Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
SoulRoe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-25, 21:29

Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: SoulRoe »

Witajcie,

Witam wszystkie forumowiczki oraz forumowiczów :)
Jestem użytkownikiem Internetu LTE z Plusa. Posiadam zestaw ODU-IDU 300, a do tego antenę zewnętrzną Sorensen dual 17dBi MIMO (1800)
Chciałbym jak najkorzystniej ustawić cały ten zestaw wraz z podpiętą anteną zewnętrzną kierunkową Sorensen 17dBi.
Na chwilę obecną po aktywacji w sofcie IDU opcji "antena zewnętrzna włączona" otrzymuje następujące parametry sygnału:
RSRP -114 dBm
RSRQ -15 dB
RSSI -79 dB
SINR 2 dB
Informacja o lokalizacji 436
Pasmo 3 (1800 MHz)

Na tych ustawieniach speedtest.net pokazuje następujące wyniki:
Obrazek

Mieszkam w małej miejscowości w zachodniopomorskim, która położona jest w dole względem nadajników.
Chciałbym uzyskać jak najlepsze parametry sygnału oraz prędkości internetu w swojej lokalizacji.
Wg BTSSearch tak wygląda rozłożenie nadajników wokół mojej lokalizacji:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 51&zoom=12
(miejscowość Barzkowice)
Cały zestaw, tj ODU wraz z podłączoną anteną jest zamontowany na dachy budynku, w którym mieszkam, ale niestety nie umiem tego porządnie zestroić...
Długość przewodu koncentrycznego pomiędzy ODU i modemem w mieszkaniu wynosi 30m, natomiast przewody łączące ODU z Sorensenem mają długość 0,5m.
Szukam kogoś z zachodniopomorskiego, kto byłby w stanie ustawić u mnie ten zestaw na najlepszy odbiór, bo niestety sam sobie nie radzę (oczywiście odpłatnie).
Wg Was na który BTS najlepiej ustawiać u mnie tą antenę kierunkową? Ręce opadają...
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: dzejk »

Bardzo słabe parametry sygnału - tu masz opis http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html
Jeśli nie uda się w kierunku Pęzina, to próbuj na Suchań lub Dobrzany.
SoulRoe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-25, 21:29

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: SoulRoe »

Obecnie właśnie jest ustawiona na Pęzino, ale ustawiał to sąsiad, który się niestety nie zna na tym, a ja nie mogę wejść na dach, ze względu na zdrowie..podejrzewam, że antena jest źle zamontowana i ustawiona...:( Na modemie przy wymuszonym ustawieniu na 1800MHz 2 kreski zasięgu i prędkość zmienia się z LTE+ na LTE ;( Przy ustawieniu trybu na "automatyczny" wskakuje LTE+ ale nadal 2 kreski zasięgu...
Po wyłączeniu anteny zewnętrznej i włączeniu trybu LTE 800Mhz 4 kreski zasięgu, ale prędkości pobierania:
Obrazek
Paramentry z ODU po wyłączeniu anteny zewnętrznej na 800MHz FDD:
RSRP -100 dBm
RSRQ -10 dB
RSSI -75 dB
SINR 4 dB
Informacja o lokalizacji 376
Pasmo 20 (800 MHz)

Sam tego niestety nie ustawię, a cały zestaw jest zamontowany "na sztukę" na stromym dachu budynku na maszcie..:(
Czy jest ktoś z forum z zachodniopomorskiego, kto by się podjął ustawienia tego, ewentualnie jakaś firme znacie w tym rejonie?
Szukam i zima w temacie..:(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: matek451 »

