[T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Na LTE2600 przy antenie wyciągniesz jeszcze więcej. Widać że jest trochę zapchane ale jak na 21 nie jest najgorzej na 2600 czemu nie próbowałeś agregacji 800+2600?
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

A co to ta "agregacja"i jak się ją robi? :D

EDIT: domyślam się, że chodzi o zaznaczenie jednocześnie tych dwóch pasm w HManager, tak? Jeżeli tak, to prędkość się nie zmieniła. Jest na tym samym poziomie :)
Ostatnio zmieniony 2018-06-25, 21:21 przez w.geralt, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Agregacja to połaczenie w przypadku tego routera 2 częstotliwości klinknij 800 i 2600 i wykonaj i wtedy powinna być agregacja 2 pasm. To działa tylko w przypadku LTE. Sprawdź każdą kombinację czyli 800+1800, 800+2600 itd.
Ostatnio zmieniony 2018-06-25, 21:22 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

J/w, bez zmian
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

czyli albo zostaje ci 2600 i antena do tego co jeszcze zwiększy prędkości albo inny dostawca neta
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

Zwróć uwagę na zdjęcia z programu HManager, pozycja "łączna ilość danych". Mój miesięczny transfer to ok 500 GB.W której sieci (Plus,Orange,Play) będę w stanie tyle wykorzystać? Lejek to gorsza opcja niż mój kijowy transfer. Innych alternatyw poza radiówką (max 10 Mb/s) nie posiadam w swojej okolicy :( OK, to na koniec pytanie: jaką antenę zewnętrzną byś mi polecił? Uniwersalną na wszystkie pasma, czy jedno/dwu pasmową? Wertykalna, Yagi, cross Yagi, log periodyczna, panelowa? Trochę tego jest na rynku...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

W sieci komórkowej żadnej tylko T-Mobile. Jeśli antena to na konkretne pasmo i w twoim wypadku na 2600 albo 800 im krótszy kabel tym lepszy. Najlepiej coś z cybertrcha oni mają akurat jeden model na 2600 http://www.cybertech.com.pl/p173,antena ... 00mhz.html i ją bym zakupił na twoim miejscu.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Ja bym cały czas obstawiał zestaw wielozakresowy, który podałem na początku, bo sprawdziło się to, w co niektórzy nie wierzyli. Będzie można spróbować zagregować pasmo 800 i 2600 lub samo 2600. Pasma 800 i 1800 odpadają w pojedynkę, jak i wespół.
Ewentualnie jeśli chcesz się skupić tylko na LTE 2600 MHz to dualny panel od cybertecha na to pasmo. Tylko nie z kablami, które daje sklep, bo h155 nie nadaje się na wysokie częstotliwości. Poproś o złącza N na obudowie, a lepszy kabel dokup osobno.
Przy czym atk-504 będą ciut mocniejsze, nawet na 2600 - są testy na forum to potwierdzające.
w.geralt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-06-24, 12:20

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: w.geralt »

OK, rozumiem, że antena musi być w polaryzacji skośnej, tak? Czy dwie anteny typu Yagi (800+2600) będą gorszym rozwiązaniem od podanej przez Ciebie propozycji?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: dzejk »

Anteny montujesz jak na zdjęciach, bo to z reguły najlepsze ustawienie, ale jak masz czas to możesz sprawdzić inne pozycje.
Nie wiem, o jakich modelach piszesz - te, o których ja wspominam, są sprawdzone. Te atk to yagi w obudowie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

