Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Witam, jaką polecacie antenę i gdzie ja skierować by mieć w miarę sensowny zasięg LTE na CP?
Mój router to D Link DWR 921E.
Moja lokalizacja to Chlewiska, 88-133, kujawsko-pomorskie.

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 59&zoom=15

Próbowałem coś wyszukać i nie mam pewnosci

Dziękuję z góry za pomoc
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

A jakie masz problemy z CP? Bez anteny na LTE łaczy cię pewnie z BTS-em Zakrzewo, około 4km od ciebie, pewnie na nowo uruchomionym LTE900Plusa. To tylko 5MHz w MIMO2x2 więc DL do 37Mb/s. Na tym BTS-ie też szybsze z założenia LTE1800Aero2 z DL do 150Mb/s. Na DWR-921E nie wymusisz konkretnego pasma LTE, nie ma diagnostyki sygnału. To routerek slaby ma tylko jedno złącze antenowe, na nim nie skorzystasz z MIMO2x2, nie agreguje pasm LTE. Zrób test w domu i na zewnątrz na telefonie LTE z kartą CP i aplikacją Network Cell Info, pokaż screeny z zakładki DANE i speedtesty.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Dziękuję za odpowiedź.
Już przy sprawdzaniu wyszło mi, że niestety mam router umieszczony w kiepskim miejscu w domu.
Screeny poniżej (nie wiem czy odpowiednie i czy to ten program miał być).
Jednak wciąż proszę o wskazówkę jaką antenę kupić do tego routera co mam, czy może próbować zmienić router (czy warto kombinować) i jakiego operatora patrząc na lokalizację polecacie na przyszłość jak mi się skończy umowa?
Najpierw pokaząło mi LTE ale potem zniknęło. Zdjęcie 4 to to co z reguły mam w pokoju z routerem, zdjęcie 5 i wyżej to na zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

Zgodnie z przypuszczeniami LTE z BTS-a Zakrzewo na LTE900, w domu bardzo słaby sygnał do tego na przemian z 3G na UMTS900 z tego BTS-a. Po co brałeś umowę z CP nie mając zasięgu LTE? Ten pojawił się niedawno wraz z odpaleniem LTE900 na BTS-ie bo wątpię żeby docierał do ciebie LTE1800Aero2 z niego uruchomiony wcześniej. Przecież CP na 3G ma ścisłe limity. na zewnątrz sygnał lepszy ale nadal słaby, jak wyglądają prędkości? Ogólnie nie ten operator, nie ten router. Do kiedy umowa w CP? Trudno doradzić w sytuacji gdy zasięg Plusa tylko na LTE900 i nie wiadomo jak z LTE1800 Aero2, niestety ale na DWR-921 nie ma możliwości wymuszenia tego pasma i sprawdzenia parametrów sygnału na zewnątrz oraz prędkości ,
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Plusa <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> tylko i wyłącznie ponieważ żona chciała Polsat Sport i ogólnie CP w max pakiecie więc najpierw internet od nich i dzięki temu abonament za TV 50%. Poza tym zawsze panował mit że tylko plus ma zasięg więc nie wnikam (mieszkam tu od niecałego roku, nie moje rodzinne tereny, wybudowalismy się w terenach żony i się tu sprowadzilismy z zagranicy).
Teraz już będę wiedział żeby sprawdzać takie rzeczy.
Router chciałem inny ale musieliśmy <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> neta na szybko i tylko to mieli. Umowa jeszcze ze 2 lata więc muszę się męczyć.
Patrząc na to co jest, jaka antenę mogę dokupić?
W ustawieniach routera dałem mu Tylko LTE więc pomimo że prędkość słaba przynajmniej nie muszę dopłacać.
Wywale jakąś antenę na zewnątrz żeby troszkę podbić sygnał a w przyszłości się lepiej przygotuję.
Co <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

