Dobór anteny kierunkowej

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
snaffy
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2017-03-05, 15:56

Dobór anteny kierunkowej

Post autor: snaffy »

Taka sytuacja: do przedwczoraj korzystałem sobie z Internetu mobilnego PLUSA logując się do bts'u zaznaczonego na żółto. Agregacja 1800+2600, śmiał całkiem nieźle. Wczoraj na 12-piętrowym wieżowcu w centrum Słubic, na którym PLUS miał UMTS 2100, (Bts zaznaczony na niebiesko), zaobserwowałem kilku panów uwijających się przy antenach...no i skończyło się dobre....;-( Ja, podobnie jak większość abonentów Plusa z mojego miasta, zostałem obdarzony nowym LTE 1800Mhz. Niestety od razu maksymalnie przeciążonym... O połączeniu z poprzednim bts'em z uwagi na słabszy sygnał nie ma mowy (dystans podobny, ale jest na maszcie dużo niższym niż ten nowy na bloku) Potrzebuję prawdziwie kierunkową antenę, która pozwoli mi połączyć się ponownie z "żółtym" bts'em,Na pasmo 1800+2600, ewentualnie samo 1800 wystarczy. Moja pozycja zaznaczona na fioletowo. Co radzicie?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: dzejk »

dualna antena panelowa, np. od cybertecha.
snaffy
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2017-03-05, 15:56

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: snaffy »

dzejk pisze:dualna antena panelowa, np. od cybertecha.
A co z kątami promieniowania? Tu pomiędzy bts'ami jest niby różnica 70 st. Taki prosty panel nie będzie mi złapał sygnału silniejszego przekaźnika z boku? Kiedyś miałem do czynienia z "kierunkowym" panelem, który logował mnie z bts'em zza swoich pleców...
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: ml13 »

Jaki masz router? W większości routerów mozesz wymusić agregacje 2600+1800 za pomocą skryptu który jest na forum
Obrazek
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: key »

snaffy pisze:A co z kątami promieniowania? Tu pomiędzy bts'ami jest niby różnica 70 st.
Anteny panelowe kat otwarcia, w twoim wypadku pewnie okolo 30°. Wszystko poza tym katem jest niewidoczne. Przykladowe rysunki znajdziesz n.p. tu:
http://www.bestpartner.pl/katalog/39/An ... obile+Plus)
Nie pomagam na PW.
snaffy
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2017-03-05, 15:56

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: snaffy »

ml13 pisze:Jaki masz router? W większości routerów mozesz wymusić agregacje 2600+1800 za pomocą skryptu który jest na forum
Mam DWR-966 wiec skrypt odpada. Jednak wymuszenie na nim tak jak piszesz agregacji 1800+2600 nie gwarantuje, że modem połączy się akurat z tym bts'em. Wystarczy, że zaczepi się na tej silniejszej 1800-tce i z agregacji nici.
Tym niemniej Plus po 3 dniach w końcu odkręcił kurek z netem na tym nowym przekaźniku. W dzień idzie przyzwoicie ok 60 Mbit, wieczorem okresami spada do 5 Mbit. W zanadrzu mam fajny UMTS, także na razie nie będę wychodził z anteną.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: matek451 »

Ale w Plusie na 3g są limity, no i te 5Mb/s w Plusie na LTE to jest żart z klienta ale skoro ciebie zadowala to korzystaj.
snaffy
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2017-03-05, 15:56

Re: Dobór anteny kierunkowej

Post autor: snaffy »

matek451 pisze:Ale w Plusie na 3g są limity, no i te 5Mb/s w Plusie na LTE to jest żart z klienta ale skoro ciebie zadowala to korzystaj.
Matek oczywiście, że wolałbym 200 Mbit:-) Ale jest jak jest. Nie jestem heavy userem, mam umowę na 70 GB na miesiąc i się w tym mieszczę. Do tego "żółtego" Bts'u mam przez blok, czyli musiałbym wyjść z anteną ponad dach, co oznacza ok 3m masztu zamocowanego do balustrady balkonowej.
Jakby ktoś miał jakąś konkretną, sprawdzoną antenę, to chętnie posłucham opinii. W wolnej chwiki pomyślę, może potestuję.
ODPOWIEDZ