pomoc kogoś z fachową wiedzą po pierwsze przy wyborze operatora a potem ewentualnie anteny. Mogę pojeździć pod BTSy i posprawdzać. Nie wiem czy moim telefonem da radę, bo chyba nie wymuszę pasma (Lenovo P2), ewentualnie mogę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> modem Netgear LB2120- tyle, że na nim chyba też nie wymuszę. Chyba, że jakiś program diagnostyczny na lapka i wtedy. Nie wiem jak to działa więc proszę podpowiedź.



Obecnie mam modem Netgear LB2120 LTE 4 generacji czyli bez agregacji pasm, połączony z Asus RT-AC68u.

1) Poniżej moja przybliżona lokalizacja względem BTSów - na końcu linii lecącej od jednego BTSa.
Honeyview_Screenshot (13).png


Testowałem sobie 4 najpopularniejszych operatorów. Robiłem pomiary w różnych porach. Orange (pomimo chyba lepszych wyników upload i download) razem z T-Mobile dość często przełączają się na 3G. W sumie współdzielą BTSy więc to chyba nic dziwnego. Właściwie to T-Mobile nawet ostatnio częściej w tym 3G. Plus miał zdecydowanie średnio najmniejsze rezultaty. Play ma komplet częstotliwości LTE na każdym z tych dwóch najbliższych masztów. T-Mobile i Orange 800 i 1800. Ten maszt, od którego leci linia zasłania mi jedynie jeden rząd brzóz (nie ma liści więc go widzę ) Jeden Orange/T-Mobile na południe ode mnie podobnie. Dwa pozostałe jeszcze nie wiem bo muszę wejść na dach. Z Playem jedna dziwna rzecz, raz download 30/60Mb i upload 0,1 Mb, innym razem download 1 Mb a upload już normalny 4/5 Mb. Czasem zrównoważone kilkanaście na kilka Mb. Generalnie wszyscy mają RSRP wahające się -106 do -113, z czego Play bliżej tego 106, RSRQ Play w okolicy -8, pozostali -12 i gorzej. Wyniki generalnie skaczą dla wszystkich sieci.

Na Netgearze można sprawdzić parametry jak poniżej. Podaję dla wszystkich 4 sieci to może się wypowiecie jaką byście <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> sieć i co z tymi antenami. Przy tym modemie agregacji nie ma ale może jakaś antena wielozakresowa skierowana na nadajnik Playa? Co prawda bez agregacji ale może by sobie przełączał. A może jeszcze jakiś inny modem jednak :) Mam parę dni, żeby odesłać jak coś. A może wcale nie trzeba się tak spinać na tę agregację? W sumie wczoraj odpaliłem wieczorem CSa i grałem online bez problemów. Wszelkie filmy jakie próbuję odpalić z YT chodzą jak na razie bez problemu. Pomimo braku anten zewnętrznych. Chciałbym czasem pograć online, obejrzeć coś na Netflixie, itp. Co Wy sądzicie?

Orange:
Honeyview_Screenshot (4).png
Honeyview_Screenshot (5).png

T-Mobile
Jakoś mi tu podmienia pliki i nie mogę ogarnąć sorki ale zorientujecie się. W plikach są nazwy operatorów.
Honeyview_Screenshot (6).png
Honeyview_Screenshot (7).png

Play
Honeyview_Screenshot (8).png
Honeyview_Screenshot (9).png


Plus
Honeyview_Screenshot (10).png
Honeyview_Screenshot (11).png

Temat dla mnie wydaje się dość skomplikowany. A to na jakie częstotliwości, czy kierunkowa, czy aby nie za słaba, czy nie za mocna, jaki kabel i czy nie za długi, wielozakresowa, kierunkowa czy nie... i tak dalej.

I jeszcze sam montaż mnie zastanawia - w sumie mógłbym ją na kominie zamontować ale jakoś nie przewidziałem przejścia na kable; mam dachówkę ceramiczną więc może mógłbym wymieć jedną dachówkę (jakoś) na taką na przewody, a może po prostu da się podłożyć taki kabel pod dachówkę, albo coś jeszcze mądrego podpowiecie. A może taka na antena na elewacji, czy po prostu na parapecie? No generalnie rzucam temat, żeby się ktoś zorientowany wypowiedział. Będzie to pomocne dla tak niezorientowanych jak ja :) Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne odpowiedzi.
wlodek242
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-11-21, 11:31

Re: Jaka antena do LTE

Post autor: wlodek242 »

Czytając jedną recenzję odnośnie Netgeara natrafiłem na takie coś:

NETGEAR 6000450 MIMO 2 TS-9 Antenna for Aircard Mobile Hotspots and USB Modems


https://www.netgear.com/service-provide ... -techspecs

https://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=9 ... ARD-US&w=c
ODPOWIEDZ