Słaby zasięg GSM i LTE - dobór sprzętu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Krzysiek_L.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-26, 06:47

Słaby zasięg GSM i LTE - dobór sprzętu

Post autor: Krzysiek_L. »

Witam,

Proszę o pomoc w doborze sprzętu dla lokalizacji Gostyń 43-176, ul. Tęczowa 19

Najbliższy nadajnik w linii prostej to zaledwie 1,8km, ale niestety po drodze teren zalesiony. Sygnał jest na tyle słaby, że w budynki jest jedno miejsce gdzie łapie sygnał 3G i Lte i względnie idzie wykonywać połączenia. Szybkość transferu zależnie od pory dnia i obciążenia nadajników w dochodzi do 30Mbps (pomiar na telefonie przez Speedtest).
Na zewnątrz budynku jest już lepiej z zasięgiem, ale "normalny" zasięg jest dopiero około 200-300m od budynku.
Póki co robiłem tylko testy na telefonie z siecią Plus i Play (Network Cell Info)
Na Plusie nie łapie mi stacji w Gostyni, ale przeskakuje pomiędzy stacjami w Wyrach, Łaziskach i Mikołowie. Na Playu nie jestem w stanie znaleźć informacji z którym nadajnikiem się łącze.

Planuje zakupić modem B715 niebrandowy. Proszę o sugestię jaki zestaw anten zakupić do tego.

Drugie pytanie jaki router z bramką GSM + antenę dla sieci GSM. Chciałbym dokupić drugą kartę SIM dla obecnego numeru i podłączyć telefon stacjonarny przez bramkę.

Pozdrawiam,
K.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg GSM i LTE - dobór sprzętu

Post autor: matek451 »

W Play tragiczny sygnał bo łączysz się na 3G z UMTS900 aż z Łazisk Górnych na Elektrowni. Plus kiepski sygnał LTE800Sferi z Wyszyńskiego 12 w Łaziskach . Zrób testy na zewnątrz. To dziwne bo Plus w Gostyniu ma LTE800Sferii i LTE1800Aero2 a Playma LTE800, LTE1800 i LTE2100. Sprawdź Orange i T-Mobile bo w Gostyniu mają swoje LTE800.
Krzysiek_L.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-26, 06:47

Re: Słaby zasięg GSM i LTE - dobór sprzętu

Post autor: Krzysiek_L. »

Zrobiłem jeszcze testy na T-Mobile (Orange jeszcze nie aktywował karty). Sytuacja również kiepska, wiec z Orange będzie pewnie to samo.
Jakie anteny dobrać, aby spróbować złapać sygnały z Playa i Plusa z Gostyni? Na pasmo 800 mogła by być ATK-10 lub 20? Co na 1800-2100?
ODPOWIEDZ