Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

Hej

U mojej babci na wsi jest notoryczny problem z zasięgiem komórkowym - rozmawiać da się tylko w kilku miejscach przy otworzonym oknie, w środku domu nie ma kompletnie zasięgu, na zewnątrz jest bardzo słaby, dobry jedynie na wysokości. W okolicy nie ma linii telefonicznych etc, jedynie internet mobilny jest rozwiązaniem. Wymyśliłem takie coś:

Mam mobilny internet od T-Mobile (na USB stick). Wystawiam go wysoko za okno, przedłużam kablem USB to laptopa, stamtąd włączam hotspot Wi-Fi (OSToTo) i jest rozdzielam po domu. Problem w tym taki, że jakość połączenia jest strasznie słaba. Non stop trzeba resetować połączenie, działa wolno etc. Po prostu zasięg jest bardzo kiepski za oknem.

Czy jest jakikolwiek sposób na wzmocnienie sygnału? Antena, jakiś wzmacniacz, cokolwiek? Nie chce mi sie wierzyć, że nic nie można zrobić..

Mieszkam dokladnie tutaj: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 29&zoom=14, pod napisem Krale

Pozdr i dzieki
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: key »

Patrzac na mape: wyprobowal bym mocna antene na 800 MHz, n.p. 2x ATK-20 z mozliwie krotkim kablem, ale nie oczekuj cudow - miedzy Toba a BTSem jest kawalek lasu utrudniajacy polaczenie.

Wzmacniacze nie sa dozwolone - jesli zalozysz moze sie skonczyc dosc przykra interwencja z strony sieci.
Nie pomagam na PW.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

Wybacz za bycie laikiem, ale co dokladnie masz na mysli przez wyprobowanie anteny? Mozesz zarzucic jakims linkiem dla przykladu?
I kwestia wzmacniaczy - jak dokladnie one dzialaja? I jaka to interwencja moze byc ze strony sieci?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: key »

Wyprobowanie: zakup anten, montaz, sprawdzenie czy jakosc polaczenia sie poprawila na tyle, zeby mozna bylo korzystac z internetu.

Zalaczenie wzmacniacza to na dzien dobry kara wysokosci 1000 PLN + koszty wykrycia, procesu, sadu, .... Jesli zlapia Cie ponownie mozesz wyladowac do dwoch lat w wiezieniu.
Nie pomagam na PW.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

A tak z ciekawosci to dlaczego ta kara? W mojej okolicy nie ma kompletnie żadnych domow (do ~2km), dlaczego taki wzmacniacz dziala negatywnie?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: key »

Kara jest za nadawanie w pasmie na ktore nie masz pozwolenia.
Mozesz rozmawiac z T-Mobile, ale na 99,999999% nie zgodza sie na montaz. Mozesz tez pytac o podlaczenie tak zwanej pico celli - ale tez watpie zeby im sie oplacalo.

Wzmacniacze z chin zaklocaja prace sieci w promieniu do ~2500 m.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: matek451 »

Ale to ma służyć babci do internetu czy do rozmów w T-mobile, Orange ? Oczywiście ze jest legalny sposób na korzystanie zarówno z rozmów jak i internetu na karcie głosowej od tych operatorów. Antena na 800-900MHz posłuży do LTE800 u obydwu do internetu i rozmów na 3G z UMTS900HSPA+ NetWorks z Koszarawy. Oprócz Anteny potrzebny router z LTE800 , UMTS900 posiadający bramkę GSM i złącze RJ11 do podłączenia telefonu bezprzewodowego, Np. B593 z Plusa, B315 z Plusa, Play lub Orange. zrób test T-mobile na zewnątrz na telefonie z aplikacją network cell Info i pokaż zakładkę DANE.W grę wchodzi też 3G w Plusie na UMTS900Aero2 z Huciska.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ja.michal »

Jest jeszcze jedna opcja, ale potrzebne do niej w miarę stabilne łącze (jeśli udałoby się zestawić takie LTE to pewnie byłoby ok).
Usługa Ekstra Sygnał w Orange:
[ur]http://www.orange.pl/kid,4002009758,id, ... ticle.html[/url]
To mały nadajnik komórkowy działający w paśmie Orange (UMTS 2100). Może podłączyć się do niego do 4 kart macierzystych Orange (z tego co wiem karty Play nie działają). Minus oczywiście to dodatkowy abonament + cena instalacji dla osób fizycznych (tylko opcja 2 lata).

Do rozmów najtańsze rozwiązanie to będzie propozycja matek451: router 3G/2G (nie potrzeba LTE) z RJ11 + antena kierunkowa + analogowy telefon stacjonarny (bezprzewodowy czy jaki tam trzeba). Do tego wystarczy router 3G/GSM np. taki Huawei B970, który kupisz za jakieś 40-50 zł (jeśli ten model będzie z Plusa żeby działał port RJ11 trzeba zmienić oprogramowanie na to: https://routerunlock.com/unlock-huawei- ... rocedures/ za https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... l#16727867).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: key »

"Ekstra Sygnal" to wlasnie opisana wyzej "pico cela". Tak jak pisales - potrzebny jest stabilny internet.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ja.michal »

A dokładnie z regulaminu:

