Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

Witam, mam problem z wyborem anteny. Skacze po forach czytam im więcej czytam więcej wątpliwości jaka antena będzie optymalna. Mój operator orange mieszkam górach 700 mnpm przy lesie na wprost BTS Jazowsko ok 350 mnpm w linii prostej bez przeszkód widok z okna 4/5 km NetWorks LTE1800 UMTS900 następny BTS Prehyba LTE 800 lub2600 (mapabts.pl/lub/beta.btseach.pl zależy od mapy) ok1100 MNPM odległość ok 4/5km przeszkody góry drzewa.
Router ZTE MF286 (MIMO),testy na routerze bez anteny w godzinach rannych bez tłoku na BTS.
Tylko LTE 1800 zasięg słaby (3kreski router)straty -108/100 dBm prędkość -38mMb/s pobieranie/18Mb/s wysyłanie.
Tylko LTE 800 4kreski zasięg lepszy straty-105/98dBm pobieranie 4Mb/s 10Mb/s wysyłanie
.HSPA+zasięg lepszy (5kresek router) straty-72dBm tylko
HSpa+ 900 pobieranie 10Mb/s wysyłanie 4Mb/s
HSPA+2100 pobieranie 8Mb/s wysyłanie 0,5 Mb/s
Problem wieczorem BTS zabita prętkość LTE 1-3Mb/s a HSPA+2-5Mb/s
Wieczory BTS zabite LTE nie daje rady problem też podczas złych warunków pogodowych zamieć śnieżna oglądając film online wieczorem przepinam się na HSPA+ tu jest lepiej bez szału, ale idzie film obejrzeć. Przy małym tłoku na BTS LTE wyrabia.
Reasumując potrzebuje pomocy w wyborze anteny.
LTE spoko dobra pogoda i do wieczora(LTE bez tłoku spoko). HSPA+ jak LTE niewyrabia
Jaką antenę polecicie w tych warunkach?
1 panelową, kierunkową, paraboliczną (mam talerz80) czy dualną? z mimo bez?
2 dedykowaną częstotliwość czy wielozakresową?
3 tylko pod LTE czy LTE i HSPA+(wielozakresowa myślę bardziej o takim rozwiązaniu).
moje typy
1. 2xZestaw 17 dB ant ATK-504 + 5m LMR240 Nw-SMAw http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
2. 15 dB ATP15 MIMO do sztycy + 2x5m LMR240 SMA wtyk http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
3 Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html
4 może paraboliczna prosze o pomoc i sugestie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: key »

Dredyoo pisze:1 panelową, kierunkową, paraboliczną (mam talerz80) czy dualną? z mimo bez?
Mam wrazenie ze nie wiesz o co pytasz.

a.) Anteny paraboliczne nie sprawdzaja sie przy tych czestotliwosciach.
b.) Kierunkowosc zalezy od konstrukcji anteny - im wiekszy zysk, tym mocniejsze ukierunkowanie.
c.) Sama konstrukcja nie ma wiekszego znaczenia - interesuje cie kierunkowosci i zysk
d.) MIMO jest wtedy, gdy masz wiecej niz jeden tor transmisji. Jest to wymagane dla LTE
e.) Antena dualna oznacza ze masz jedno pudelko z dwoma antenami w srodku.
Dredyoo pisze:2 dedykowaną częstotliwość czy wielozakresową?
W twoim wypadku wielozakresowa.
Dredyoo pisze:3 tylko pod LTE czy LTE i HSPA+(wielozakresowa myślę bardziej o takim rozwiązaniu)
Technologia nie ma znaczenia przy wyborze anteny, wazna jest poprawna czestotliwosc.
Dredyoo pisze:1. 2xZestaw 17 dB ant ATK-504
Powinna byc ok.
Dredyoo pisze:2. 15 dB ATP15 MIMO
Powinna byc ok.
Dredyoo pisze:3. Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html
Nie ma wszystkich interesujacych Cie czestotliwosci.
Dredyoo pisze:4. może paraboliczna prosze o pomoc i sugestie.
Parabol nie jest antena dla LTE.
Nie pomagam na PW.
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

Dzięki za pomoc KEy

key pisze-Mam wrazenie ze nie wiesz o co pytasz- sorky może niejasno się wyraziłem, ale dość zrozumiale dzieki iż utwierdziłeś mnie w przekonaniu że antena wielozakresowa bedzie optymalna w moim przypadku czyli opsługujaca czestotliwosci dla LTE i HSPA+ jednocześnie ,od 800mhz do2700mhz upraszczając ATK-504 lub ATP 15 mimo