No co się potwierdziło ? Dla mnie to nadal jest jedna wielka lipa. Zgodnie z moimi przewidywaniami wystarczyło wynieść router na zewnątrz aby uzyskać stabilny, prawidłowy sygnał na LTE1800 z Czwartaków i stabilne połączenie na LTE2600 z niego co pozwoliło sprawdzić DL/UL na nim. Zgodnie z przypuszczeniami wycieczka pod BTS niekonieczna. Na LTE1800 jest tragedia ale o tym wiadomo od wczoraj a w co jeden taki fachowiec powątpiewał. Co do LTE2600 i tej mojej nadziei na nim to sukces połowiczny, pasmo już przeciążone, DL<UL i biorąc pod uwagę dalsze tendencje wkrótce może być jak na LTE1800 czego nie życzę ale studzę ten optymizm. Póki co jedyne co wiemy to że BTS na Czwartaków raczej nie zapewni przyzwoitych transferów, LTE1800 z niego nie istnieje a LTE2600 to ryzyko. Potestuj na nim dłużej, porób speedtesty. Kolejna sprawa to koniecznie pokaż screena z LTE2600+800 i czy działa ta agregacja, jakie pasmo podstawowe , jakie parametry sygnału na niej i speedtest. To pozwoli przyjrzeć się wstępnie BTS-owi na Dąbrowszczaków, bo tylko na nim jest LTE800 i tak jak pisałem wcześniej też zapchane. Pora na sprawdzenie opcji z niego. Tak czy inaczej czeka cię wycieczka na sąsiednie osiedle z telefonem bo póki co nadal nic nie wiemy o LTE2600 na Dąbrowszczaków i LTE1800 na nim.Możliwe że działają lepiej niż na Czwartaków. Jaki masz telefon? Test pod BTS-em na twoim kierunku powinien pokazać parametry i prędkości na LTE2600 jeśli jest bez agregacji pasm LTE, jeśli obsługuje LTE-A ( 6kat)to sprawdzisz agregację LTE2600+1800 a nawet trzech pasm gdy telefon ma 9 kat. LTE. Wstępnie zainstaluj na nim Network Cell Info jeśli z Android. Z zakupem anteny się nie spiesz. Jesteś w trudnej sytuacji. No i ja się nie kłócę tylko systematycznie pokazuję 'fachowość" porad kolegi. Tak a propos co wniósł do rozwiązania twojego problemu funboy T-Mobile i po co słuchasz tego bełkotu w jego wykonaniu? Sprawdź przy okazji konkurentów Play, Plusa no i Orange który ma też LTE2800 na Czwartaków.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: Hermogenes »

2018-06-26.png
Dzisiejszy sygnał na 1800 dla zwolenników teorii kiepskiego sygnału
2018-06-26 (1).png
i prędkość łącza. poz Hermogenes
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: Hermogenes »

2018-06-26 (2).png
Teraz na 800 z innego eNB i prędkość poz Hermogenes
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Hmm no to ciekawe czemu prędkości miał gorsze przy gorszym syngale. Po za tym co do LTE 1800 wiem bo miałem u siebie przy SINR 5-6 miałem prędkości 30 Mb/s około teraz po poprawie na 17-20 prędkości wzrosły do 80 Mb/s no ale podobno jakość sygnału nie ma znaczenia. Sprawdziło się że nadajnik jest zapchany tylko oprócz tego sprawdziło się moje że im lepsze parametry sygnału tym lepsze prędkości. A podobno według niektórych nie ma to w ogóle znaczena szczególnie tego "znafcy" :super: Tym bardziej prędkości które uzyskuje na LTE2600 są i tak wyższe od tego co oferuje inny operator po internecie radiowym. Więc nie bardzo ma możliwość zmiany. Patrząc na pozowolenia też na obu stacjach jest komplet pozwoleń czyli pojemność sieci jak dojdzie do modernizacji się zwiększy. Kwestia jest tego że może jeszcze zgłaszać co miesiąc że ma takie prędkości i przyznają mu rabat czyli będzie miał jeszcze taniej niż ma. Ale pewniem lepiej zamiast pomocy i napisania wszystkich możliwości lepiej pisać że ma zapchane nadajniki. Tylko problem jest taki że on o tym wie a szuka rozwiązania problemu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Nikt nigdy nie twierdził że parametry sygnału nie mają wpływu na prędkość. Nie się nic sprawdziło co obiecywałeś, prędkości są nadal tragiczne. W przypadku kolegi mamy do czynienia z BTS-em przeciążonym na maksa i poprawa sygnału niewiele zmieniła, łatwo to było stwierdzić przy RSRP około -100dBm i DL/UL 0,5/20Mb/s na LTE1800 z niego. Poprawa sygnału o prawie 20dBm skutkowala takim samym Dl a UL skoczył do 20Mb/s, Nieco lepiej na LTE800 z Dąbrowszczaków gdzie taka poprawa przełożyła się na DL/UL 5/20Mb/s ale to tez tylko kolejny dowód na zapchane pasmo o czy świadczyły już wcześniejsze pomiary. Więc gdzie tu tak szumnie zapowiadana obietnica że jak sobie poprawi sygnał to prędkości mu skoczą , z pustego i Salomon nie naleje. No i po co wkoło opowiadasz o swojej sytuacji która nijak ma się do tej lokalizacji w Swarzędzu. Obiektywnie patrząc to na osiedlu Czwartaków internet T-Mobile to dno i metr mułu, LTE1800 nie istnieje, 3G z rozdzielonego UMTS900 i UMTS2100 działa jak na lejku 1Mb/s a 15MHz pasma na LTE2600 jeszcze dyszy. Rozumiem że dla ciebie to przykra sytuacja i nie możesz tego przeboleć. Ale tli się jeszcze dla ciebie iskierka nadziei czyli BTS przy Dąbrowszczaków, może na nim jakimś cudem mniej klientów na pojemnościowym pasmach LTE1800( może tam nie ma pijawek z Play) i LTE2600, Ale to może zweryfikować tylko kolega ze Swarzędza jesli posłucha "znafcy" a nie będzie się kierował tymi bzdetami które wszędzie wypisujesz. Produkuj się z takimi głupawymi tekstami na Telepolis bo tu robisz z siebie pośmiewisko , szczególnie z tym tekstem że LTE2600 ma wyższy DL od radiówki, gwarantujesz mu te 12Mb/s?. Test pod BTS-em na Dąbrowszczaków ostatecznie wyjaśni czy kolega w Swarzędzu może mieć normalny internet od T-Mobile wymuszając anteną kierunkową połączenie z tym BTS-em. I to jest ostatnia deska ratunku i sensowne rozwiązanie problemu a nie dzwonienie do BOK t-mobile i wylewanie żali.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

