internet mobilny na wsi

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
apacz53
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-02-05, 13:40

internet mobilny na wsi

Post autor: apacz53 »

WITAM zamieszkalem na wsi najblizszy BTS LTE1800 BT44813 LTE1800/10/5540/1/16P (AERO2 i PLUS), moja lokalizacja
Smażyno 25, 84-217 Smażyno, Polska Szerokość geograficzna: 54.489716 | Długość geograficzna: 18.094483 Wysokość: 157 metry
mam karte SIM od AERO2, jaka powinienem dobrac antene zewnetrzna, czy wybrac modem z routerem Wi-Fi w jednym? , czy osobno Modem i osobno Router Wi-FI?, jakie modemy, routery i/lub modemoroutery polecacie? jak dlugi moze byc kabel od anteny do modemu?
Pozdrawiam Andrzej 65 lat, inzynier ale nie od komunikacji
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: internet mobilny na wsi

Post autor: ja.michal »

Najprostsze rozwiązanie to router LTE już z WiFi. Modelu konkretnego teraz nie polecę, ale proponuję celować w sprzęt Huawei (z popularnych na rynku). Koledzy coś tutaj pewnie podpowiedzą. Dobrze szukać czegoś z obsługą LTE900 i ewentualnie agregacją pasma.

Co do anteny, a właściwie anten. Do modemów/routerów z LTE generalnie są potrzebne dwie anteny ustawione w odwrotnych polaryzacjach. Na tej stacji bazowej, którą masz najbliżej działa LTE1800 i może działać, albo będzie dopiero działać LTE900. W takim wypadku trzeba zastanowić się nad sprzętem (czy wybierasz taki z agregacją pasm) i wtedy trzeba wybrać anteny szerokopasmowe (niewielki wybór, niski zysk przez taką a nie inną konstrukcję) jeśli chcesz korzystać z obydwu pasm. Jeśli tylko z LTE1800 lub tylko LTE900 to antena na to pasmo i do tego możliwe krótki kabel, szczególnie jeśli chodzi o wyższą częstotliwość jak 1800 MHz.

Jest jeszcze inna opcja, właściwie bez anten. Skorzystać ze sprzętu ODU czyli np. ODU IDU 300 z Plusa, który ma modem z anteną dookólną wewnątrz i w którym sygnał puszczasz po kablu koncentrycznym od TV SAT lub z Huawei B2338-168, który ma w sobie antenę kierunkową i zasilanie z transmisją idzie przez kabel Ethernet (PoE). Plus Huawei to zasilanie po PoE i antena kierunkowa, ale minus to działanie tylko na jednym paśmie i brak możliwości wymuszania go. Plus ODU300 to agregacja pasma, opcja wymuszania pasma, ale słabe anteny dookólne (wprawdzie są złącza SMA wyprowadzone na zewnątrz, ale to nie do końca na plus). W obydwu wypadkach urządzenia mają w domu IDU czyli router WiFi. Obydwa te routery nowe bez abonamentu u operatorów kosztują koło 1000 zł, na wolnym rynku Huawei od około 550 zł, a ODU IDU 300 od 500 zł (ale widzę tylko jedną ofertę w sieci).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet mobilny na wsi

Post autor: matek451 »

A ja zacząłbym od testów LTE w Plusie w tej lokalizacji, test na zewnątrz na karcie Plusa/Aero2 telefonie LTE z aplikacją Network cell Info. Pokaze CID BTS-a i parametry sygnału, do tego speedtest wieczorem.
ODPOWIEDZ