Prośba o pomoc z wybraniem anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
escape
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-18, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Prośba o pomoc z wybraniem anteny

Post autor: escape »

Witam,

Proszę o pomoc w wyborze antenty.
Woj mazowieckie, miejscowość Sekłak, najblizszy nadajnik w miejscowości Łochów.
Mam router Huawei B315 z T-mobile (wersja okrojona) i karte SIM w tej sieci.

Rok temu pisałem tak:
"Zasiegu modemu w domu nie ma, ale po zainstalowaniu na kominie anteny panelowej15dBi HSPA+ 1900-2100 z Cybertechu (taka mi została po internecie którego kiedys używałem w Warszawie) mam wg routera pełny zasieg, a LTEwatch podaje od RSSI w zakresie -81 do -89 i internet na 3G dziala dosc stabilnie z predkościa ok 10Mbp download i 5Mbps upload." - i tak było do 1 maja. A od 1 maja 3G praktycznie przestało działać - 1Mbps Up, a download praktycznie nie ma. Zgłosiłem problem do T-mobile, niby coś zrobili, ale wielkiej poprawy nie ma. Dlatego myśle o przejściu na LTE, które wcześniej tu nie działało, a teraz jest z tym lepiej.

Oto testy z anteną panel 15dBi HSPA+ 1900-2100 z Cybertechu ustawioną na Łochów:
UMTS 3G 800MHz - 4-6Mbps Download / ~1Mbps UP
Screenshot_246.png
LTE 1800 MHz - 8Mbps Download / poniżej 0,5 Mbps UP
Screenshot_247.png


I testy na antenach wewnetrznych - router wyniesiony na dach:
UMTS 3G 800MHz - 4-6Mbps Download / 1Mbps UP
Screenshot_240.png
LTE 800 MHz - 11-15Mbps Download / 9Mbps UP
Screenshot_243.png
LTE 1800 MHz - 10-20Mbps Download / 1-2,5Mbps UP
Screenshot_242.png
Podane predkości obowiązują w środku nocy - w dzień wygląda to zdecydowanie wolniej.

Wygląda więc na to, że router wystawiony na zewnątrz ma lepszy zasieg niż w domu z antena Cybertech.
Anteną kręciłem dziś pół dnia i już nie mam do niej siły, chcę ją zamienić na coś innego.
Pożyczyłem od znajomego do testów All-ANT H4G 2x15dBi MIMO ale równiez brak efektów - z nia jest gorzej niz wbudowanymi w modem (podobno to jest bardzo kiepsa antena?)

Pytanie więc co kupić aby mieć dobry zasięg? Cena nie gra roli, potrzebuje stabilnego internetu.
Myślałem o 2x ATK504 od Telkob - czy to dobry wybór? A może polecicie coś innego?

Wiem, że w Jadowie jest LTE800 i spokojnie osiągam tam na telefonie ~100Mbps, ale nie mam kompletnie wioczności w tamtą stronę - po drodze domy, wysokie drzewa, etc.

Drugie pytanie mam jeszcze o LTE-A - czy w mojej lokalizacji i sytuacji to miałoby sens, a jeśli tak, to jak router kupić?

Z góry dziękuje za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc z wybraniem anteny

Post autor: matek451 »

Pokazane screeny z anteną nie mają nic wspólnego z LTE1800Networks więc nie wiem czego ty oczekujesz od anteny Cybertecha? Pierwszy to 3G z UMTS900 z Łochowa a drugi LTE800 z tego BTS-a więc test nic nie mówi o LTE1800 na antenie bo w Łochowie nie działa LTE1800NW. Test bezwartościowy do oceny anteny. Na dodatek bez anteny LTE800 z Korytnicy, podobnie jak LTE1800NW. Działa na ni LTE-A1800+800. Reasumując antenę z Cybertecha ustaw na Korytnicę ale to antena dedykowana na 2100MHz i pojedyńcza więc cudów nie osiągniesz.
ODPOWIEDZ