Tragiczne prędkości 12 Mb/s to faktycznie tragizm w porównaniu do innych opcji jakie ma :super: Poprawa parametrów sygnału jednak coś dała łapie 2600 na którym osiąga 12 Mb/s które jest i tak lepsze od tego netu radiowego. Jeszcze jak dołoży antenę prędkości wskoczą o kolejne nawet 2-3 Mb/s to już daje 15. Czyli 5 więcej od netu, który dostaje od Inei. Po za tym poleć mu coś co daje minimum 500 GB pewnego ściągnięcia bo ja oprócz kabla nic innego nie znam.Ale czego nie mogę przeboleć po pierwsze to nie moja lokalizacja po drugie wiadomo że każda sieć ma zapchane nadajniki w niektórych lokalizacjach. A pośmiewisko to robisz z siebie ty obrażasz innych stwierdzasz rzeczy które są wiadome a pomocy żadnej. A on tego nie oczekiwał. Dziwne że na telepolis nie piszesz tych niby swoich porad. To że tutaj nikt nie przestrzega regulaminu nie znaczy że na każdej stronie tak będzie bo ty sobie tak wymyśliłeś. To że ta strona umiera od dawna widać po ilości użytkowników na niej. Także skończ te swoje kompromitacje bo aż żal czytac tego i się tylko ośmieszasz. Po za tym ciekaw jestem bardzo co jest u innych w tej lokalizacji. play ma niby komplet tylko co z tego jak nadajnik jeden i to potwierdzony w pozwoleniach, orange ma to samo co tmobile a plus niby w pozwoleniach wiecej ale ile z tego działa to nie wiadomo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Faktycznie jest potęga na LTE2600, nie ważne że UL już przewyższa DL, antena poprawi sygnał na tym pasmie a ty od razu obiecujesz 3Mb/s więcej i kolega ma 15Mb/s i jest cacy bo szybciej niż na radiowce. Sielanka , cud , miód i orzeszki nic tylko korzystać jeszcze przez półtora roku i modlić się o to żeby w okolicy za wielu nie wpadło na ten sam pomysł no i zadzwonić do BOK T-Mobile aby w tej lokalizacji czasami nie sprzedawali ofert nowym klientom. Człowieku o czym ty piszesz,masz w ogóle pojęcie o temacie?Bujasz w obłokach, twoje teksty tutaj to pobożne życzenia. Jak ci tutaj nie pasuje to produkuj bzdury na Telepolis, nikt tu płakał po tobie nie będzie. Póki co to kolega skorzystał z moich porad i analizy, mam nadzieję że pójdzie dalej i sprawdzi BTS na Dąbrowszczaków bo to ostatnia nadzieja. Ucz się chłopczyku , jeszcze wiele przed tobą. Gdybyś miał wiedzę to wiedziałbyś jak wygląda sytuacja z BTS-ami konkurencji w tym rejonie. Nie masz jej więc po raz kolejny muszę cię wyręczyć.Orange tak jak T-Mobile, wspólne LTE1800 i LTE800 na Czwartaków , na Dąbrowszczaków dodatkowo LTE800. Plus na BTS-ach Czwartaków 20 i Grudzińskiego 20 LTE1800Aero2 i LTE800Sferii, na tym pierwszym pozwolenie na LTe900 Plusa które zastąpi Sferię. Play na Grudzińskiego komplet 4 pasm z LTE, tak samo na dalszym przy Bocznej 4 i Strzeleckiej 4. W Gruszczynie potwierdzone LTE1800 i LTE2100. Jesli kolega wyrazi chęć to może sprawdzić dla ciekawości tych operatorów.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: piotrzet »

