Zmiana anteny, skaczący SINR i RSRQ

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kiwi0033
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-05-14, 14:35

Zmiana anteny, skaczący SINR i RSRQ

Post autor: Kiwi0033 »

Witam,

Jakiś czas temu zmieniłem operatora internetu mobilnego LTE ze względu na lepszy zasięg, transfer i mniejsze obciążenie sieci w godzinach szczytu. Internet jeśli chodzi o pobieranie i wysyłanie działa całkiem nieźle i prawie wystarczająco jak na moje potrzeby.

Posiadam router Huawei b525 i antenę zewnętrzną Sorensen 1800MHz i tutaj pojawia się problem. Na poprzednim operatorze pasmo 1800MHz było w porządku, jednak mój obecny nadajnik (200-300m w linii prostej) wysyła internet w paśmie 2600MHz. Czytając parametry mojego zasięgu wszystko wydaje się w porządku poza wskaźnikiem SINR który jest na niskim poziomie i skacze od 4 do 10 dB. Dodatkowo RSRQ cały czas skacze od -4 do -9dB. Moim problemem nie jest prędkość internetu a jego jakość, czasami potrafię gubić pakiety w niektórych grach (przy nienajgorszym pingu) i tutaj pytanie: czy zakup nowej anteny odbierającej pasmo 2600MHz poprawi coś w jakości internetu? Czy tak naprawdę antena odpowiada tylko za zasięg, który jest niezły i nic mi to nie pomoże w tych nieszczęsnych zgubionych pakietach?

Odłączenie anteny pogarsza transfer pobierania/wysyłania i podwyższa ping, a ze wskaźników zmienia się głównie RSSI na około -80dB. Ogólnie z anteną jest lepiej.

W załączniku podrzucam wszystkie parametry internetu, mam nadzieję że ktoś będzie w stanie udzielić odpowiedzi na moje pytanie, czy warto zainwestować w nową antenę ;)
koks1970
Stały użytkownik forum
Posty: 77
Rejestracja: 2015-01-12, 17:57
Lokalizacja: opole

Re: Zmiana anteny, skaczący SINR i RSRQ

Post autor: koks1970 »

Ten cały sorensen (Firma z dani Manufaktura polska a teraz ma anteny 18dBi czyli te same promieniki tylko cena wyższa i ludzie sie nabierają , zauwazcie cena 15dbi a 18dbi jest o prawie 100zl wyzsza , i ta technologia SF ? HEHE Science-Fiction ) lutuje aluminium może styki puściły. Czyli kupujący płaci za naklejki których jest pełno wszędzie, aby kolorowo.
Kiwi0033
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-05-14, 14:35

Re: Zmiana anteny, skaczący SINR i RSRQ

Post autor: Kiwi0033 »

Ta antena ma pewnie z 5 lat, kiedyś wszyscy ją polecali i nie narzekałem do czasu aż nadajnik się zapchał. Tak czy owak dalej się niczego nie dowiedziałem czy warto zmieniać antenę na nową.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zmiana anteny, skaczący SINR i RSRQ

Post autor: radius »

Skoro jest 2600 to i 800 oraz 1800 powinno być.

Próbowałeś w AUTO go ustawić? Agreguje?

Jest lepiej? Gorzej? Bez zmian?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Kiwi0033
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-05-14, 14:35

Re: Zmiana anteny, skaczący SINR i RSRQ

Post autor: Kiwi0033 »

Pobawiłem się w zmianę pasm i co mnie zdziwiło, gorzej od 2600 działa tylko 800MHz. Przy paśmie 1800MHz SINR wygląda najlepiej bo 12-24dB ale też skacze co 3-5s. Na razie zostawiłem agregację na 1800+2600MHz bo wygląda jakby skoki były najmniejsze i zobaczę jak to się zachowa wieczorem przy większych obciążeniach nadajnika. Ustawienie na auto wybiera chyba częstotliwość 2600 bo wygląda to słabiej niż w kombinacji 1800+2600 lub samego 1800.
ODPOWIEDZ