(( tylko pod LTE czy LTE i HSPA+(wielozakresowa myślę bardziej o takim rozwiązaniu))cytuje siebie-- oczywiście nie chodziło mi o technologie tylko,czy szukać anteny dedykowanej pod konkretne zakresy czestotliwości LTE 800/ 1800/2600 np 1800/2600,1800/2100 czy wielozakresowa która wzmocni także sygnał czestotliwości 900/2100 dla HSPA+ z którego korzystam kiedy LTE muli .Łudziłem sie że może jakas dobra antena dedykowana pod częstotliwości dla LTE rozwiąże problem i nie bedę sie musiał przepinać na routerze na HSPA+ tylko będzie smigał stale na LTE

Mimo - key-d.) MIMO jest wtedy, gdy masz wiecej niz jeden tor transmisji. Jest to wymagane dla LTE

więc warto czy nie w moim przypadku czy coś pomoże w jakości sile sygnału LTE: 1 BTS jazowsko 1800mhz 2 BTS prehyba 800mhz lub 2600mhz dwa różne kierunki router łapie oba BTS-y
mieszkam dokładnie po środku obu BTS-ów prawie w lini prostej jeśli MIMO nic nie wnośi w moim przypadku to ATK-504 to mój wybór jeśli ma wpłynąc na poprawe siły jakości sygnału to ATP 1 MIMO bedzie ta anteną, różnica w cenie niewielka starty mam duże LTE-108/98 dBm na HSPA+ -75dB
chyba że ktoś ma lepszą propozycje /alternatywe dla tych anten
key pisze iż obie anteny powinny być ok ale która optymalna dla mnie ? która wybrać kierunkową z możliwościa x-cross pod LTE i sprawdzić jak śmiga czy panelową z mimo ?
która polecicie może inną firme inną antene przetestowaną

1. 2xZestaw 17 dB ant ATK-504 + 5m LMR240 Nw-SMAw http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
2. 15 dB ATP15 MIMO do sztycy + 2x5m LMR240 SMA wtyk http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
dzieki
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: key »

Dredyoo pisze:oczywiście nie chodziło mi o technologie tylko,czy szukać anteny dedykowanej pod konkretne zakresy czestotliwości LTE 800/ 1800/2600 np 1800/2600,1800/2100 czy wielozakresowa która wzmocni także sygnał czestotliwości 900/2100 dla HSPA+
Anteny maja zakres czestotliwosci na ktorych dzialaja. N.p. ATK-504 dziala na:
Pasmo: 689-960, 1710-2170, 2500-2690 MHz.
Sprawdz czy interesujace Ciebie pasma sa w tych wartosciach.
Dredyoo pisze:jeśli MIMO nic nie wnośi w moim przypadku to ATK-504 to mój wybór jeśli ma wpłynąc na poprawe siły jakości sygnału to ATP 1 MIMO bedzie ta anteną,
MIMO - minimum dwie anteny i dwa kable - czyli obie anteny sa MIMO.
Dredyoo pisze: która wybrać kierunkową z możliwościa x-cross pod LTE i sprawdzić jak śmiga czy panelową z mimo ?
Tak jak pisalem - obydwie sa podobne.
Nie pomagam na PW.
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

Dzieki key ,

key--Sprawdz czy interesujace Ciebie pasma sa w tych wartosciach. 689-960, 1710-2170, 2500-2690 MHz. A czy LTE G3 G4 Smigają na innych częstotliwościach w Polsce?
wszystko zostało napisane w pierwszym poście jasno przedstawione jakie częstotliwości mnie interesują czytać uważnie proszę
LTE 800/1800/ i HSDAP+ 900/2100 GSM 900 LTE 2600/900-brak sygnału
key --
Anteny maja zakres czestotliwosci na ktorych dzialaja. N.p. ATK-504 dziala na: proszę cię szkoda czasu na tę polemike.Wiadomo producent podaje dane techniczne. Wiadomo też jakie czestotliwości łapie mój router wszystko jasno wynika z pierwszego postu.-proszę czytać uważnie ze zrozumieniem

TEMAT Dobór anteny LTE lub G3,G4,LTE -------czyli dedykowanej pod dany zakres/zakresy częstotliwości dla LTE 800/1800/2600
lub LTE 800/1800/2600 oraz WCDMA 900/2100 wielozakresowaj/uniwersalnej -------gdyby było coś nie jasne w temacie