Kod: Zaznacz cały

Minimalna predkosc łacza szerokopasmowego niezbedna do swiadczenia Usługi wynosi 1 Mbps download i 512 Kbps
upload. Dla swiadczenia Usługi w standardzie 3G (UMTS) oraz HSPA w sposób komfortowy dla Abonenta niezbedne jest
posiadanie przez niego łacza szybszego od minimalnej wskazanej predkosci, o wysokiej jakosci technologii przesyłu.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

Dzieki panowie. Jestem maksymalnie laikiem jesli chodzi o tego typu sprzet - czy ktos moze zarzucic konkretnym modelem nastepujacych rzeczy
router 3G/2G (nie potrzeba LTE) z RJ11 + antena kierunkowa + analogowy telefon stacjonarny (bezprzewodowy czy jaki tam trzeba). Do tego wystarczy router 3G/GSM
i takze opisac krok po kroku jak to wszystko ze sobą działa i jak wygląda podłączenie? Dzieki!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: matek451 »

Router ma działać na LTE800 do internetu i 3G z UMTS900 do rozmów głosowych czy internet i rozmowy tylko na 3G z UMTS900? To kwestia kosztów, router z LTE droższy i potrzebne dwie anteny na 800-900MHz. Do 3G router za około 60 zł i jedna antena. Optymalna karta to Orange Free taryfa głosowa bez umowy, no limit za 25 zł/m-c i duże pakiety internetowe lub coś w oparciu o Plus np. a2mobile za 19,90 zł/m-c.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

matek451 pisze:Router ma działać na LTE800 do internetu i 3G z UMTS900 do rozmów głosowych czy internet i rozmowy tylko na 3G z UMTS900?
Jak mogę to sprawdzić? Internet którego używam jest z T-Mobile, jest to bodajże HuaweiE3372 LTE. A rozmowy głosowe są normalnie przez telefon, też z Tmobile.

Sorry jeśli brzmię głupio, ale ciagle nie rozumiem jak w praktyce taki zestaw miałby dzialac.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: matek451 »

Router posiada wbudowana bramkę GSM czyli taki telefon GSM obsługiwany przez złącze RJ11 takie typowo telefoniczne do którego wpinasz zwykły telefon . Oczywiście najlepiej bezprzewodowy aby babcia mogła sobie chodzić z słuchawką od niego po domu. Do tego ma modem 3G/LTE do internetu, posiada porty LAN oraz WiFi. Do routera karta głosowa z pakietem internetu. Router ustawiony na automatyczny wybór sieci. Przy korzystaniu z internetu będzie korzystał z LTE800 a przy rozmowie zejdzie na 3g z UMTS900. Do routera podłącza się dwie anteny na 800-900MHz które ustawiasz na Koszarawę. Polecane anteny to ATK-10/800-980 lub ATK-20. Babcia dzwoni jak z telefonu stacjonarnego na karcie internetu mobilnego i korzysta z WiFi/LAN routera do internetu . I tyle. Oczywiście dotyczy to Orange/T-Mobile które mają zasięg LTE800 i UMTS900 z Koszarawy w przypadku Plusa tylko 3G do internetu i rozmów z Huciska.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ja.michal »

matek451, wiesz jak bym jednak polecił koledze zrobić telefon na oddzielnej dedykowanej do tego instalacji, szczególnie, że router 3G/2G to groszowa sprawa. Będzie większa pewność rozmów głosowych, a jak rozumiem to jest priorytet.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

Ok, czyli w praktyce to wyglada tak?

1. Kupuje router 3G z RJ11 do ktorego wpinam karte z internetem Tmobile i telefon stacjonarny
2. Do routera podlaczam anteny (mają być dwie?) i ustawiam na Koszarawe (gdzie je ustawiam? gdzieś na dachu?)

Pozdr
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: matek451 »

Nie, kupujesz określony router z bramką GSM, jak tylko 3G to np. b683 https://allegro.pl/kategoria/komunikacj ... C5%BCywane Karta głosowa a nie internetowa z T-Mobile, Orange z pakietem danych a antena pojedyńcza na 900MHz czyli ATK-10/800-980 lub ATK-20. Dwie stosuje się do LTE800 i wtedy router LTE do nich z bramką GSM i RJ11.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

Czyli ten internet T-Mobile ktory mam obecnie jest do niczego? I musi byc Orange?
Gdzie montuje antene? Gdzies wysoko za oknem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: matek451 »

A skąd ja mam wiedzieć jaką ty masz kartę w T-Mobile? Taryfy data czyli internetowe nie maja dostępu do usług głosowych. Z kolei głosowe oprócz rozmów i SMS/MMS posiadają z reguły jakiś pakiet internetowy. Dotyczy to wszystkich operatorów. Jesli ma to być karta do rozmów i internetu to tylko z taryfą głosową z pakietem internetu. Wybierasz tego operatora gdzie jest taniej i więcej pakietu. Orange i T-Mobile korzystają na 3G z wspólnego UMTS900 HSPA+ a BTS jest w Koszarawie. Plus korzysta z UMTS900HSPA+ Aero2 w Hucisku.
ololol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-04-04, 12:26

Re: Wieś i brak zasięgu - jakieś pomysły na wzmocnienie?

Post autor: ololol »

Oto mi chodzilo, czy musi byc Orange, czy moze byc Tmobile. Mozna zamontowac dwie karty w routerze? Jedna do rozmow glosowych, a druga tylko z pakietem danych?

I co z ta antena - gdzie powinna byc zamontowana?
ODPOWIEDZ