Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mintpanda
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-05-06, 10:47

Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: mintpanda »

Hej wszystkim, to mój pierwszy post na forum! :)

Byłbym wdzięczny za pomoc w konfiguracji internetu. Lokalizacja to mniej więcej:

53°13'06.8"N 16°56'06.1"E
53.218564, 16.935028

To domki otoczone lasem z trzech stron, pechowo mój domek jest akurat przy ścianie drzew(12-15 metrowe brzozy i sosny). Najbliższe BTS`y w linii prostej są oddalone o 4,5 km (lub ok 9km w linii "bezleśnej"). Jakby się uprzeć, byłbym w stanie władować się na dość wysoką sosnę stojącą na mojej działce i władować antenę na wysokość 7-8 metrów.

Pytanie tylko jakiego wybrać dostawcę (mam internet play`a, ale obstawiam że w tej lokalizacji najlepiej będzie śmigał orange?), jaki modem, antenę i ewentualnie router wifi (chyba że od razu kupić modem/router).

Wiem, że proszę o wiele ale nie mam niestety o tym pojęcia a wolę zapytać speców niż zostać wpuszczonym w kanał w jakimś elektromarkecie.


Z góry wielkie dzięki
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: Hermogenes »

Na maszcie Centertela w Skórce Orange ma pozwolenia na 3 pasma LTE , ale potwierdzone jest tyko L800 z Tmobile. Kupić startery i sprawdzić na telefonie lub u jakiegoś sąsiada.poz. Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: matek451 »

Wybór tylko między Orange a T-mobile. Korzystają z własnych LTE800 ( oprócz LTE800 T-Mobile i Orange ma tam LTE800) na BTS-ie NetWorks w Skórce. Tam też ich 3G z UMTS900. Oferta ma być na kartę czy na abonament ? Jesli sprzęt własny to wystarczy router z LTE, np. B315. Do LTE800 konieczne 2xATK-10/800-980 lub ATK-20. Na początek testy tych operatorów na zewnątrz na telefonie LTE z Network cell info. Pokaze ECI BTS-a i parametry sygnału. Do tego speedtesty.
mintpanda
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-05-06, 10:47

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: mintpanda »

Hej, dzięki za odpowiedzi!

sprawdzałem póki co na telefonie z Playem, która sieć wypada najlepiej na speedtescie. Pomimo bliskości BTS w Skórce, łapało jednak po tej linii o mniejszym zalesieniu (bliżej Krajenki):
Obrazek
Najlepiej wypadał plus i orange. T-mobile nie chciało współpracować :/ Na plusie i orange w zależności od tego gdzie machałem telefonem wyciągało 1-3 Mbity ze sporym pingiem. Kupiłem też starter Orange (bo wiem, że Play z roamingiem nie jest pierwszy w kolejce po sygnał) i wypadało podobnie.

Tak jak pisałem, mógłbym osadzić jakąś kierunkową antenę na drzewie ;) ale ze Skórki chyba sygnału nie wyłapię

Jeśli jest możliwość skonfigurowania Playa na modemie tak, żeby roamingował np z Orange to wystarczy mi ta usługa, którą posiadam. W przeciwnym razie będę korzystał z dodatkowej usługi na kartę (wygląda na to, że Orange lub Plus).
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: Hermogenes »

Te mapki pokazują że ktoś coś słyszał ale nie widział.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 16&zoom=12
Tu masz mapę działających stacji BTS. poz Hermogenes
możesz sobie ptaszkować pasma i technologie.
mintpanda
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-05-06, 10:47

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: mintpanda »

Te mapki pokazują, z czym był aktualnie połączony mój telefon ;) Pierwsza w momencie połączenia z Orange, druga z Plus. Nie wiem z czego wynikają te dziwne lokalizacje, może jakieś nielegalne bts`y? :D
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: Hermogenes »

Jakim cudem połączył się z Leśniakiem tam nie było BTSa na moment ostatniego uaktualnienia mapy BTSearrch . Najnowsze pozwolenie jest dla Play w Krajenka jeszcze nie potwierdzone działanie. Może kolega Matek ma nowsze dane więc czekaj na niego. poz Hermogenes
TheSteel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-08-09, 10:17

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: TheSteel »

Zawsze miałem problem z internetem. Choć początkowo myślałem, że to wina mojego 3 letniego routera. Zmieniłem na internet LTE w play. Wszystko dobrze działa. Nie miałem jeszcze problemów mimo tego, że inne sieci gubiły mi zasięg.
mintpanda
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-05-06, 10:47

Re: Pomoc w doborze modemu-anteny-routera

Post autor: mintpanda »

TheSteel pisze:Zawsze miałem problem z internetem. Choć początkowo myślałem, że to wina mojego 3 letniego routera. Zmieniłem na internet LTE w play. Wszystko dobrze działa. Nie miałem jeszcze problemów mimo tego, że inne sieci gubiły mi zasięg.
Dzięki, ale śmierdzi mi to reklamą ;) akurat Play w tamtym miejscu to nie pociągnie.
ODPOWIEDZ