Jaworzno - zasięgi sieci

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
forscher
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2017-03-10, 14:19

Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: forscher »

Witajcie

po kilku miesięcznej przerwie wracam do tematu zasięgu sieci w Jaworznie. Bogatszy o wiele wartościowych informacji tu zawartych.

Na wstępie pytanie utwierdzające mnie w rozumowaniu danych odczytanych z map BTS

Na poniższej mapie
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 67&zoom=13

szukałem nadajnika Orange nadającego w LTE. Takowego nie znalazłem.
Czy to oznacza ze w Jaworznie Orange nie udostępnia sieci LTE?
Czy oznacza to ze w Jaworznie nie ma zasięgu LTE?

Jedyne nadajniki jakie widzę to UMTS. Czyli chyba 3G.


Jeżeli mam racje o braku LTE Orange w Jaworznie to czy jest prawdą iz sensu nie ma aby moj Huawe E5377 MIMO jako preferowany standard miał właśnie LTE? Czy przestawienie w Huawei z LTE na 3G może coś zmienić w odbiorze danych? Polepszy transmisje?

Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: ja.michal »

Zapewne zaznaczyłeś "Baza BTSearch", a ta jest tworzona przez użytkowników. Najwidoczniej nikt nie zbadał danych stacji i nie wysłał do bazy. Bezpośrednio w Jaworznie jest przynajmniej 7 stacji bazowych z LTE, oficjalnie jest zasięg.

Proponuję ustawić router w tryb tylko LTE i się przekonać co i jak.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: matek451 »

W Jaworznie Orange korzysta ze wspólnej z T-Mobile sieci LTE1800NetWorks. Brak potwierdzonych BTS-ów z LTE800 i LTE2600 Orange. Takie posiada T-Mobile. a najlepszą sieć LTE posiada i tak Play.
forscher
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2017-03-10, 14:19

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: forscher »

Play? hmm

Mieszkam w pobliżu ulicy Zalipie. Zasięg jakiekolwiek sieci jest w tej okolicy ...jowy.
Z autopsji wynika iż Play ma tu o wiele gorszy zasięg od Orange. Plusa i T mobile nie testowałem.

W ramach abonamentu Play dostałem kartę do internetu ale z niej nie korzystam gdyż nie mam nerwów z żelbetonu. I nie pomaga tu nawet korzystanie z roamingu krajowego w Play.


Poza tym w Orange mam 100 gb za 5 zł. Play odpada w przedbiegach. Chyba nie ma sieci, która może zaoferować lepsze warunki z punktu widzenia ilość GB/cena.

Z jednej strony nie sadze bym znalazl lepsza ofertę. Z drugiej gotów jestem nawet dopłacic by miec lepszy zasięg. Dlatego też powazniej myślę o wyciągnięciu na dach jakiejś anteny.

Jakiej? Kilka miesięcy temu miałem przygodę z Cybertechem. To co próbowano mi wcisnąć sprawia, że nie chce z tą firma mieć cokolwiek wspólnego.
Nie wiem jaką antenę wybrać i w strone którego nadajnika ją skierować. Jaka będzie optymalna w mojej okolicy, która mimo iz lezy blisko centrum niemal stutysięcznego miasta to zasięg sieci operatorów ma gorszy niz w Mongolii.


Swego czasu myślałem nawet ze może mój router jest jakiś kijowy. Ale kwestia transferu raczej nie leży po stronie routera, tylko ogólnie tego ze trzej operatorzy pomimo moich motów w głębokim poważaniu mają tą okolice, wciąż rosnąca liczbę potencjalnych klientów i skargi obecnych na jakość połaczeń i kiepski transfer.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: matek451 »

W Orange za 5 zł masz 100GB dzięki bonusowi za dane adresowe( oferta okresowa ) a Play zjada tą ofertę od 55 m-cy na śniadanie. Od tylu m-cy ma usługę DIL czyli darmowy Internet LTE bez limitu za 5 zł na m-c na karcie RBM na Kartę 5 z Rokiem ważności Konta. Teoretycznie 100GB na LTE z pełną prędkością a potem lejek 2Mb/s. W praktyce np. w marcu 216GB i dopiero lejek który i tak zniosłem za kolejne 5 zł. Zasięg w Play z BTS-a przy Grunwaldzkiej 36 na LTE2600, LTE2100 LTE1800 i ich agregacja, działa też pewnie i LTE800. BTS z LTE1800 i LTE2100 też na Insurekcji Kościuszkowskiej 58. Orange ma zasięg na LTE1800NW z Galmany 1 i Krakowska 4. T-Mobile ma własne LTE800 na KMP przy Narutowicza 1 a na Krakowskiej własne LTE2600 . Tam tez LTE1800Aero2 i LTE800Sferii dla Plusa. Przy zakupie odpowiedniej anteny zewnętrznej zasięg LTE u wszystkich. A co to za problemy z Cybertechem ? Modem E5377 do zastosowań domowych to kiepski pomysł.
Awatar użytkownika
Orange Ekspert
Pracownik operatora
Posty: 263
Rejestracja: 2012-05-31, 14:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: Orange Ekspert »

Forscher, chętnie wyjaśnimy. Aktualnie w Jaworznie nasze nadajniki obsługują sieć LTE na częstotliwości 800 i 1800 MHz. Wg. danych technicznych producenta ten router będzie współpracował w naszej sieci tylko z częstotliwością 1800 MHz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: matek451 »

A d kiedy to Huawei E5377 nie obsługuje LTE800? wierutna bzdura. Są nawet sposoby aby na nim wymuszać konkretne pasma LTE więc sprawdzisz LTE1800 i LTE800 skoro pracownik Orange twierdzi ze działa w Jaworznie. Przy czym nie raczył podać ani CID, eNB tych BTS-ów z LTE800 ani adresów więc informacja typu jedna Pani drugiej Pani.
forscher
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2017-03-10, 14:19

