Ustawienie Anten.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
c3ltis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-08-18, 20:46

Ustawienie Anten.

Post autor: c3ltis »

Witam.

Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w temacie konfiguracji anten LTE.

Kilka danych:

- ruter LTE to Huawei B593s-22
- anteny nie pamiętam modelu wiszą na dachu już rok wyglądają jak te http://sklep.magnus-larsen.pl/images/gs ... huawei.jpg

Historia jest taka że 2 lata temu był u mnie lokalny spec polecił anteny zamontował ustawił i wszystko działało ok. Teraz niestety coś się pogorszyło i chciałem ustawić ponownie ale niestety nikt nie ma czasu przyjechać ustawić anten. Chciałem się zabrać za to samemu ale tu właśnie pojawia się problem. Nie mogę znaleźć w necie danych o jakimś urządzeniu które można by było podłączyć pod kable anten i skonfigurować anteny. Czytałem też o tym że można na laptopie zainstalować jakieś oprogramowanie i jakoś ustawiać anteny bo ręczne poruszanie antenami i patrzenie na dane na ruterze to jakaś masakra. No i takie małe pytanko są dwie anteny pionowa i pozioma nie mam pojęcia którą ruszyć i za co odpowiadają, a i jeszcze czy ma znaczenie który kabel wepnę w które gniazdo w ruterze ?

Obecnie huawei pokazuje takie statystyki:

Status funkcji bezprzewodowej
1 PLMN: 26006
2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
3 RSSI: -79
4 RSRP (dBm): -106
5 RSRQ (dB): -13
6 Roaming: Nie

Dane z speedtest
Obrazek

no jest pełna tragedia.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Ustawienie Anten.

Post autor: Hermogenes »

http://beta.btsearch.pl/ Wejdź na tą stronę poszukaj swojej lokalizacji. Play to te fioletowe baloniki. Druga sprawa to określ co się popsuło parametry RSRP/RSRQ czy tylko Dow/Up . Obie anteny patrzą w tym samym kierunku. Tyle na początek. poz Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Ustawienie Anten.

Post autor: matek451 »

Na B593 nie sprawdzisz CID BTS-a, nie wymusisz konkretnego pasma LTE, Play korzysta z 4./ nie wiadomo więc z którego BTS-a korzystasz i w jakim paśmie. Co gorsza antena jest szerokopasmowa i łączy w zakresie 800-2600MHz. Jaka to lokalizacja? Zrób test na telefonie LTE z aplikacją Network cell Info i pokaż zakładkę DANE.
c3ltis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-08-18, 20:46

Re: Ustawienie Anten.

Post autor: c3ltis »

Przepraszam że odpisuję dopiero teraz ale nie miałem czasu wcześniej podjechać na działkę.
Zrobiłem kilka zdjęć wszystkie z tego samego miejsca.
Zdziwiło mnie natomiast że telefon nie łączy się z nadajnikiem w górze Kalwarii.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Ustawienie Anten.

Post autor: matek451 »

To karta głosowa w Play i korzysta z roamingu krajowego na LTE Orange. Co ciekawe łączy zarówna na LTE1800NetWorks z niego i na LTE800 Orange. wyłacz RK na telefonie, karty internetowe Play działają tylko na sieci macierzystej Play. Najblizszy BTS Play w Górze Kalwarii-Domińikańska 2 ale przez lasy.Dalej jest ten w Śniadkowie Górnym z kompletem 4 pasm LTE ale bez lasów. Ustaw anteny na ten kierunek i sprawdź jak działa LTE Play.
c3ltis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2018-08-18, 20:46

Re: Ustawienie Anten.

Post autor: c3ltis »

A możesz mi powiedzieć jak mam ustawić te anteny? Bo oczywiście wiem, że ręcznie muszę je przekręcić ale czy nie ma jakiejś możliwości (oprogramowania) aby podglądać jakość sygnału w czasie rzeczywistym ? No i najważniejsze bo do tej pory robiłem na czuja od czego jest pionowa antena, a od czego pozioma :D jak to regulować aby miało to sens ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Ustawienie Anten.

Post autor: matek451 »

Masz parametry sygnału na B593s-22, RSRP jak największy( tylko to skala ujemna więc np -98 to więcej jak -105).
ODPOWIEDZ