Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: Kamil_N »

Witam,

od jakiegoś pół roku korzystałem sobie z "Grunwaldowego" pakietu Orange na modemie e3372h + mr3220 i pojedynczej antenie wielozakresowej 800-1800 - http://www.cybertech.com.pl/p37,antena- ... -9dbi.html



Prędkości jakie osiągałem to około 35-40Mb/s maksymalnie (bez anteny do 20Mb/s)



Aktualnie pakiet się skończył i zamówiłem sobie internet domowy z T-mobile do 60Mb/s i na ich modemie B525s-23a prędkości z tego samego nadajnika co ORANGE (2km ode mnie - 800MHz) wynoszą 50-60Mb/s (bez anteny)

Obrazek

natomiast po podłączeniu anteny parametry sygnału poprawiają się (bez anteny RSRP: 91dB a z anteną około 75dB) ale internet spowalnia do 25Mb/s


Czy winą może być to że jest to pojedyncza antena a w routerze domyślnie są 2 wewnętrzne i zamiana na taką samą tylko dualną poprawiłaby stabilność łącza http://www.cybertech.com.pl/p17,antena- ... k-sma.html


dane z b525

"RSRQ: -6dB
RSRP: -91dBm
SINR: 22dB"


Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: dzejk »

Tak. Upewnij się też, że router loguje się do tego samego nadajnika, na tym samym paśmie.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: Kamil_N »

Innego pasma nie ma możliwości bo maszty są tylko 800MHz a nadajnik też na 100% ten sam bo inaczej parametry byłyby znacznie gorsze (mieszkam na wsi i nie ma wysypu nadajników tutaj).


Rozumiem, że router jest hamowany z racji użycia pojedynczej anteny i na dobrą sprawę jakbym podpiął dualną pod sticka e3372h to tam też przyniosły by to rezultaty rzędu 50Mb/s?
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: Kamil_N »

Bo przyznam szczerze, że sprzedaż tego B525 od t-mobile + zamiana anteny na dualną przyniosłaby mi pieniądze na kilka miesięcy abonamentu
st128
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 236
Rejestracja: 2012-03-30, 12:09
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: st128 »

@Kamil_N mozesz mi powiedziec czy ta antena wielozakresowa ma chwyt pozwalający zamontowac ją w obu polaryzacjach ? czy tylko w jedenj tej na zdjeciu.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: Kamil_N »

Chodzi Ci o tą pojedynczą którą aktualnie mam czy o tą, którą planuje kupić?

Bo ona jest domyślnie ustawiona w dwóch polaryzacjach, w górę i w dół
st128
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 236
Rejestracja: 2012-03-30, 12:09
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: st128 »

Chodzi mi o tą którą juz masz, Wiem ze to pojedyncza antena ale czy mozna ją przykrecac w obu polaryzacjach- pionowej lub poziomej.
Kamil_N
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2010-02-27, 23:47
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: Kamil_N »

nie wiem, jest zimno a antena jest wysoko na ścianie, domyślam się, że jakoś się da


pomijając temat, dzisiaj sprawdziłem, że mój TP-LINK mr3220 ogranicza mi modem, ponieważ z pominięciem routera mam 50-60Mb/s po podłączeniu do tableta a na routerze maks do 40



czy możecie polecić mi jakiś router, który nie będzie mi okrajał możliwości modemu? może być używany
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czy warto kupić antenę dualną zamiast pojedynczej?

Post autor: xander21 »

Musisz mieć dualną antenę obowiązkowo. Zostaw sobie router a sprzedaj modem usb z tp-linkiem, bo więcej niż ok 50Mbps nie osiągniesz. Ten router jest dużo lepszy i w przyszłości obsłuży agregacje, to kolejny plus, by mieć pewność, że prędkość 60Mbps ci zostanie do końca umowy. :)
ODPOWIEDZ