Niestety ale głupawe reklamy w Polsacie robią swoje, obiegowe mity z zasięgiem Plusa/CP też, jeszcze kilka m-cy temu w Chlewiskach nie było LTE. Nawet mapa zasięgu Plusa jeszcze niezaktualizowana pokazuje szczątkowy. Swoje dołożyła żona a to najgorszy doradca w sprawach technicznych . Miało być tanio a wyszła lipa. Oferta CP słaba, z limitami danych i lejkiem na LTE, do tego dzierżawa 9 zł za routerek wart ze 100 zł.Zasięg LTE jest dla wszystkich operatorów realizowany z Zakrzewa, na maszcie NetWorks działa LTE800 T-Mobile i LTE900 Orange ale w tym paśmie mają po 10MHz i DL do 75Mb/s. Plus wisi też na nim. Play ma własny BTS z LTE800, LTE1800 i LTE2100. Ogólnie ten wybór CP nie byłby taki tragiczny jeśli okaże się że LTE1800Aero2 z Zakrzewa działa nieźle i nie jest zapchane. Tragedią jest wybór tego małego g....ka, które udaje router. W przypadku LTE kluczowy jest wybór pasm LTE na routerze. Na DWR-921E tego nie ma. A ponieważ w Zakrzewie Plus ma LTE1800 i LTE900 to optymalny jest router z LTE-A czyli agregacją dwóch pasm LTE1800+800. Jedyny sensowny wybór to był B525 i antena do niego. Router z agregacja 2 pasm LTE, możliwością wyboru konkretnych pasm LTE i ich agregacji w HManagerze, USB, 4XLAN Gigabit, RJ11 do bramki GSM i VoIP i co kluczowe z dwoma złączami anten zewnętrznych do MIMO2x2. Ale trudno mleko się rozlało. Tak jak pisałem DWR-921E ma tylko jedno złącze antenowe, czyli na niej nie skorzystasz z MIMO2x2 i od razu masz z założenia prędkości dużo niższe. Zarówno na LTE900 jak i na LTE1800 Plus korzysta z MIMO2x2 na BTS-ach i po stronie klienta potrzebny sprzęt z nim. Do DWR-921E podłączysz tylko jedną antenę. Jej wybór zależy od testów pod BTS-em w Zakrzewie i telefonem LTE z aplikacją Network Cell Info.Ustawiasz się na kierunku Chlewiska i robisz taki test jak w domu, do tego speedtest, najlepiej po południu gdy ruch sieciowy jest duzy. Pod BTS-em połączysz się z LTE1800Aero2, sprawdzisz jak działa przy prawidłowym sygnale i jak obciążony jest sektor na BTS-ie. Od tego zależy czy kupisz antenę pojedyńczą na 1800MHzczy na 800-900MHz do LTE900 Plusa, którego sprawdziłeś już u siebie. Mógłbyś kupić też antenę szerokopasmową ale wtedy router będzie skakał po pasmach LTE900 i LTE1800 ( tu właśnie przydaje się możliwość wymuszenia na nim konkretnego pasma LTE).
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Dziękuję za konkretną odpowiedź.
Na początek zadzwonię do CP czy może jest możliwość wymiany routera. Wątpię ale nie szkodzi zapytać. Potem będę testował.
Tu słabe pytanie z mojej strony : co to BTSy lub jak testować po Beach.
Dziękuję z góry
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

BTS to stacja bazowa. popularnie zwana nadajnikiem. W Zakrzowie na nim Plus ma LTE1800Aero2 które z założenia jest 4x szybsze od LTE900Plusa ktore tam jest ale jego zasięg u ciebie na 1800MHz jest słaby i router, telefon łaczą się z LTE900, które ma większy zasięg. Jeśli jednak LTE900 ma dużo klientów a pojemność sieci w tym paśmie jest mniejsza to wtedy na tym paśmie jest wolno i z reguły DL<UL. Wtedy jedyna szansą jest sprawdzenie jak działa LTE1800Aero2, w tym celu ta wycieczka pod BTS, około 400m od niego. W tej odległości parametry sygnału na LTE1800 są optymalne, pasmo to ma priorytet a więc połączysz się z nim i sprawdzisz czy działa lepiej niż LTE900 a ponieważ jest na nim 20MHz to jest pojemniejsze i wolniej się zatyka. Ustawiasz się na kierunku własnego domu w Chlewiskach aby korzystać z tego samego sektora co w domu, na tym BTS-ie Plus ma trzy sektory( anteny) rozstawione co 120 stopni. Test jak w domu i screen DANE z Network Cell Info. Pokaże eNB( BTS) i ECI ( CID) oraz parametry sygnału. Do tego popołudniowy speedtest po wynikach którego będziemy wszystko wiedzieli. A ze sprzętem próbuj, za B525 dzierżawa 12 zł/m-c czyli 3 zł więcej niż za DWR-921E ale to zupełnie inna jakość. Jako argumentu użyj że masz niskie prędkości, chcesz też korzystać z agregacji LTE1800+900, która jest na BTS-ie Zakrzewo i potrzebny ci router z LTE-A.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Dzwoniłem do CP i pan z infolinii doradzil, żebym opisał wszystko ładnie w mailu i wysłał do nich z prośbą o indywidualne rozpatrzenie i że może się uda. Jakiekolwiek zmiany mogę robić dopiero pod koniec lutego.
Postaram się dziś coś naskrobac i zobaczymy czy się uda.
Dziękuję za dotychczasowe cenne porady
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Dostałem odpowiedź od CP, że mi nie wymienia w ramach trwającej umowy. Odpisałem więc że po upływie umowy zmieniam operatora.
Na chwilę obecną jaką antenę radzicie, żeby było chociaż trochę lepiej? Też nie jakoś bardzo kosztowne bo to tylko na około rok.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Porobilem testy jak zalecano ok 400m od nadajnika. Siła sygnału wzrosła do gdzies 80dB.
Zapomniałem speed testa zrobić ale załóżmy że jest lepiej :) Która antenę zakupić?
Screeny w załączniku.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

