Dwa gniazdka anten i co dalej?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
_rysiek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-18, 15:31

Dwa gniazdka anten i co dalej?

Post autor: _rysiek »

Od kilku dni jestem posiadaczem Huawei B525 od Tmobile. Zaciekawiły mnie gniazdka do podłączenia zewnętrznych anten. Nie to żebym potrzebował tych anten, bo mam wykupioną prędkość do 20MBps i transfer jest powyżej 19MBps down i ok. 12-14MBps up, więc więcej nie będzie. Ale tak z czystej ciekawości i całkowicie teoretycznie mam parę pytań.

1. Czy muszą być podłączone anteny do obu gniazdek, czy może być podłączona tylko jedna, a drugie gniazdko pozostaje puste?

2. Jeżeli jedna, to do którego gniazdka ją podłączyć? Znalazłem w Internecie info, że niektóre modemy/routery mają opisane gniazdka jako TX i RTX, więc tam nie ma wątpliwości jeżeli podłączamy jedną antenę. W B525 gniazdka nie są opisane.

3. Jeżeli podłączamy dwie anteny, to muszą być to anteny jednakowe, czy mogą to być anteny rożne? Np. jedna na pasmo 800, a druga na pasmo 1800? Oczywiście jednocześnie dwie by nie pracowały, ale załóżmy że jestem w paśmie 800, pracuje pierwsza antena i BTS przełącza mnie na pasmo 1800, wtedy zaczyna pracować druga.

Wybaczcie, jeżeli są to banalne pytania, ale pierwszy raz mam tego typu modem, zawsze był u mnie internet po kablu.
Jeżeli zamieściłem w niewłaściwym dziale, to proszę o przeniesienie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dwa gniazdka anten i co dalej?

Post autor: wojteks »

Podłączamy 2 anteny, powinny być jednakowe. Jednopasmowe lub szerokopasmowe zależy od potrzeb.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dwa gniazdka anten i co dalej?

Post autor: key »

Masz modem pracujac w technice MIMO - dwa gniazda sa do podlaczenia dwoch anten. Anteny ustawia sie tak, by mialy rozne polaryzacje - kazda z anten ma inna antena w nadajniku.

Wrzuc sobie "MIMO" w wikipedie i doczytaj o co dokladnie chodzi.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