Proste opisałem gdzie co i jak z czym mam problem itp -
Łudziłem sie że dedykowana antena pod czestotliwośc 1800 lub 800MHz dla wzmocnienia sygnału dła LTE rozwiaże problem z przepinaniem na HSPA+ i bede smigał stale na LTE
ale to już pisałem zostało wyjaśnione że w moim przypadku wątpliwe i paktyczniej bedzię zakupić antene wielozakresową obsługujacą pasma 800/900/1800/2100/i 2600 może w przyszłosci zmienie adres czyli pod LTE i HDSP+

key ---niezrozum mnie żle ale forumowicze opisujacy problem szukajacy odpowiedzi potrzebuja konkretów a nie wykładów,nie chce byc specjalista w tej materi,ty nim jesteś MISTRZ Bezprzewodowy i ok szacunek, inni forumowicze moga sie okazać specjalistami w innych dziedzinach ,nieda sie być specjalista we wszystkim w takim celu stworzono fora abyśmy sie wypełniali ,dzielili wiedza wykłady to strata czasu ,jak ktoś chce zgłębić temat to poczyta troche ksiązek postów zada konkretne pytania itp. Szacun dla ciebie kolego że ogarniacz te tematy naprawde dzięki za pomoc .Szkoda czasu i miejsca na serwerze dla wykładów i tego typu polemiki.Konkretne pytanie ,Konkretna odpowiedz lub zapytanie jeśli jest coś nie jasne,niezrozumiałe w opisie problemu wszystko.

--konkretna odpowiedz --Rozmawiałem ze sprzedawca TELKOB super polecam duża wiedza i wsparcie w przeciwieństwie do cybertech porażka rozmowa pdt.( bierz co jest i wypad )
Doiedziałem sie od sprzedawcy iż:
Zaczne od routera niestey ZTE 286 jaki posiadam jedno gniazdo antenowe LEWE dedykowane jest pod czestotliwośći 2600MHz itp (LTE BAND 7)więc niestety w moim przypadku brak tej częstotliwości na BTS-ie wiec tylko 1 antena wchodzi w gre kierunkowa ATK-504
Nadajnik BTS jest w lini prostej widoczny z okna bez przeszkód i ta antena wzmocni sygnał lepiej niż panelowa ATP15 .
Antena panelowa jak sie dowiedzałem stosowana jest w momecie gdy niewidać nadajnika lub stoi jakaś przeszkoda pomiędzy antena a BTS-em jej spektrum jest wieksze ale wzmocnienie sygnału bedzie słapsze w porównaniu do kierunkowej anteny mniejsze spektrum ale kierunkowo ustawiona do nadajnika BTS.
Polecił mi zestaw dedykowany pod ZTE 286 gdybym łapał sygnał o częstotliwości 2600MHz https://allegro.pl/zestaw-specjalnie-do ... 23845.html
Jeśli bym planował zmiane routera na standartowy posiadający 2 gniazda obsługujące częstotliwości G3,G4,LTE to w moim przypadku zestaw
1. 2xZestaw 17 dB ant ATK-504 + 5m LMR240 Nw-SMAw http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
Jak bym posiadał router standartowy i miał BTS prehyba niewidoczny zasłonięty góry las to>
15 dB ATP15 MIMO do sztycy + 2x5m LMR240 SMA wtyk http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=
to tyle mojej doktoryzacji w tym temacie 1 telefon 2min i wszystko jasne tydzień na forach i wciąż wątpliwości hmmm..
mam nadzieje że komuś pomoże ten post w doborze anteny i rozwieje wątpliwości co kupić i że czsem warto zadzwonić i porozmawiać zkimś kompetentnym coraz rzadziej można trafić na taką osobe ALE MOŻNA zdarza się. Oczywiście nic nie ujmując specjalistą na forum ,forumowiczą .
Dzieki za pomoc pozdro
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Hermogenes »

Papier jest cierpliwy i przyjmie wszystko co nakreśli skryba. poz Hermogenes
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: key »

Dredyoo pisze:...Polecił mi zestaw dedykowany pod ZTE 286 gdybym łapał sygnał o częstotliwości 2600MHz ...
Ten zestaw jest zupelnie bez sensu....

