Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xntxnt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-06-08, 08:09

Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: xntxnt »

Koledzy,
Jak to jest z polaryzacją anten na BTS-ach?
Spotyka się informacje, że do LTE trzeba anteny z polaryzacją skośną (tzw. "slant"), czyli +45° i -45°. Od anten pod polaryzację H/V różnią się tylko mocowaniem obróconym o 45°. Takie anteny są dostępne w sprzedaży, ale wciąż nie znikają te z mocowaniem dla polaryzacji pion/poziom.

Czy znacie jakieś oficjalne (lub nie) źródła potwierdzające, że faktycznie stosują skośną? Jeśli tak, to czy zastosowanie skośnej zależy od:
1. częstotliwości - w sensie, że inna polaryzacja na 800, a inna na 900, 1800, 2100, 2600MHz?
2. technologii - inna dla 3G, a inna dla LTE? *
3. daty uruchomienia danego BTS-a - w sensie, że wprowadzili skośną od niedawna?
4. operatora?

*) co spowodowałoby spadek sygnału gdy modem przełączy się z LTE na 3G

Jedyne źródło jakie dotychczas znalazłem, to kopia strony btsy.eu której już nie ma:
https://web.archive.org/web/20140214150 ... nteny.html
...ale nie jest tam nigdzie powiedziane, że każdy operator stosuje skośną, ani nie ma szczegółów czy na każdym paśmie i czy na każdej technologii.

Dzwoniłem na infolinie operatorów - skutek wiadomy:
Plus - nie wiedzą, były jakieś domysły
Play - nie wiedzą, poradzili by eksperymentować, ale kazali wysłać maila (brak odpowiedzi)
Orange - czat na stronie nie zna się, muszę jeszcze zadzwonić, ale z innego telefonu niż mam, bo z Orange trzeba płacić za rozmowę do BOK Orange
T-Mobile - nie wiedzą i odsyłają na pomoc techniczną pod płatny numer 708-477-242 (2,10zł/min + VAT, a takie mam zablokowane)

Dobrze by było spytać jakiegoś technika czy alpinistę, który chodzi po masztach albo inżyniera, o ile nie mają zakazu odzywania się, ale nie znam nikogo.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.


PS. Wiem, że można kupić dwie anteny, eksperymentować i odesłać niepotrzebną, albo rzeźbić własne mocowanie obracające o 45°, ale nie o to chodzi. Wiem też, że mogę kupić antenę z uniwersalnym mocowaniem (choć takich jest mało), ale jest to jakieś ograniczenie, bo część z tych anten jest:
- droga
- badziewna (wydanie 200 zł by po roku mieć stłumiony sygnał to kasa w błoto)
- na jedno pasmo (np. tylko 800MHz - zmieniasz operatora i kupujesz nową)
- niedostępna z kablami o odpowiedniej długości i wtykami (trzeba konektor = straty dB, albo trzeba mieć czym zacisnąć)
- z gniazdem N - niby wygoda, ale większość wtyków N jest zaciskana na kablu (crimp), a nie skręcana (clamp), więc woda i tak idzie w kabel, mimo że samo złącze ma uszczelkę. Więc na starcie trzeba zmieniać wtyczki na swoje.
- gdy nie ma złącza N, tylko kabel na stałe, to po przekręceniu o 45°, woda może wpływać do anteny lub też nie mieć którędy wypływać.
Przykładowo:
Super regulacja (o ile to nie nity, tylko śrubki), ale czy antena jest super, to nie wiem. Jak widzę białe kable, to mam skojarzenie: PVC, a nie PE, więc po roku woda w kablu:
Obrazek
Jeszcze lepsza, bo płynna regulacja pochylenia, ale czy przy 14 śrubkach na tyle obudowy, nie nabierze wody i po obróceniu nie będzie mogła jej wypuścić koło kabla, który już nie będzie na samym dole, więc zgnije?
Obrazek

