Najlepsza antenad pod LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Najlepsza antenad pod LTE

Post autor: xPredatorx88 »

Witam.
Przymierzam się od długie czasu do zakupu anteny LTE pod modem Huawei E3372 bez hilinku czy jakoś tak. Obecnie moim operatorem jest nadal Play, mam w nim "nielimitowany transfer" z limitem. Jak wszyscy wiemy do 100gb. I też noce bez limitów za 52zł miesięcznie. I tak zanim zacznę główny temat, to się zapytam. Jak to jest z tym nocnym transferem? On też ma te swoje 100gb?

Więc tak, mam modem Huawei E3372, antena to obecnie panel 2100mhz+ pod hspa+, zasięg to -97dBm, 25%, CSQ 8. A CiD:
000E357C 3G(hex)
931196 3G(dec)
No i CID GSM: 357C
I na koniec ID BTS: 1369

Mieszkam w Rudniku, woj. Świętokrzyskie. A antena skierowana jest na Kunów. Zasięg czasem jest nawet lepszy, można by jeszcze pobawić się anteną. Ale problem jest taki, że w tym Kunowie są dwie wierze. (jak we władcy pierścni ;) ) I po prostu ciężko ustawić na tego BTSa, z którego jest lepszy zasięg. Jest jeszcze jeden w Krynkach, ale to z drugiej strony domu.

Chciałbym kupić najlepszą antenę pod ten modem i pod LTE. Modem ma dwa wejścia. Może któraś z tych?
http://www.cybertech.com.pl/p173,antena ... 00mhz.html
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html

Mam jeszcze dwa pytania czysto techniczne.
Jakie najlepiej kupić złącze antenowe? Takie najwygodniejsze? Bo tak trochę nie chce dziurawić drzwi balkonowych wiertarką. :) W końcu idą dwa kable do modemu.

ps. A może kupić jakiś lepszy modem? Bo u mnie sama zmiana modemu dała pozytywne efekty.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Najlepsza antenad pod LTE

Post autor: Hermogenes »

Otwór w ścianie.jpg
żółte ściana czerwone futryna balkonu czarne wiertło . poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Najlepsza antenad pod LTE

Post autor: matek451 »

W Kunowie jest jeden BTS z LTE1800, LTE2100 i LTE800 i ich agregacją do tego 3G z UMTS2100 i UMTS900 ale ty się z nim nie łączysz tylko z Krynkami gdzie są te same pasma a połączenie z UMTS2100 na tym BTS-ie. Na modemie wymuś tylko LTE, ustaw antenę na Krynki i sprawdź zLTE1800 lub LTE2100 z niego. W Krynkach oprocz LTE1800, LTE2100, LTE800 jest jeden potwierdzony sektor na LTE2600. Trzeba by sprawdzić czy to ten na twoim kierunku. Do Play w takiej lokalizacji router z LTE-a i odpowiednia antena. No i czemu akurat ten drogi i słaby abonament w Play? Jak już to karta RBM na Kartę 5 z DIL gdzie minimum 100GB można mieć zza5/15 zł na m-c a jak abonament to u innego operatora czyli T-mobile, który w rudniku ma BTS z LTE800 i LTE1800NetWorks. koszt za prawdziwy no limit z DL do 20/60mb/s za 49/59 zl na m-c a w abonamencie router z LTE-A czyli B525( oplata na start 49 zl). Na testy 14 dni.
xPredatorx88
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2010-04-18, 19:28
Lokalizacja: Rudnik

Re: Najlepsza antenad pod LTE

Post autor: xPredatorx88 »

Z Krynkami? A to bardzo dziwne, bo antena ustawiona jest w stronę Kunowa. :) I tutaj się problem rozwiązał, antena łapie odbicie sygnału.
Właśnie teraz za Twoją radą wymusiłem LTE w modemie. Obecnie mam -81dBm, 51% sygnału i dalej sygnał idzie z Krynek. Co dziwnego w TNI pisze UMTS po wymuszeniu LTE. Trochę nie ogarniam tego programu, ale po wymuszeniu transfer skoczył do 1mb/s. Z tą anteną to akurat mam możliwość się trochę "pobawić". Mój domek jest dość wysoki, parter, jedno piętro i strych z możliwością dobudowanie kolejnego piętra. Antena obecnie jest pod dachem skierowana w stronę Kunowa. Aby ustawić ją na Krynki, muszę wejść na dach, na szczęście mogę to zrobić ze strychu. I umieścić ją na kominie. Będzie jeszcze wyżej niż jest obecnie. Tylko tutaj będzie ciekawie. Bo na samej górze mojego domu przód anteny widziałby BTS'a z Krynek. A tył anteny, możliwe, że BTSy z Kunowa. Czeka mnie troche roboty, muszę wiercić w stropie, jak i pokombinować coś przy kominie. Aby móc przeciągnąć kabel. Tylko, że do tego modemu idą dwa kable i jakoś tak chciałbym, aby dwa zmieściłby się w jednym otworze. W dodatku muszę pożyczyć laptopa, żeby nie latać ze stacjonarnym po strychu. Co do anteny, to im mniejsza ilość MHZ tym lepiej?

A co do abonamentu. Jestem klientem w play od kilku lat. Mam w nim komórkę, stacjonarny i internet. Stąd taki wybór. W ogóle to ten play powoli mnie denerwuje, bo powinni dać lepszą ofertę dla przedłużających abonament jak i za "lojalność". Bardzo zastanawiam się nad T-mobile. Bo miałem kiedyś od nich internet, ale była to wtedy Era, limit 500mb i zasięg EDGE. Kolega mieszka jeszcze pod górką, las ma do wierzy. No aż trudno uwierzyć, że ma tam LTE. A internet mu bardzo dobrze działa, bez anten i kombinowania. Chyba przejdę na T mobile. Tylko wykonam kilka testów, kupię jakiś starter od nich.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Najlepsza antenad pod LTE

Post autor: matek451 »

Kup starter Strong LTE na kartę T-Mobile http://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specja ... t-na-karte , sprawdź T-Mobile na telefonie LTE z aplikacją Network Cell info. BTS w Rudniku na LTE800 i LTE1800 więc zasięg bez problemów. A w Play tak jak pisałem , 100GB na LTE a potem 2Mb/s bez umowy to jest za 5 zł m-c więc po co płacić abonament.
ODPOWIEDZ