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: forscher »

matek451 pisze: Modem E5377 do zastosowań domowych to kiepski pomysł.
Który zatem jest dobry do użytkowania w domu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: matek451 »

Obecnie stosuje się stacjonarne routery LTE-A czyli agregujące pasma LTE jeśli jest się w zasięgu kilku pasm LTE. Posiadają porty LAN, solidne złącza anten zew. SMA. często dodatkowo port WAN, USB i RJ 11 do bramki GSM czy VoIP. Koszt od 200 zł za B528( agregacja 2 pasm LTE ,switch 1xLAN, złącza TS9) poprzez agregujące też 2 pasm B525, E5186, B618 czy MF286 a kończąc na B715 z agregacją 3 pasm LTE. Ten ostatni zdecydowanie najdroższy.
forscher
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2017-03-10, 14:19

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: forscher »

Dziś z firmy pożyczyłem modem D Link DWR 921 na testy. Do tego Kartę z T Mobile.
Do tego routeru włożyłem dla testu posiadane karty. Router podlączyem kablem do wzmacniacza Netgear, który działał w opcji Acces Pionta.

Po tych podłączeniach zrobiłem porównanie na speedteście T mobile i Orange.
Wyniki testu od południa
T mobile – możliwe BTSy Krakowska i Narutowicza_
Download
predkość pobierania
4.54 Mb/s
Upload
prędkość wysyłania
0.16 Mb/s

Orange – możliwe ze połączył się z BTS Narutowicza.
Download
predkość pobierania
1.80 Mb/s
Upload
prędkość wysyłania
6.67 Mb/s


Wyniki testu od północy
Orange możliwe ze połączył się z BTS na Pólnocnej
Download
predkość pobierania
0.61 Mb/s
Upload
prędkość wysyłania
5.69 Mb/s

T mobile możliwe BTS to Galmany lub Pólnocna
Ping
opóźnienia
56 ms
Download
prędkość pobierania
3.20 Mb/s

Upload
prędkość wysyłania
0.98 Mb/



A teraz jeszcze jeden test. Router Huawei na piętrze od północny a na parterze domu włączony wzmacniacz sygnału Netgear.

ORANGE
Download
predkość pobierania
6.44 Mb/s
Upload
prędkość wysyłania
0.57 Mb/

T MOBILE
Download
prędkość pobierania
3.96 Mb/s

Upload
prędkość wysyłania
0.59 Mb/s





Może to pochopny wniosek ale na Huawei mam są nieco lepsze wyniki niż na D Linku

Nie wiem jak sprawdzić z którym BTS się połączyłem. Sądzę jednak, że przy takich kiepskich wynikach większego znaczenia to nie ma.





Słowem - masakra !
Może kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie tych wyników z użyciem tego nowego routera ale na karcie PLAY? Może z jej pomocą przy nowym routerze wyniki będą lepsze?

A może faktycznie pora sięgnąć po lepszą technikę? Lepsze routery?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Dzwoniłem dzisiaj do trzech salonów Play w Katowicach i Mysłowicach. Nie mają w ofercie czegoś takiego jak karty RBM,
Kontaktowałem się także z infolinią Play. Oni także zaprzeczyli istnienia w ich ofercie czegoś takiego jak
usługa DIL Internet LTE bez limitu za 5 zł na m-c na karcie RBM na Kartę 5.
Mówili także iż około 2 miesiące temu ich oferta uległa zmianie więc może właśnie to wycofali.

............................................................................................................
forscher
Stały użytkownik forum
Posty: 97
Rejestracja: 2017-03-10, 14:19

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: forscher »

matek451 pisze:Obecnie stosuje się stacjonarne routery LTE-A czyli agregujące pasma LTE jeśli jest się w zasięgu kilku pasm LTE. Posiadają porty LAN, solidne złącza anten zew. SMA. często dodatkowo port WAN, USB i RJ 11 do bramki GSM czy VoIP. Koszt od 200 zł za B528( agregacja 2 pasm LTE ,switch 1xLAN, złącza TS9) poprzez agregujące też 2 pasm B525, E5186, B618 czy MF286 a kończąc na B715 z agregacją 3 pasm LTE. Ten ostatni zdecydowanie najdroższy.


Jak na tle wymienionych przez Ciebie routerów plasuje sie pożyczony dzis przeze mnie D Link?
Cośczuję ze szału nie ma. (opinia laika)


Agregacja - powiadasz?

Zastanawiam sie jak sprawdzić czy w moich warunkach sens ma inwestowanie w nowy router?

Jak moim Huaweiem moge sie przekonać czy jestem w zasięgu kilku pasm i czy możliwa jest agregacja?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaworzno - zasięgi sieci

Post autor: matek451 »

Widać że masz za dużo wolnego czasu i marnujesz go na wizyty w salonach Play czy niepotrzebne telefony do BOK. Konsultanci Play to nie jest wiarygodne źródło na temat DIL, po co rozmawiasz z i ...... mi?. Usługa istnieje od 55 m-cy i ma się dobrze https://www.redbullmobile.pl/oferta/na-karte/taryfy regulamin DIL https://www.redbullmobile.pl/sites/defa ... 4.2017.pdf A sposób jak uzyskać taryfę RBM na Kartę 5 z RWK i DIL na niej opisany tu na forum wiele razy viewtopic.php?f=10&t=44149&start=2160 DWR-921 to kiepski router, lepiej sprawdź czy twój E5377 działa z http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h lub http://www.mediafire.com/file/1yz26m6u8 ... t_v0.9.zip
ODPOWIEDZ