...ale mi chodzi o wiedzę, jakie polaryzacje (i kiedy: u jakich operatorów, na jakich pasmach i technologiach) stosuje się w Polsce. Tak żeby kupić od razu właściwą antenę i ograniczyć ryzyko, że za moment stanie się niepotrzebna. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: Hermogenes »

Nic nie dadzą eksperymenty nie jesteś w stanie domowymi sposobami tego zbadać. Anteny mają być do siebie 90 stopni więc najlepiej jak są X +/- 45% . Ponieważ nowe systemy antenowe operatorów LTE są tak właśnie zbudowane, a to ze względu na większe upchanie promienników na powierzchni anteny i te od polaryzacji A nie kradną mocy tym od przeciwnej. poz Hermogenes
xntxnt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-06-08, 08:09

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: xntxnt »

Rozumiem, że dwie anteny muszą mieć maksymalnie inną polaryzację, czyli 90° różnicy. Ale tak jest i w przypadku anten H/V i slant. Tyle, że w jednej polaryzacje są pion poziom, czyli +, a w drugiej jeden skos i drugi skos, czyli X. Ale jeśli zestaw będzie przekręcony niepotrzebnie o 45°, to nie będzie spadku sygnału? Nie wyjdzie to w eksperymentach?

Użyłeś słowa "nowe". Czyli część BTS-ów jedzie na H/V, a część na slant? Są na to jakiekolwiek źródła, czy tylko właśnie eksperymenty, albo lornetka w dłoń i odczytać co jest na naklejce na antenie na BTS-ie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: ja.michal »

Wystarczy sprawdzić modele anten i ich parametry. W Play i praktycznie całej sieci Orange/T-Mobile są nowe anteny i są one X-cross.

Prawda jest taka, że dla klienta nie ma to znaczenia bo klient musi ustawić antenę na najlepszy sygnał. Nie znaczy, że akurat wyjdzie X czy H/V pomimo że na stacji jest X.
xntxnt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-06-08, 08:09

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: xntxnt »

ja.michal pisze:Wystarczy sprawdzić modele anten i ich parametry.
W sensie wejść po drabince na BTS i przeczytać? :)
W Play i praktycznie całej sieci Orange/T-Mobile są nowe anteny i są one X-cross.
Niezależnie od częstotliwości na jakiej nadaje BTS? A dla 3G dalej zostaje polaryzacja H/V czy też x-cross?
Prawda jest taka, że dla klienta nie ma to znaczenia bo klient musi ustawić antenę na najlepszy sygnał.
Ale nie każdą ustawi, bo większość anten ma cybant, którego nie da się inaczej zamocować bez szlifierki i spawarki. Niektóre mają możliwość obrócenia o 90°, ale to nic nie zmienia.

Dostałem dziś odpowiedź mailową od Playa - niestety była nie na temat :/
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: ja.michal »

Można użyć drona. :D A poważnie to pytać tych co montują sprzęt na stacjach i szukać np. na telepolis w dziale technicznym poszczególnych sieci. Czasem są fotki anten lub ludzie podają numery producenta.

Z tego co wiem to w 3G również są X.

No tak, znam ten problem, trzeba sobie jakoś radzić z tymi uchwytami. :(
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: krystianb »

xntxnt pisze:Ale nie każdą ustawi, bo większość anten ma cybant, którego nie da się inaczej zamocować bez szlifierki i spawarki. Niektóre mają możliwość obrócenia o 90°, ale to nic nie zmienia.
Jest taki (chyba) producent anten, kiedyś produkujący bardzo zachwalaną na forum antenę 2.1GHz 15dBi, aktualnie produkuje anteny także dedykowane do LTE, to montaż jest albo tylko +/- 45 stopni, ewentualnie możliwe obrócenie o 45 stopni. Tylko ceny maja trudne do przyjęcia, nie wiem na ile w tym prawdy ale też jeden użytkownik kiedyś twierdził, że wiatr mu antenę wyrwał z mocowania i to za tamtych czasów najdroższą.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: dzejk »

