Antena do 4G

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Eric00x
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2018-01-26, 19:06

Antena do 4G

Post autor: Eric00x »

Witam. Ostatnio frustrują mnie prędkości rzędu >100kbps na -110 -- -100dBm (prawdopodobnie zasięg tylko na zewnątrz), zaś na działce zwykle -93 do -89 dBm . Nie mam żadnego pojęcia o antenach (dla mnie to bynajmniej czarna magia, wiem jedynie że sygnał w dBm jest + wiem gdzie są nadajniki). Zasięg mierzę Network Cell Info Lite (RSSNR stałe -20 dB niezależnie od tego gdzie jestem). W pobliżu jest jedyny nadajnik z Play oddalony około 5-6 km +- las (Rogoźno, Fabryczna lub Kościuszki , prawdopodobnie wzmacniacze na Kościuszki (główna ulica), bo wkoło komina na tej ulicy są białe skrzynki + zasięg max pod kominem, a Fabryczna to nie wiem... bynajmniej BTSearch pokazuje go jako nadajnik). Adres Budziszewko 18 (na zdjęciu satelitarnym drzewa obok domu nie ma, zostało wycięte...)
Prosiłbym o jakiś model anteny (link do sklepu także by się przydał) plus modem (mam router z TP-Linka MR-3220, może się na coś przyda).
Co do montażu nie mam możliwości wejścia na dach/zamocowania go po prawej stronie domu : po prawej stronie mieszka sąsiad, a ja mam tylko lewą część domu (w sumie lepiej, bo moja część jest skierowana na nadajnik), co najwyżej antena na rurze, bo mierząc sygnał koło parapetu jest tak około -100 dBm (z zamkniętym oknem).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena do 4G

Post autor: wojteks »

Modem i MR3220 to porażka, zapomnij o tym pomysle, na dzis to Huawei B528/B529 to w zasadzie minimum co warto kupić. Musisz także doczytać jak wymusić konkretne pasma i dopiero na tej podstawie wybierać antenę zewnętrzną, nie ma anten na 4G są na konkretne pasmo (częstotliwość) lub szerokopasmowe (na kilka częstotliwości).
Nie pomagam na PW!
radek0582
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-03-06, 21:44

Re: Antena do 4G

Post autor: radek0582 »

Witam,
czy jest sens w ogole podlaczac antene kierunkowa (np. ATK10) do modemu B525, jezeli do nadajnika BTS jest ok. 600 m a w linii prostej prawie nie ma zadnych przeszkod (najwyzej kilka galezi)?
Czy bardziej moze ona zaszkodzic niz polepszyc np. ping (obecnie wynosi ok. 35ms) albo download/jakosc polaczenia przez np. obecnosc drugiego nadajnika oddalonego o 2 km?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena do 4G

Post autor: ja.michal »

Można przesterować sygnał. Możesz również sygnał skakać między bliższą i dalszą stacją bazową w jednej linii. Sprawdź parametry połączania, szczególnie RSRQ i SINR.
radek0582
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-03-06, 21:44

Re: Antena do 4G

Post autor: radek0582 »

Jeszcze wlasnie tych anten nie kupowalem, zastanawialem sie tylko czy by cos pomogly lub pogorszyly.
Obecnie RSRQ waha sie od -5 do -12 (srednia -7,2) a SINR srednia 14,6.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena do 4G

Post autor: ja.michal »

To w sumie masz dobre parametry. Nie wiem czy w tym wypadku kupowanie anteny ma jakiekolwiek sens.
radek0582
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-03-06, 21:44

Re: Antena do 4G

Post autor: radek0582 »

Tez sie wlasnie zastanawiam, jedyne do czego mi potrzebny dobry ping, to czasami do gier, np. w World of Tanks, ale przewaznie jest wystarczajacy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Antena do 4G

Post autor: ja.michal »

Nie wiem czy jakoś specjalnie ping ci się poprawi. Podłącz komputer kablem do routera. To nieco poprawi ping.
ODPOWIEDZ