Ty nie szukaj fachowca tylko zmień operatora bo umoczyłeś na maksa. Zacznijmy od wyboru sprzętu. Po co brałeś ten IDU-ODU300? Masz do BTS-ów Plusa minimum około 7km , po drodze trochę lasu, miejscowość w dołku. Na takim zestawie nie miałeś szans na stabilny sygnał na LTE1800Aero2 a tylko on jest w stanie zapewnić większe prędkości w Plusie. Po drugie czemu antena Sorensena i ustawiona nie wiedzieć po co na Stargard-Pęzino ?. Najbliższe BTS-y z LTE1800Aero2 i LTE900 Plusa to Suchań-Słodkowo 41 i Gogolewo , działa na nich LTE1800+900 a Suchaniu jeszcze przez pól roku LTE800 Sferii i to z nim łączysz się na LTE800. Prędkości słabe bo to tylko 5MHz pasma , sygnał graniczny a BTS lekko zapchany. Sprawdź jeszcze LTE900 ipokaż parametry i speedtest. Ustaw Sorensena po kolei na Suchań , wymuś samo LTE1800, potem samo LTE900, LTE800 iLTE1800+900, LTE1800+800 i sprawdź sygnał i prędkości. Sorensen na 800/900MHz przeniesie tylko pobór sygnału. Potem antena na Gogolewo i to samo dla LTE1800, LTE900 i LTE1800+900. Na Dobrzany nie licz bo tam tylko LTE1800 a przed nimi lasy.
SoulRoe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-25, 21:29

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: SoulRoe »

Nie mam innej opcji niestety, bo mam umowę z Plusem jeszcze, dlatego nadal jestem tam, a nie gdzie indziej, a kar umownych płacić nie chcę.
Ok, dokonałem korekty ustawień anteny i obecnie otrzymuję niebieski kolor na diodzie sygnalizacyjnej ODU oraz następujące parametry:
RSRP -113 dBm
RSRQ -8 dB
RSSI -84 dB
SINR 6 dB
Informacja o lokalizacji 436
Pasmo 3 (1800 MHz)
Przy tych parametrach internet diametralnie przyspieszył i średnio wyciąga 25Mbit/2Mbit, a dzisiaj rano udało się uzyskać taki wynik :)
Obrazek

Pytanie, czy niska prędkość wysyłania związana jest ze wciąż słabymi parametrami odbioru, czy bardziej z racji przeciążeń na nadajnikach?
Wcześniej najlepszy wynik jaki dało się uzyskać to 5.84Mbit, a teraz średnio 1,5-2Mbit upload to maks.
Obleciałem tą anteną wszystkie nadajniki po kolei w swojej lokacji i jedynie w kierunku na Dalewo uzyskałem najlepszy efekt, chyba lepiej już nie będzie...czy coś jeszcze (oprócz zmiany operatora) mogę zrobić?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: Hermogenes »

Słaby sygnał Twój stacja ciebie nie widzi dość dobrze. poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: matek451 »

No i to wszystko co możesz zrobić, ustawienie anteny na Dalewo-BTS w Gogolewie poprawiło RSRQ, stad przyrost prędkości. UL niski bo sygnał słaby. Póki co na BTS-ie LTE1800 Aero2 nie zapchane, jest też LTE900. Pozostaje korzystać i liczyć że nie przybędzie innych użytkowników Plusa na tym BTS-ie. Ale sam widzisz że bez anteny kierunkowej na 1800Mhz o przyzwoitym zysku na IDU-ODU300 nie miałbyś szans na normalny internet.
SoulRoe
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-25, 21:29

Re: Plus LTE ODU-IDU 300 + Sorensen 17dBi dual MIMO

Post autor: SoulRoe »

No nie miałbym, dlatego od razu dołożyłem tego Sorensena. Na 800MHz mam dobry zasieg, ale net bieda, bo to pasmo jest zapchane. Upload w granicach 6Mbit a download do 3Mbit, czyli nadajnik ledwo przędzie. Dlatego jedynie 1800MHz mi zostaje i na tym jest to co jest... Zasadniczo ani nie pobieram dużo, ani nie korzystam z 4k, więc do standardowego przeglądania treści z Internetu, okazyjnego oglądania filmów online, czy bajek na YT dla dzieci to co jest teraz w zupełności powinno wystarczyć :)
Wyniki robione przed chwilą:
Obrazek
ODPOWIEDZ