Huawei b525 - antena i długi kabel

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Raptor90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-29, 06:36
Lokalizacja: Ruda Śląska

Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: Raptor90 »

Cześć!
Jestem tu nowy - w sumie po 2 latach korzystania z mobilnego internetu zacząłem coś więcej drążyć w kwestii jakości połączenia. Aktualnie korzystałem z Huawei B315s, natomiast w najbliższych dniach mam otrzymać Huawei B525. Z jakości połączenia na starym routerze nie byłem zadowolony - ale działał jako tako, miał 2-3 kresek na wbudowanym "wyświetlaczu" - więc zakładałem że to wszystko na co stać dostawce internetu :)

Parę dni temu, gdy zacząłem drążyć temat, okazało się, że w sumie to mam całkiem dobrą lokalizację jeśli chodzi o zasięg (około 700-800m od BTSa) a RSRP w okolicach 100-105... (RSRQ -14), więc dość słabo. Mieszkam na parterze domku i na dachu mam zasięg RSRP w okolicach 80dBm (RSRQ -7).
Zastanawiałem się w związku z czym nad wyposażeniem routera w dodatkową antenę, jednak nie chcę/nie mogę na to przeznaczyć ogromnych funduszy.
I tu pojawiają się pytania - jako że antena musiałaby iść na dach, router i antenę będzie dzielić około 12-13m kabla. Ma to sens?
Kolejne pytanie - Czy Antena LTE Yagi 18dBi +RP-SMA / TNC jest coś warta, czy lepiej sobie odpuścić?
Zakładając że nie mam 200-250zł na antenę, jest sens się bawić w antenę zewnętrzną, czy lepiej pozostać na "domowych" i poszukiwania dobrego zasięgu w mieszkaniu?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: matek451 »

A po co ci antena do WiFi na 2,4GHz ? Masz fatalne parametry sygnału LTE w domu, na dodatek nic nie wiadomo na jakim z pasm LTE. Brak lokalizacji, operatora czy screenów z LTEWatchH/Toolbox z parametrami sygnału LTE i CID BTS-a. Skąd wiesz z którym się łączysz ? Jakie pasma są na nim ? Antenę dobiera się pod konkretne pasmo/pasma LTE szczególnie gdy chce się korzystać z LTE-A na B525. dlatego robi sie testy na zewnątrz , wymusza pasma LTE jakimi dysponuje u ciebie operator i na tej podstawie kupuje antenę. Jeśli nie zależy ci na normalnych prędkościach i stabilnym sygnale to biegaj z routerem po domu a i tak kiedyś będziesz musiał kupić antenę zewnętrzną i nie za 20-30 zł.
Raptor90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-29, 06:36
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: Raptor90 »

Ok, ale ironia kolego na nic tu potrzebna. Po to właśnie pojawiłem się na forum, żeby coś więcej się dowiedzieć. Poczytałem trochę, ale widocznie zdecydowanie za mało, żeby "na swoje potrzeby" dostosować tą instalacje.

Ale do rzeczy:
Operator Plus. Modem docelowy Huawei b525. Lokalizacja 50.254170 18.835752 ⇔ 50º15'15.01'' N 18º50'08.71'' E

Do sprawdzania sygnału używałem Network Cell Info Lite.

W domu:
Obrazek

na dachu:
Obrazek

Co do BTSa z którym się łącze - nie wiem, założyłem, że skoro jest dość blisko i wręcz widzę bez przeszkód (typu drzewa czy budynki) to łącze się właśnie z nim. Nie bardzo wiem jak sprawdzić czy to ten.

Co do pasma. Z tego co przeczytałem to chyba 1800, ale może się mylę - nie znam tematu jeszcze zbyt dobrze.

Co więcej powinienem podać, żeby oszacować czy da radę coś z tym zrobić? Budżet to jakieś 100zł, więc pytanie czy warto się bawić (np. w odkupienie na OLX) czy lepiej odpuścić?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: Hermogenes »

Ruda śląska ul Nowy Świat 46 tam jest L1800 poszukaj może znajdziesz jakiś używany panel Cybertech kabla trochę dużo, ale masz z czego tracić; tylko 25 metrów kabla to już 100 zł. Może znajdziesz jakąś krótką inną drogę w podanej lokalizacji widzę same niskie domy. poz Hermogenes
Raptor90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-29, 06:36
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: Raptor90 »

Dziękuje za odpowiedź :) Jakie parametry powinna antena spełniać? kwestia samego pasma czy coś jeszcze?

Znalazłem coś takiego - https://www.olx.pl/oferta/antena-kierun ... e87834a48f
Spełni swoją role?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: matek451 »

Plus i wszystko jasne, na BTS-ie też wolne LTE800 Sferii więc nie ma co liczyć na cuda. Jakie uzyskujesz prędkości przy sygnale na dachu ? Bo to jest podstawą do inwestowania w antenę. Jak poprawa sygnału wpływa na prędkości, jakie są bez anteny? Jaka to ulica w Rudzie Sląskiej? No i czemu akurat Plus? Wymiana B315 na B525 niewiele zmieni, oczywiście poza wydatkiem 18 zł/m-c rata za B525. Jesli ma być szybciej to jedynie trzeba sprawdzić czy działa już LTE2600Plusa na Kłodnickiej 54, do tego jest tam też pozwolenie na LTE900 Plusa ale to tylko 5MHz w MIMO2x2 z DL do 37Mb/s i ma zastapić LTE800 Sferii.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: Hermogenes »

Do LTE potrzebujesz antenę dual z dwoma kablami albo dwie pojedyncze. Ten tajfun ma zawyżony zysk i jest szeroko pasmowy do LTE-A agregacja 2-3 pasm i są potrzebne dwie. poz Hermogenes
Raptor90
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-29, 06:36
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Huawei b525 - antena i długi kabel

Post autor: Raptor90 »

Ok, dziękuje za odpowiedzi. Przyjechał nowy router, złapał LTE+ na pełnym zasięgu i generalnie problem jak ręką odjął.

Ping w okolicach 25, download nie schodzi poniżej 50mbps a upload poniżej 32mbps (pomiar o godzinie 17.20).

Tak więc temat anten czy innych już chyba nie ważny :) Tak czy inaczej dzięki za pomoc ;)

Temat do zamknięcia ;)
ODPOWIEDZ