Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WrOO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-26, 18:07
Lokalizacja: Poznań

Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: WrOO »

Witam, mam problem z dostępem do Internetu w domku letniskowym który znajduję się w lesie. Do najbliższego nadajnika nie jest daleko ok 1,5 km, problem stanowi las i ukształtowanie terenu. Na telefonie internet działał bardzo słabo tzn. zazwyczaj było EDGE, rzadko 3G. Dzisiaj kupiłem Router TP-Link TL-MR6400 i jest poprawa zasięgu tzn przeważnie 1 kreska LTE, ale nadal zdarza się żę gubi zasięg i przełącza na 3G.
Myślę o zastosowaniu anteny zewnętrznej, tylko nie wiem jaki model wybrać i co sprawdzi się najlepiej w warunkach leśnych. Proszę o pomoc :mur:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: matek451 »

Przecież na LTE a pierwszym screene nie łączysz się z BTS-em LTE800 Orange Chojno tylko z Sierakowem. Połączenie z Chojnem na drugim screene. Parametry sygnału praktyczne wykluczają poprawne działanie, jaka to lokalizacja ?
WrOO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-26, 18:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: WrOO »

No możliwe, przyznam się że nie za bardzo ogarniam temat, dlatego szukam pomocy na forum :mur:
Odległość od nadajnika w Chojnie ok 1,5 km
Odległość od nadajnika w Sierakowie ok 10-12 km

Lokalizacja:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 74&zoom=15
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: matek451 »

Widać ze nie ogarniasz bo kupiłeś MR-6400m wystaw go za oko i pokaż parametry sygnału. Masz kawałek do BTS-a w Chojno więc to -129dBm z niego na MR-6400 coś za słabe.
WrOO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-26, 18:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: WrOO »

Ok tak zrobię, będę tam w piątek. Od strony Chojna mam ok 1km lasu za oknem, od strony Sierakowa lasu nie ma może dlatego łapie sygnał.
A tak z ciekawości co ci nie pasuję w TP-Linku TL-MR6400 ? Skusiła mnie promocja, kupiłem za 299zł w Komputroniku na Black Friday. Zapewne polecił byś mi jakiegoś Huawei B525 lub B593 :P Potrzebowałem prosty tani nowy router a nie jakąś używkę z allegro.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: radius »

Nie jest wcale tańszy niż Huawei B315, gdzie ocenisz jakość połączenia poprzez odczyt RSRP, RSRQ i SINR. Tu zaraz się okaże, że nigdzie w MENU nie ma takiej pozycji.
Do Huawei B315 wgrasz zmodyfikowane FW i odczytasz eNB, CellID po którym zidentyfikujesz stację z jaką się łączysz. Na TP-Linku wątpię, że będą takie zakładki.
Jeśli nie chcesz wgrywać to kupujesz z Plusa, bo on ma najmniej zablokowany soft i dużo widać w LTEWatch czy Toolbox. TP-Link z tymi programami działać nie będzie.
No i LAN 100 Mb/s. Na 800 tyle nie osiągniesz, ale przy dobrym wietrze na 1800 czy 2600 można już to przekroczyć, ale wtedy router Ci przytnie.
Nie wiem jak inni, ale ja w tym urządzeniu pozytywów się nie doszukuję.
A jeszcze kwestia anteny. Żeby się nie okazało, że tam nie ma SMA tylko RP-SMA.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
WrOO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-26, 18:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: WrOO »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, być może nie kupiłem najlepszego routera w tej cenie, no ale teraz już musi taki pozostać. Nie chodzi mi o o jakiś mega szybki internet mobilny, te 5-6 mb które widać na screenie jest dla mnie wystarczające, chciałbym tylko żeby nie zrywało połączenia i LTE było bardziej stabilne. W piątek wystawie router za okno i dodam zrzuty z Network Cell Info. Pozdrawiam
WrOO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-26, 18:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: WrOO »

Witam, wystawiłem router za okno i zrobiłem pomiary sygnału.
1 i 2 screen to okno w stronę Sierakowa, 3 screen to okno w kierunku wsi Chojno. Proszę o poradę jaką antenę mam zastosować w celu poprawy sygnału?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: matek451 »

Ale to są screeny z połączenia na telefonie a nie na routerze. Na dodatek na 3G, pierwszy screen to UMTS900HSPA+ NetWorks z Chrzypska Wielkiego. Dwa pozostałe to UMTS900HSPA+ NetWorks z Chojna. Potrzebne są parametry sygnału LTE
WrOO
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-26, 18:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: WrOO »

Tak są to screeny telefonu połączonego z siecią WiFi. W miejscu gdzie ten router będzie używany nie ma komputera i nie będzie. Internet ma służyć do obsługi Smart TV, Netflixa i pozwolić na lepsze parametry odbioru internetu na smartfonie / tablecie. Dom znajduję się na polanie ale dookoła są wysokie drzewa i las dlatego LTE jest tam trudne do uzyskania dlatego poszukuję jakiejś anteny która wzmocnij sygnał. Stabilne połączenie 3G też mnie zadowala. Zastanawiam się czy w takim wypadku lepsza by była antena kierunkowa typu ATK 10/20 czy jakaś panelowa a może dookólna ??
Awatar użytkownika
Grupens
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 183
Rejestracja: 2006-11-22, 23:32
Lokalizacja: Wlkp

Re: Problem z zasięgiem LTE - Puszcza Notecka

Post autor: Grupens »

W miejscowości Chojno masz LTE 800 w sieci Orange oraz T-mobile (Networks). Dwie anteny ATK-20.
Deformują nas formuły.
ODPOWIEDZ