Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: bomber »

Witam!
Próbuję skonfigurować LTE Orange. Mam maszt w odległości 1200 m, miejscowość Karolina, gm. Mińsk Mazowiecki (maszt). Azymut od masztu 235 stopni. Kupiłem antenę Cybertecha 1800-2600, do prób używam Huawei E3276. Dość szybko wycelowałem w powyższy maszt (chyba) i uzyskałem >70% sygnału wg TNI i fajne transfery rzędu 40 Mb/s. TNI pokazuje CID,LAC: 42242, 58110. Potestowałem jeszcze trochę, po czym odłączyłem modem. Po ponownym uruchomieniu TNI niemiła niespodzianka. Modem łączy się uparcie do masztu 23822,58110. Słaby zasięg i kiepskie transery (np. < 2 Mb). Znów kręcenie anteną, łapię 42242, działa stabilnie, po resecie modemu znów mam 23822. Po 3 próbach poddałem się.
BTW testowałem również połączenie z Mobile Partner (tylko LTE). Tak samo złe wyniki.

Nie mogę odnaleźć żadnego z podanych CID w bazie btsearch.

Co robię źle? Warto poszukać innego modemu do testów?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: dzejk »

Ta Karolina, http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 33&zoom=14 ?
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: bomber »

Tak.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: dzejk »

Oba maszty są dość blisko siebie, więc kąt niewielki, będzie ciężko. Ten na ul. Budowlana 4 (komin Zespołu Szkół nr 1) ma za to LTE 2600 MHz - warto byłoby wymusić na modemie to pasmo. Tu masz program, którym to zrobisz http://www.mediafire.com/file/sjsq2zr9j ... ma1103.zip
Najlepiej byłoby przerobić modem na hilinka, zarządzanego przez przeglądarkę www, jak router - zyskałbyś pełny podgląd parametrów sygnału oraz wybór pasm bezpośrednio w panelu.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: bomber »

Dzięki dzejk.
Nie podałem wprost swojej lokalizacji, choć można ją dość łatwo odczytać.
Czy pisząc o niewielkim kącie masz na myśli kąt między masztami w Karolinie i na Budowlanej? Różnica ode mnie jest 120 stopni.
Obrazek
https://cdn.pbrd.co/images/Hh8qYeS.png

Powalczę z softem, który załączyłeś, dzięki. Tylko docelowo chcę przejść na ruter, a nie wiem jakie są możliwości wymuszania pasm na nich.
Dodatkowy sęk w tym, że maszt w Karolinie mam niemalże widoczny z okna. Celując w maszt na Budowlanej mam drzewo tuż przed anteną. Mam dość ograniczone możlwości lokalizacji anteny.
Poza tym maszt w Karolinie położony jest w znacznie mniej zabudowanej okolicy. Masz na Budowlanej to miasto. Z drugiej strony nie wiem jakie są różnice pasma 1800 vs 2600 w Orange. Nie udało mi się wyguglać na szybko. Podrzucicie?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: dzejk »

Chodziło o nadajniki na Budowlanej (potwierdzone LTE 1800 i 2600 MHz) i Szczecińskiej (LTE 800, 1800) w Mińsku.
Ten w Karolinie ma tylko LTE 1800 MHz, jak łatwo odczytać z mapy po kliknięciu w baloniki. Przyjąłem, że go z jakichś względów pominąłeś.
TNI podaje krótki cid, który ciężko porównać. Czym wyższe pasmo, tym większe tłumienie sygnału, więc mniejszy zasięg.
LTE 1800 w orange i t-mobile jest wspólne, podobnie jak umts 900. Reszta pasm jest oddzielnie.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Gubienie masztu na antenie kierunkowej.

Post autor: bomber »

OK, rozumiem.
Nadajniki znam/ Tak jak pisałem w stronę Budowlanej i Szczecińskiej nie celowałem z powodu przeszkód fizycznych. Karolina jest zresztą bliżej.
Moje pytanie dotyczyło szerokości pasm (np. 20 MHz) 1800 i 2600 dla Orange, a nie częstotliwości nośnej (bo tak je chyba zrozumiałeś).
Jeszcze raz dzięki.
ODPOWIEDZ