pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cbl112
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-01-24, 10:28

pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: cbl112 »

Czesc
Co do internetu badz komputerow jestem totalnie zielony i stad moj post wlasnie tutaj
Posiadam interent z Cyfrowego polsatu PLUS lte, posiadam router HUAWEI B525s-23a
Zasieg jest dosc slaby 1 max 3 kreski z 5 pomimo ze miaszkam praktycznie w centrum katowic kolo spodka
Zastanawiam sie nad zakupem anteny aby wzmocnic odbior sygnalu LTE
i tu jest moja prosba o pomoc w doborze anteny tak do 150zl prosze o jakies linki do aukcji badz modele anten
Dzieki
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: matek451 »

Kreski interesują panienki na testach ciążowych, nas parametry sygnału i CID BTS-a na poszczególnych pasmach LTE w Plusie. do wymuszania pasm LTE na B525 i agregacji służy http://www.mediafire.com/file/99t05l2dv ... 1.1_PL.apk wymuś po kolei LTE1800, LTE800 i LTE2600, sprawdź też LTE2100 i LTE900. Pokaż screeny, zrób n każdym speedtesty. Nie licz na wiele, wybrałeś tragicznie czyli CP. W okolicy działa kilka BTS-ów LTE1800Aero2 i dwa z wolnym LTE800sferii. Brak pozwoleń na LTE2600 Plusa, na Korfantego 55 pozwolenia na LTE2100 i LTE900 Plusa ale pewnie nie działają. Jakie masz problemy z tym CP, jakie prędkości w szczycie?
cbl112
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-01-24, 10:28

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: cbl112 »

znaczy pedkosci nie sa tragiczne. Problemu wyglada na tym ze na gierkach internetowych mam lagi ping skacze do 200ms gdzie rodzina na drugim koncu polski ma ten sam internet i dziala im to bez problemu. mozna jakos ten plik otworzyc na komputerze?
Link do testa
http://wrzuc.se/i/5a699b3a805de
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: matek451 »

A kogo interesują testy z 10 rano? I co ma wspólnego z tym jak działa CP w Katowicach z drugiego krańca Polski? Zrób wspomniane testy a speedtest i ping badaj wieczorem.
cbl112
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-01-24, 10:28

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: cbl112 »

No dobra to powiedz mi jak wlaczyc ten plik co mi dales w linku aby sprawdzic jakie pasma mam dostepne.. ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: matek451 »

Aplikacja HManager działa na telefonie z android, pobierasz ja i instalujesz. telefonem łaczysz się po WiFi z B525 i w tej aplikacji logujesz się na B525 pod adres 192.168.8.1 w ten sposób wymusisz w Hmanagerze konkretne pasma LTE i agregacje na B525. Pokaże też CID BTS-a i parametry sygnału LTE na każdym z pasm.
cbl112
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-01-24, 10:28

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: cbl112 »

ok zainstalowalem :szok:
wieczorem powymuaszam i porobie speedtesty. tak kolo 21
cbl112
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-01-24, 10:28

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: cbl112 »

800
Obrazek
1800
Obrazek
2100
Obrazek
2600
Obrazek

z teraz bez speedtesta
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

Myślę, że mogę włączyć się w tym wątku, gdyż mam podobną (chociaż nie do końca) sytuację.
Otóż kilka miesięcy letnich przebywam w kempingu położonym w lesie koło Żarek. Wykupuję kartę pre-paid na Plusa, którą wkładam do modemu HUAWEI E398 (LTE USB Modem), potem modem do routera. Do modemu podłączam również antenę zewnętrzną (taką małą, dookólną, którą zastałem w zakupionym domku).
Problem jest taki, że łączność jest fatalna, są okresy gdy w ogóle nie ma sygnału. Czy da się coś zrobić, żeby to polepszyć?
Poczytałem trochę to forum, ale bardzo dużo rzeczy nie ogarniam.
W tym wątku doczytałem się, że muszę mieć smartfona z androidem i zainstalować aplikację HManager. Nie rozumiem tylko jak połaczyć się po WiFi z B525 (skąd <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> WiFi?)
Przepraszam z góry za być może (dla innych) głupie pytania, ale jestem w tej materii (jak przedpiśca) zupełnie zielony.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: matek451 »