Połączenie z LTE1800Aero2 na tym BTS-ie, SINR niezły więc i prędkości pewnie tez. do DWR-921E wystarczyłaby pojedyńcza antena Dual LTE 1800MHz ale jeśli ma to być też na przyszłość to warto rozważyć zakup anteny dualnej ( dwóch pojedyńczych) pracujących w szerszym zakresie pasm. Plus ma LTE1800 i LTE900 w Zakrzewie, Play ma tam LTE2100,LTE1800 i LTE800( może też LTE26000).Orange i T-Mobile korzystają z LTE800. Kwestia kosztów, antena na 1800MHz to koszt 100 zł,2x ATK-504 około 300 zł, pracuje w zakresie 800-2600MHz. Dwie sztuki bo LTE korzysta z MIMO2x2 a routery LTE-A , LTE mają z reguły 2 złącza antenowe.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Dziękuję za poradę. Na razie kupię 1 sztukę atk 504 a jak będę już zmieniał router dokupienia kolejną (liczę na spadek cen albo lepszy model w tej samej cenie).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: key »

PLayer2001 pisze:Na razie kupię 1 sztukę atk 504 a jak będę już zmieniał router dokupienia kolejną....
LTE dziala w technologi MIMO, potrzebna sa dwie anteny zeby uzyskac pelna przepustowosc.

klick
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

Póki co wystarczy mu jedna bo ma DWR-921E z jednym złączem antenowym.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: key »

Poki co, to do wymiany jest tez router, zabawy z jedna antena swiadcza tylko o tym, ze producent nie wie co robi.
Nie pomagam na PW.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

W pełni rozumiem że najlepiej będzie zmienić router. Nie chcę niepotrzebnie inwestować więc poczekam do końca umowy, zmienię na operatora, który zaoferuje odpowiedni router i zasięg w moim miejscu zamieszkania i wtedy dokupienia kolejną antenę żeby w pełni wykorzystać mimo. Póki co internet jest wykorzystywany tylko w celach rozrywkowych (bajki dla dzieci) , może sprawdzenie maila czy kilku stron.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Witam po dłuższe przerwie. Nie będę tworzył nowego wątku.
Umowa dobiega końca. Którego operatora i modemy polecacie dla mojej lokalizacji z aktualnych ofert?
Dziękuję z góry
Daniel
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

Wybór operatora już podałem czyli Play. Ze sprzętu B715 z 3 CC CA , skorzystasz na nim z agregacji B3+B1+B20. Oczywiście konieczna antena szerokopasmowa czyli 2 x ATK-504.
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Odświeżę temat.
W chwili obecnej również powinienem celować w B715 i Play czy może jest coś lepszego od innego operatora?
W Play piszą że obecnie ruter niedostępny.
Proszę o poradę.
Dziękuję ślicznie :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: wojteks »

B715 to jakby dość stary sprzęt już, B818 jest jakby bardziej współczesny.
Nie pomagam na PW!
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Witam ponownie,
dalej jestem na poprzedniej umowie (w sumie skończyła się rok temu ale ponieważ mam smart dom do tej pory nie podpisywałem nowej).
Od kilku dni po iluśtam telefonach od nich że mają dla mnie super ofertę zauważyłem, że mi przycięli download do 0,5 MB i już jest kiepsko.
Czy dalej opcja z play jest najbardziej korzystna dla mojej lokalizacji?
Sprzęt dalej celować w B818?

Proszę o poradę i z góry dziękuję :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: matek451 »

A jakie wyniki osiagasz teraz w tym CP na tym DWR-921E z anteną ATK-504, jak wygląda speedtest wieczorem po 20 gdy nie masz lejka 0,5Mb/s. To ze przycinaja do 0,5Mb/s to jest norma, działa FUP , gwarantowany to masz limit podstawowy z pełną, dostepna prędkościa Plusa u ciebie, potem na LTE od razu pierwszy lejek a potem jak zużywasz kolejne GB to obniżąja ci prędkość coraz niżej aż do 0,5Mb/s jak masz teraz. FUP nie ma żadnego regulaminu i zasad. Operator robi co chce. Nowe oferty Plusa działają już na innych zasadach. Co powoduje ze chcesz zmienić operatora, co na to żona ? Nie jesteś zadowolony z operatora ?
PLayer2001
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2018-07-08, 07:55

Re: Jaka antena zewnętrzna do CP, Chlewiska, kujawsko-pomorskie

Post autor: PLayer2001 »

Sprawdzę wyniki w najbliższych dniach.
Żona polega na mojej opinii.
Jeśli chodzi o CP chciałem zmienić ponieważ z poprzednich postów w tym temacie wywnioskowałem, że zmiana na np. na Playa zapewni mi większe prędkości ze względu na lokalizację.
Ale tu proszę o wyjaśnienie - jeśli np. zakupię B818 plus jeszcze jedna antena zewnętrzna to czy dostawcą będzie CP czy np Play czy Orange jeśli np. oferowany pakiet będzie taki sam czy będzie miało znaczenie, mając na uwadze moją lokalizację?
ODPOWIEDZ