ALE: porozmawiaj z sprzedawca, on na pewno wie lepiej niz osoba ktora projektowala anteny. :mur:
Nie pomagam na PW.
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

Key --czemu jeśli w routerzeZTE286 i tak lewe złącze obsługuje tylko BAND7.Zgadzam się z tobą że ten polecony zestaw jest do bani bez przyszłościowej perspektywy ale dedykowany pod ZTE 286 nie jestem za tym rozwiązaniem.Gdybym miał kupić 2 anteny to ATE504 może jedną panelową ATP 15 tylko ta na tą chwile i tak mi nic nie pomoże tylko kosz 2 krotnie wiekszy .W przyszłości może zmiana routera lub adresu albo BTS postawią gdzie będzie dostępna częstotliwość 2600 nie wiem co będzie ale zaś niechciałbym inwestować w kolejne anteny .Na dzień dzisiejszy zakup 2 anten mija się z celem,czy anteny dualnej bo i tak router będzie działał na jednej . Kupiłem jedną ATP504 sprawdze czy wzmocni sygnał na 1i2 złączu bo w instrukcji nic nieznalazłem odnośnie dedykacji 2 przyłącza lewego pod BAND7 jak będzie śmigać to dokupie 2 antenę
dzięki key
Ostatnio zmieniony 2018-09-27, 15:07 przez Dredyoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

:mur: może niejest tak żle
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

key ---ALE: porozmawiaj z sprzedawca, on na pewno wie lepiej niz osoba ktora projektowala anteny.--- jeśli ty jesteś osoba która projektowała anteny

key jesli masz rozwiazanie na moja bolączke to wal co kupić <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> zaśmiecamy serwer podaj konkretną antene ,jaka twoim zdaniem rozwiąże mój problem mam czas 14 dni na zwrot, niestety <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> to tylko bełkot a konkretów nic
z góry dzieki
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: key »

Przeciez napisalem juz:
key pisze:
Dredyoo pisze:1. 2xZestaw 17 dB ant ATK-504
Powinna byc ok.
Dredyoo pisze:2. 15 dB ATP15 MIMO
Powinna byc ok.
Wybierz sam, ktora TOBIE bardziej odpowiada.
Nie pomagam na PW.
Dredyoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-05-22, 06:49
Lokalizacja: Obidza

Re: Dobór anteny LTE lub 3G,4G LTE

Post autor: Dredyoo »

Witam
Antene kupiłem jedną 17 dB ant ATK-504 + 5m LMR240 -SNwMA i sprawdziłem lewe złącze dedykowane pod band 7 fakt ZTE MF286 na tym złączu nie reaguje brak częstotliwości 2600 na btsach u operatora orange w Obidzy .<font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> jestem zmuszony śmigać na 1 antenie ,sygnał znacznie się poprawił jak pisałem
Tylko LTE 1800 zasięg słaby (3kreski router)straty -108/100 dBm prędkość -38mMb/s pobieranie/18Mb/s wysyłanie.----- teraz -93/88dBm router 5 kresek
Tylko LTE 800 4kreski zasięg lepszy straty-105/98dBm pobieranie 4Mb/s 10Mb/s wysyłanie----teraz 90/85dBmrouter 5 kresek
.HSPA+zasięg lepszy (5kresek router) straty-72dBm tylko teraz-----56/50dBm router 5 kresek
Problem wieczorem BTS-y zabite prędkość LTE 1-3Mb/s a HSPA+2-5Mb/s ------ teraz LTE 4-7 Mb/s a HSPA 4-8 Mb/s szału niema. To wszystko co moge zrobić mała dostępność BTS-ow powoduje duże obciążenie i nie sądzę że zmiana operatora mi w tym wypadku pomoże .W styczniu kończy mi sie umowa więc popatrzę jaką ofertę ma konkurencja co nie zmienia faktu że mam tylko 2 bts-y dostępne Jazowsko,Prehyba na dodatek jestem po środku tych bts-ów żaden operator nie używa częstotliwości 2600MHz a orange jest chyba optymalnym wyborem w tej okolicy.Morze istnieje konwenter co by częstotliwości 1800 czy 800 przetwarzał na 2600 pod drugie złącze.Antena jest ustawiona na btsa jazowsko widocznego z okna bez przeszkód 1800MHz a wieczorem i tak sygnał mocniejszy z Prehyba 800MHz i prędkości lepsze. Będę miał chwile to pokombinuje z anteną w stronę BTS Prehyba

Key----ALE: porozmawiaj z sprzedawca, on na pewno wie lepiej niz osoba ktora projektowala anteny.
key sprzedawca miał racje router na 2 złączu tylko BAND7 zakup zestawu 2 anten czy panelówki dualnej strata kasy w tym przypadku
key-- Przecież napisałem już
1.2x zestaw 17dB ATK-504 powinna być ok
215dB ATP MIMO powinna być ok
key---- Powinna byc ok-- troche mało spodziewałem się po specjaliście działu że zaproponuje konkretną antene konkretnej marki sprawdzoną i wyjaśni w dwóch zdaniach czemu ta a nie inna ,tymbardziej ze opis problemu dość szczegułowo opisałem ,gdybym nie posłuchał sprzedawcy to 150zł w błoto.
dzięki
ODPOWIEDZ