Zacznijmy od zasięgu Plusa. Najbliższy BTS to Poraj, na nim działa LTE1800Aero2 i LTE800Sferii. Na LTE800 lepszy zasięg ale tylko 5MHz pasma w MIMO2x2 więc szybko nie jest z założenia. Na nim też 3G z UMTS900HSPA+. Takie same BTS-y w Żarkach i Lgocie-Nadwarciu 56. Do nich 5 i więcej kilometrów przez lasy. E398 z Plusa/CP nie obsługuje LTE800, działa na UMTS900 i LTE1800. W takim rejonie małe szanse na LTE1800 tym bardziej na takiej pseudo antenie. Do LTE1800 potrzebna antena kierunkowa na to pasmo o dużym zysku. Ewentualnie korzystasz z LTE800 lub 3G na UMTS900 i antenie na to pasmo, do LTE800 konieczna wymiana modemu na taki z LTE800 a przyszłościowo i LTE900 bo Plus zaczyna stosować to pasmo w zamian za LTE800(pozwolenia Sferii do końca roku).
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

matek451 pisze:Zacznijmy od zasięgu Plusa. ...........
Serdeczne dzięki za zainteresowanie się tematem. Oczywiście niewiele z tego zrozumiałem. Poradź proszę, co powinienem zrobić, żeby uzyskać jak najlepszą jakość odbioru? Czy inne sieci nie będą lepsze?
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

Czy nikt mi nie pomoże i nie powie co mam dalej robić? Tylu tu mądrych ludzi ....
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: robertnik »

To ta lokalizacja? Jeśli tak to najbliżej masz Tmobile i Play. Jeśli mowa o domku z avatara, w zasadzie okolicy to raczej Tmobile, bo jeśli coś się przebije to na 800MHz, a tam on ma więcej niż Play.
Wystawianie anten w połowie wysokości drzew, ma mizerny sens, no ale możesz próbować ATK 20.
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

robertnik pisze:To ta lokalizacja? Jeśli tak to najbliżej masz Tmobile i Play. Jeśli mowa o domku z avatara, w zasadzie okolicy to raczej Tmobile, bo jeśli coś się przebije to na 800MHz, a tam on ma więcej niż Play.
Wystawianie anten w połowie wysokości drzew, ma mizerny sens, no ale możesz próbować ATK 20.
Nie, to jest ta lokalizacja.
Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: robertnik »

To tu masz Plusa i Play. Oba z ww anteną.
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

robertnik pisze:To tu masz Plusa i Play. Oba z ww anteną.
A jaki modem mam kupić? Bo jak pisał matek451 posiadany i używany HUAWEI E398 (LTE USB Modem) nie nadaje się.
Wracając do anteny, to na stronie sprzedawcy tej anteny doczytałem się czegoś takiego:
Dla osiągnięcia najlepszych efektów antenę montujemy na zewnątrz budynku i w miarę możliwości jak najwyżej, skierowaną w stronę najbliższego nadajnika BTS. W sieci HSPA+/3G/2G/GSM polaryzacja anteny PIONOWA (domyśle ustawienie), do LTE/4G najlepiej zastosować dwie anteny, jedną montujemy w polaryzacji pionowej, drugą w polaryzacji poziomej, na pojedynczej antenie też poprawi się sygnał, ale tracimy technologię MIMO.
Jaki wariant byłby u mnie najlepszy?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: robertnik »