No i oczywiście dalej bzdury. Pokaż w takim razie tą alterrnatywę bo dalej piszesz jaki tmobile zły a alternatywy nie potrafisz podać. Więc czekam z niecierpliwością. Oprócz tego nie wiem czy wiesz ale są pozwolenia na LTE 2100 więc w niedługim czasie jak zacznie się modernizacja pojemność będzie większa. Trzeba napisać email do BOK i dowiedzieć kiedy to nastąpi. Z tego co wiem i czytałem na różnych forach w lokalizacjach w których jest problem nie chcą sprzedawać oferty więc jaki problem? Jak zwykle wylewanie pomyj na mnie bo zburzyłem spokój tego forum poprzez pisanie prawdy a nie takich bzdur jak ty. Gdybym był taki zły to już dawno mnie na telepolis nie było. Ty podobno masz taką wiedzę a się udzielasz tylko tutaj dziwne. Czyżby twoja wiedza jednak była nikła skoro tam wszystko co pisałeś było usuwane bo było to obrażanie innych. Brak ci argmuentów to od razu atak typowe dla ciebie. Kto się tu powinien uczyć to ty ale kultury wypowiedzi bo tego nie masz. Typowy Januszek, któremu nic się nie podoba i zamiast pomóc tylko jadem potrafi pluć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [T-Mobile] Problem z zasięgiem, wybór anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

A co interesuje kolegę na dziś przyszła modernizacja sieci czyli rozdzielenie LTE1800 i uruchomienie LTE2100 na niej? Ma dalej czekać na nią licząc na poprawę ? On ma problem od dawna i poszukuje rozwiązania na dziś i takowego poszukujemy. Ty nic nie wniosłeś i odsyłasz do BOK T-Mobile, niech jeszcze powie im żeby wstrzymywali się ze sprzedażą ofert i zaapelowali do swoich użytkowników w Swarzędzu aby nie szaleli z internetem to może i dla niego wystarczy. Kolega ma abonament w T-Mobile , płaci za niego więc co ja mam mu polecać? Jak na razie to dzięki temu że przestał wreszcie słuchać twoich bzdur wystawił B525 za okno i przetestował LTE1800 i LTE2600 Z Czwartaków i LTE800 z Dąbrowszczaków wiemy co nieco. Kolejny etap to wymuszenie LTE2600 +800 i LTE1800+800 na B525 za oknem i sprawdzenie tych agregacji z Dąbrowszczaków, uzyskamy wstępne dane na temat LTE2600 i LTE1800 z niego. BTS nie jest daleko, około 1km bez przeszkód , sygnał na LTE800 na poziomie -83dBm więc i na LTE2600 i LTE1800 nie powinno być naz zewnątrz tragedii. Przyglądaj się i ucz jak należy analizować i rozwiązywać problemy bo ja wiecznie żyć nie będę a swoje lata już mam. Po co mi Telepolis ?, Tu mam dosyć zajęcia, na Elektrodzie też ledwo się wyrabiam. Do tego żona, działka, dzieci ,wnuki no i zarabiać tez trzeba. Telepolis, GSMonline itd zostawiam tobie, tam gdzie wszędzie możesz chwal T-Mobile bez względu na fakty. Tu nic nikomu nie zburzyłeś bo nie te progi dla ciebie. Co najwyżej wzbudzasz śmiech i irytację.
ODPOWIEDZ