Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
4timepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-01-17, 10:00

Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: 4timepi »

Witam. Proszę o pomoc w dobraniu anteny LTE. Korzystam z Orange i modemu Huawei E3372. Niestety nie posiadam na tę chwilę dokładnych wyników, ale łącze jest przyzwoite. Bez żadnej anteny jest stabilnie, a prędkości są w okolicy DOWN: 4Mbit / UP: 2Mbit. BTS Orange (LTE800) jest oddalony o około kilometr. Modem niestety znajduje się na parterze otoczony blokami z każdej strony. Domyślam się więc, że antena kierunkowa bez jakiegoś wysokiego masztu nic tutaj nie pomoże. Stąd na myśl przyszły mi anteny dookólne. Czy możecie polecić jakąś, albo inne rozwiązanie które pozwoli mi poprawić parametry łącza? Modem wspiera MIMO, mam możliwość wystawienia anteny na zewnątrz (nie tylko magnes na parapet :) ale również uchwyt + antena panelowa lub duży patyk). Będę wdzięczny za pomoc. Niestety póki co nie mam fizycznej możliwości wykonania dokładniejszych pomiarów. Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: key »

Jst dokladnie odwrotnie - anteny kierunkowe pozwalaja na wybor konkretnego BTSa. Dookolne przenosza tylko punkt odbioru na zawnatrz - ten typ dziala w odbiornikach bedacych w ruchu, n.p. na dachu samochodu.

Pomoc dostaniesz po podaniu paru detali:
- potrzebne czestotliwosci (byc moze inne BTSy sa tez osiagalne)
- potrzebne wzmocnienia
- informacja gdzie mieszkasz i w ktorym kierunku mozesz ustawic antene
Nie pomagam na PW.
4timepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-01-17, 10:00

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: 4timepi »

Rozumiem mniej więcej jak działa antena dookólna, ale czy w moim wypadku gdy nie mam możliwości "zobaczyć" anteną kierunkową BTSa, a tylko ustawić ją w kierunku bloków za którymi jest BTS poprawi jakość transmisji? Czy ukierunkuje sygnał w blok co w rezultacie da jeszcze gorsze wyniki?

Adres - środek bloku, parter:
https://www.google.pl/maps/place/Stanis ... 4401?dcr=0

BTSy w okolicy:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 09&zoom=15
Na Wojska Polskiego (bez LTE) oraz na szpitalu (LTE800)

Co do wzmocnienia, nie wiem. Nie chciałbym wydać za dużych pieniędzy (max. 200zł?) i możliwie poprawić sygnał.
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to trzeba sprawdzić jak działają wszystkie pasma LTE na BTS-ie NetWorks na Szpitalu bo tam jest LTE2600, LTE800 T-Mobile i wspólne z Orange LTE1800NW. Na dodatek najbliższy BTS NetWorks jest na W.Polskiego i tam działa tylko LTE1800NW i to pewnie z nim się łączysz, Takie same na ZEC i na Cichej 5. Sprzęt do LTE czyli E3372 słaby, na BTS-ie na szpitalu działa agregacja pasm LTE-A. Jaka to wersja E3372 zwykła, hilink?
4timepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-01-17, 10:00

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: 4timepi »

W tej chwili jest RAS wpięty do routera co nie do końca do mnie przemawia. Planuję przeprogramować go na hilink. Mam jeszcze E3276 hilink jeżeli miałby być lepszy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: matek451 »

Modowane FW na E3372 Hilink pozwala wymuszać konkretne pasma LTE. Niektóre HiLinki wspólpracuja też z LTEwatchH i Toolbox 0.9. Wybór E3372 wersja zwykła i jakiegoś routera USB obsługującego go w RAS to nieporozumienie. w tej lokalizacji gdy jest zasięg z trzech pasm LTE na szpitalu oczywistym wydaje się router z agregacja pasm LTE i antena zewnętrzna pod agregację. ale najpierw trzeba wykonac testy tych pasm z BTS-a na szpitalu.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: key »

Nie rozumiem, dlaczego wyniki anteny kierunkowej mialy by byc gorsze niz w antenie dookolnej - kierunkowa zbiera wycinek kola, dookolna wszystko. Jesli chesz zlapac sygnal odbity, to nie celujesz w nadajnik tylko w kierunek z ktorego pochodzi odbicie.

Zwroc uwage, ze anteny o tym samym wzmocnieniu maja punktowo wiekszy zysk w przypadku anteny kierunkowej.
Nie pomagam na PW.
4timepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-01-17, 10:00

Re: Dobór anteny raczej nie kierunkowej (teren mocno zabudowany)

Post autor: 4timepi »

Panowie dziękuję za odpowiedzi. Już sporo się nauczyłem. Z agregacją chyba sobie odpuszczę, bo musiałbym wymieniać praktycznie cały sprzęt który posiadam. Rozumiem, że nie ma na rynku modemów USB z agregacją pasm?
Przerobię E3372 na hilink, spróbuję ewentualnie również z E3276 hilink. Używam routera Mikrotik i chciałbym przy nim pozostać. Przejadę się pod BTSy i spróbuję wymuszać różne pasma. Po pomiarach zdecyduję jaką antenę wybrać.
ODPOWIEDZ