A taki uchwyt by nie wystarczył http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=149 ... 0&rg=0&sg= ?
xntxnt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-06-08, 08:09

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: xntxnt »

krystianb pisze:Jest taki (chyba) producent anten, kiedyś produkujący bardzo zachwalaną na forum antenę 2.1GHz 15dBi, aktualnie produkuje anteny także dedykowane do LTE, to montaż jest albo tylko +/- 45 stopni, ewentualnie możliwe obrócenie o 45 stopni. Tylko ceny maja trudne do przyjęcia, nie wiem na ile w tym prawdy ale też jeden użytkownik kiedyś twierdził, że wiatr mu antenę wyrwał z mocowania i to za tamtych czasów najdroższą.
BestPartner?
Ale jakościowo, to raczej przyzwoite? [nie licząc tamtego wyrwanego]

ja.michal pisze:Można użyć drona. :D A poważnie to pytać tych co montują sprzęt na stacjach i szukać np. na telepolis w dziale technicznym poszczególnych sieci. Czasem są fotki anten lub ludzie podają numery producenta.
Ha! Strzał w dziesiątkę! :D
Zapytałem: https://www.telepolis.pl/forum/viewtopi ... 24&t=92973
I okazuje się, że Kathrein miał dla BTS-ów anteny X-cross już w 2002 roku, jeśli nie wcześniej :) . Równolegle produkował jeszcze dla polaryzacji pionowej. Poziomej się chyba nie używało. Wszystko wskazuje na to, że świat idzie w stronę skośnej. No i teraz mnie zastanawia czemu jest tyle anten H/V na Allegro? Chyba, że to ściema - złącza opisane H i V, a w środku X. Antena Yagi, to wiadomo jak jest ustawiona, ale co siedzi w środku panelu z anteną mikropaskową, to bez rentgena ciężko powiedzieć. A nawet z RTG nie jest to takie oczywiste.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: ja.michal »

Tak jak już napisałem, ustawiasz na najlepszy sygnał. Czy ci wyjdzie skośnie czy pionowo to ma drugorzędne znaczenie. Wracając do uchwytów to faktycznie kłopot.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: radius »

Taki komentarz na Telepolis się pojawił:
"99 procent anten BTS to anteny typu crosspolar, z polaryzacja +/-45 stopni. W przypadku LTE jednak anten po stronie klienckiej nie nalezy ustawiac w zgodnej z BTSem polaryzacji, wiec optymalnie jest H/V. Dzieje sie tak dlatego, ze w LTE im wiecej odbic, tym lepiej dziala MIMO. Z tego samego powodu teoretycznie LTE lepiej dziala, kiedy anteny klienta nie widza sie z antenami BTS (oczywiscie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu sygnalu)."
Źródło: http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 4#p1001594
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
xntxnt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2018-06-08, 08:09

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: xntxnt »

Kurcze, gość zrobił mi zamieszanie w głowie. Raczej wie co mówi, patrząc po innych jego wypowiedziach. W takim razie po co sprzedają anteny +/-45°?
Czyli wracamy do punktu wyjścia: mocowanie na kulce i kręcenie anteną aż będzie najlepszy sygnał.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: krystianb »

radius pisze:Z tego samego powodu teoretycznie LTE lepiej dziala, kiedy anteny klienta nie widza sie z antenami BTS (oczywiscie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu sygnalu).
Co trzeba ćpać żeby takie bzdury pisać, zasyfiony sygnał lepszy od czystego. Jak masz dobrą antenę z porządnym tłumieniem ortogonalnych polaryzacji, to nic nie zastąpi dobrego przycerowania prosto w bts'a.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: radius »

To możesz Mu napisać na Telepolis i zobaczysz co Ci odpisze. Link podałem.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Polaryzacja anten na BTS-ach - pion/poziom czy skośna (slant)?

Post autor: krystianb »

Dla jednego posta nie będę konta zakładał.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