Na parę tygodni hmmm...
Np B315. Niewiele drożej(na allegro) jest B525, ale agregacji i tak nie użyjesz... Anteny powinny być dwie, ale czy coś one polepszą w połowie wysokości drzew... Trzeba testować.
Oczywiście skoro to parę tygodni to można podejść do sprawy "nowatorsko".
Balon meteorologiczny przywiązany do 3 drzew żeby nie odfrunął podczas wiatru wypełniony helem(kupuje się go w butlach). Chodzi o to by wystawał z metr, dwa ponad szczyty drzew i w reklamówce przywiązane mifi.
Nie wiem jaki duży musiał by być ów balon by lewitować z takim mifi, to już musisz się u sprzedawcy dowiedzieć.
Na noc trzeba by ściągać żeby doładować baterie. Trochę zabawy, ale skoro to na parę tygodni podczas których musisz mieć internet...
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

robertnik pisze:Na parę tygodni hmmm...
No nie, nie kilka, a kilkadziesiąt tygodni, bo praktycznie od 1 maja do końca października (z krótkimi, dwudniowymi przerwami).
Np B315. Niewiele drożej(na allegro) jest B525, ale agregacji i tak nie użyjesz... Anteny powinny być dwie, ale czy coś one polepszą w połowie wysokości drzew... Trzeba testować. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, to B525 + ATK 20 ? Dobrze zrozumiałem?
Dzięki, tak zrobię.
Oczywiście skoro to parę tygodni to można podejść do sprawy "nowatorsko"...............
Nie wiem, czy uda mi się prowadzić takie eksperymenty. Bardziej pasują mi te anteny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: matek451 »

Zwracam delikatna uwagę, zakup ATK-20 do Plusa właściwie tylko na ten sezon, pozwolenie na LTE800Sferii wygasa z końcem 2018. Na dzień dzisiejszy Plus nie planuje zapłacić za nie około 2mld zł i przedłużyć go. W zamian buduje sieć LTE na 5MHz pasma w LTE900, w Poraju i okolicach na razie brak nawet pozwoleń na to pasmo.Oczywiście konieczny router z LTE800/LTE900. Ogólnie to lokalizacja jest bardzo trudna, zasięg Play z BTS-a Poraj lub Lgota-Nadwarcie raczej tylko na LTE800 więc z założenia tylko 5MHz w MIMO2x2 i szybko raczej nie będzie. co do NetWorks czyli Orange i T-Mobile to kluczowe jest czy działa już BTS Suliszowice i LTE800 tych operatorów na nim. Póki co LTE800 na BTS-ie Myszków- Osińska Góra lub LTE1800NW w Poraju ale na 1800MHz inna antena i w lasach mogą być problemy. ATk-20 do LTE800/LTe900 i 3G z UMTS900.
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

matek451 pisze:Zwracam delikatna uwagę, zakup ATK-20 do Plusa właściwie tylko na ten sezon, pozwolenie na LTE800Sferii wygasa z końcem 2018. ...........................
Powiedz, proszę, co byś zrobił będąc na moim miejscu?
cbl112
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-01-24, 10:28

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: cbl112 »

A co z podpowiedziami dla mnie nawiazujac do anteny wzmacniajacy odbior sygnalu ?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: robertnik »

Do agregacji ludzie używają ATK 502, 504 w ilości 2 sztuk.
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

Panowie, jeszcze raz proszę: napiszcie, co byście zrobili na moim miejscu?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: key »

Wyprobowal 2x ATK504 -> http://allegro.pl/2x-antena-lte-advance ... 32636.html + zlaczki pasujace do routera.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

Wyprobowal 2x ATK504 -> http://allegro.pl/2x-antena-lte-advance ... 32636.html + zlaczki pasujace do routera.
@key, czy ta rada odnosi się do mnie, czy do @robertnik ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: key »

Odnosi sie do Skiper & cbl112.

Skiper: przestan spamowac na PW.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Skiper
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-01-27, 23:08
Lokalizacja: Przybynów

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: Skiper »

Skiper: przestan spamowac na PW.
Piszesz poważnie? A mnie się wydaje, że pisząc na PW nie spamuję i nie zaśmiecam Forum. Ale ok., już nigdy nic Ciebie na PW nie napiszę. Natomiast dobrym IMHO zwyczajem jest, gdy się komuś odpowiada, zamieścić fragment jego posta. :P
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: pomoc w dobrze aneny KATOWICE

Post autor: key »

Spojrz na moj podpis.

Jesli piszesz odpowiedz bezposrednio pod postem, to zamieszczanie cytatu nie jest konieczne - wiadomo do czego sie odnosisz.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